Αρχική / AEKPASSION / Ατσάλινη ΑΕΚ στα Λιόσια, νίκησε με ανατροπή τη Λιμόζ και φουλάρει για την πρόκριση!

Η «Βασίλισσα» πέτυχε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη με 82-72 κόντρα στους Γάλλους παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του BCL!

Τι κι αν βρέθηκε ακόμη και στο -20, η ΑΕΚ με τεράστια ψυχικά αποθέματα επικράτησε με 82-72 της Λιμόζ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και πλεον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στη φάση των «8» του Basketball Champions League.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν-και πάλι-ο Ακίλ Μίτσελ, που έκανε ότι ήθελε στη ρακέτα των Γάλλων με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά και ο φοβερός Αϊζάια Μάιλς που ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και τελείωσε με 20 πόντους, ενώ 13 είχε ο Γουίλιαμς και 10 ο κομβικός στο τέλος Στρέλνιεκς. Εξαιρετικά κομβικοί οι Γιάνκοβιτς και Ξανθόπουλος.

Το ματς
Η ΑΕΚ δεν μπήκε με δυναμισμό στο ματς κι έδωσε δικαίωμα στη Λιμόζ να πάρει από νωρίς με εξαιρετικούς Χόκινς και Μίλερ προβάδισμα με 8 πόντους (4-12), προβληματίζοντας σε άμυνα κι επίθεση. Η Ένωση βρήκε σταδιακά τα πατήματά της , με τον Μάιλς να μειώνει αρχικά σε 7-12 και τον Γουίλιαμς με τρίποντο να γράψει το 10-12. Κάπου εκεί, ο Ουγκολέν με συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε νέο +6 για τους Γάλλους (12-18), πριν γράψει και το +9 (14-23). Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-25.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Χόκινς υπέγραψε με νέο τρίποντο το +12 των Γάλλων (16-28), πριν δύο μακρινά σουτ από Καντζί και Ουγκολέν φέρουν τη Λιμόζ στο +17 (17-34) και στο +20 (17-37). Ο Μίτσελ άρχισε να ξυπνά και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 14 (25-39), πριν Γουίλιαμς και Φλιώνης φέρουν την ΑΕΚ και πάλι σε μονοψήφια διαφορά (32-41). Τελικά, με τρίποντο του Στρέλνιεκς στη λήξη το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-42.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, δύο καλάθια από Μίτσελ και Μάιλς έφεραν την Ένωση στο -5 (40-45), πριν ο Γκρέιβς με τρίποντο στείλει και πάλι τη διαφορά στους 9 (40-49). Ο Μάιλς ήταν ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε με τρίποντο στο 43-49. Η Λιμόζ ξέφυγε και πάλι με τον Γκρέιβς (43-52), όμως ο Μάιλς με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 45-52 και με συνεχόμενους πόντους του Μίτσελ η ΑΕΚ μείωσε στους 4 (55-59). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 59-65.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Μάιλς πήρε τρεις βολές για το 62-65. Οι δύο ομάδες πήγαν σε ένα κλειστό ματς, με το σκορ να μένει για αρκετή ώρα κολλημένο στο 64-67. Ο Μάιλς και πάλι ήταν αυτός που «έσπασε το ρόδι», φέρνοντας το ματς στον πόντο (66-67). Ο Μίτσελ κάρφωσε για την ισοπαλία και μία βολή του Στρέλνιεκς έκανε το 69-68, πριν ο Μίτσελ γράψει το 71-68 και ο Γιάνκοβιτς το 73-68. Ο Στρέλνιεκς με δύσκολο τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στους Γάλλους, γράφοντας το 77-68. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 82-72 χάρη σε τρίποντο του Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

Γεννημένος στο Περιστέρι, είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχοντας μεταπτυχιακό στη Σχολή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Με οικογενειακές καταβολές από τον Πόντο και παππούδες πρόσφυγες δεν θα μπορούσα να υποστηρίζω άλλη ομάδα πέρα από την προσφυγομάνα ΑΕΚ. Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνουν στο aekpassion.gr και να τους ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μου έδωσαν, ώστε να συμπορευτώ μαζί τους σε αυτό το υπέροχο «κιτρινόμαυρο» ταξίδι.

Ιστορική συνάντηση Μελισσανίδη- Πατριάρχη Βαρθολομαίου (pic)!

Συναντήθηκαν στη «Μεγάλη Βρετανία» για τα 100 χρόνια ύπαρξης της ΑΕΚ. Πριν από είκοσι χρόνια, …