Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Αποκλεισμός για Πινέδα από το Κόπα Αμέρικα!
Marios Vasilopoulos Photography

Αποκλεισμός για Πινέδα από το Κόπα Αμέρικα!

Ο Μεξικανός χαφ της ΑΕΚ, γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης αυτής, καθώς η εθνική του ομάδα έμεινε στο 0-0 με το Εκουαδόρ.

Μία ώρα αρχύτερα φαίνεται πως θα ενταχθεί στην προετοιμασία της ΑΕΚ ο Ορμπελίν Πινέδα. Ο λόγος; Διότι το Μεξικό γνώρισε τον αποκλεισμό από το Κόπα Αμέρικα, μένοντας στο 0-0 με το Εκουαδόρ, το οποίο προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού για μόλις τρίτη φορά στην ιστορία του.

Στα του αγώνα, το Μεξικό, με βασικό τον Πινέδα, μπήκε νευρικά στο ματς, ολοκληρώνοντας μάλιστα το πρώτο μισό δίχως κάποιο σουτ στην εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο, το VAR στέρησε δις την ευκαιρία στους «Αζτέκους» να στήσουν τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, με πιο χαρακτηριστική τη φάση του δέκατου λεπτού των καθυστερήσεων, με τον Γκονζάλες να βρίσκει το δοκάρι σε ένα σουτ, αλλά δεν δόθηκε πέναλτι στη συνέχεια. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος, με τον Ισημερινό να συνεχίζει στα νοκ-άουτ. Για την ιστορία, ο Πινέδα αντικαταστάθηκε στο 67′ από τον Μαρτίνες, δίχως να αλλάξει κάτι για την πατρίδα του.