Αρχική / AEKPASSION / ΑΕΚ-Άρης: Με 2 γκολ Πόνσε η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στον Άρη!

ΑΕΚ-Άρης: Με 2 γκολ Πόνσε η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στον Άρη!

Η ΑΕΚ πέρασε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Άρη κερδίζοντας με 2-0 και χάρισε επιπλέον χαρά στον κόσμο της ΑΕΚ που γέμισε την Opap Arena για ακόμα μια φορά και πάτησε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Με ένα εκρηκτικό πρώτο 15λεπτο στο οποίο πέτυχε 2 γκολ με τον Πόνσε και έχοντας συγκέντρωση στο υπόλοιπο παιχνίδι, η ΑΕΚ έκανε αυτό που έπρεπε για να φτάσει στην κορυφή της Superleague. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Αργεντινό προπονητή να δοκιμάζει αρκετούς παίκτες για να μοιράσει το χρόνο ενόψει της συνέχειας. Από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της για φέτος με σχεδόν μηδέν τελικές σε 90+5 λεπτά δείχνοντας πως δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Μάλιστα οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την άλλη Κυριακή στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Το story του αγώνα:

Πρώτο ημίχρονο:

ΓΚΟΛ: Στο 9ο λεπτό ο Χατζισαφί πέρασε στην καρδιά της άμυνας του Άρη μια όμορφη σέντρα με αποδέκτη τον Πόνσε ο οποίος πετάχτηκε πρώτος πριν τον Κουέστα και με προβολή έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.
ΓΚΟΛ: Πέντε λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Ελίασον ο Πόνσε με προβολή έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα.
O Άρης πάτησε για πρώτη φορά περιοχή μετά το γκολ της ΑΕΚ και είχε προϋποθέσεις αλλά το σουτ του Σαβέριο έδιωξε εύκολα ο Αθανασιάδης στη γωνία του.
Στο 33ο λεπτό του αγώνα ο Μοντόγια μάρκαρε τον Ελίασον με την Ένωση να διαμαρτύρεται για πέναλτι αλλά τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Μετά την επίτευξη των 2 τερμάτων της η Ένωση έριξε ρυθμό στο παιχνίδι της και δεν δημιούργησε άλλη φάση. Στο 42′ ήταν η τελευταία φάση χωρίς απειλή για τον Άρη με ένα σουτ του Τσούμπερ που πήγε ψηλά άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο:
Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η ΑΕΚ είχε και πάλι τον πρώτο λόγο, με τον Τσούμπερ να δοκιμάζει ένα σουτ χωρίς δύναμη στο 52′ με τον Κουέστα όμως να μπλοκάρει εύκολα.
Στο 57′ απείλησε για ακόμα μια φορά ο Τσούμπερ με δυνατό σουτ στη γωνία του Κουέστα αλλά τον Ισπανό να διώχνει τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι εκτός περιοχής η ΑΕΚ απείλησε με τον Ελίασον να δοκιμάζει ένα σουτ αλλά τη μπάλα να βγαίνει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του χωρίς ρυθμό και χωρίς ένταση και κυρίως με την ΑΕΚ να μην απειλείται από την ομάδα της Θεσσαλονίκης η οποία δεν είχε τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος του αγώνα ο Οντουμπάτζο έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρότα με τον διεθνή να κουτσαίνει για λίγα λεπτά. Θετικό όμως ήταν το γεγονός πως ο μπακ της ΑΕΚ συνέχισε να αγωνίζεται μέχρι το τέλος.