Αρχική / AEKPASSION / Χάντμπολ: Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Ηλιούπολη

Χάντμπολ: Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Ηλιούπολη

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ πλήρωσε όλα της τα λάθη και γνώρισε την ήττα (33-29) από τον Ολυμπιακό χάνοντας παράλληλα και το πρωτάθλημα.

Έχασε το μυαλό της στα τελευταία λεπτά του αγώνα και το πλήρωσε ακριβά η ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι και το πρωτάθλημα μέσα στην Ηλιούπολη, το οποίο και κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα οφείλει από αύριο κιόλας να μαζέψει τα κομμάτια της και να προετοιμαστεί για την επόμενη σεζόν και την επιστροφή της στους τίτλους.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (2-3) και έτσι κράτησε μια μικρή υπέρ της διαφορά (5-6). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρίσκεται κοντά στο σκορ (8-9) και έτσι μετά το 20ο λεπτό κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί μπροστά (14-12). Αυτό δεν ανησύχησε την Ένωση, η οποία πάλεψε και δεν πτοήθηκε από τις ισοπαλίες, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με το 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ντέρμπι συνεχίστηκε (19-19). Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (20-20), με τις επιθετικές και αμυντικές τους λειτουργίες να λειτουργούν σε μέγιστο βαθμό (23-23). Δεν ήταν ίδια η συνέχεια για την ΑΕΚ, η οποία έπαθε ένα μπλακ άουτ σε κρίσιμο σημείο (27-25) και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, οποίος πέτυχε σημαντικά γκολ (32-26) και ξέφυγε με αποτέλεσμα να φτάσει τελικά στη νίκη με 33-29.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 8-9, 11-11, 14-12, 15-16 (ημιχρ.), 19-19, 20-21, 23-23, 27-25, 32-26, 33-29.