Αρχική / AEKPASSION / «Χρυσές» κοριτσάρες έφεραν το κύπελλο στη Φιλαδέλφεια!

«Χρυσές» κοριτσάρες έφεραν το κύπελλο στη Φιλαδέλφεια!

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της με 3-1 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2023 η ΑΕΚΑΡΑ!

Τα υπέροχα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ «πάτησαν» και τον ΠΑΟ στον τελικό και κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του τμήματος! Είναι ξεκάθαρο πως επόμενος στόχος της ομάδας είναι το πρωτάθλημα που θα οδηγήσει στο double.

Απίστευτος ο λαός της Ένωσης που έδωσε το δικό του «ρεσιτάλ» στην κερκίδα και οδήγησε την ομάδα στη μεγάλη νίκη.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 3-1 με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να ισοφαρίζει σε 4-4 ενώ πέρασε και μπροστά με 7-6. Η «Ένωση» βρήκε τις λύσεις της και ισοφάρισε σε 8-8 με την Άννα Καλαντάντε. Μετά το 12-11 ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 3-0 ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ κάνοντας το 15-11. Ο προπονητής, Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ και από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μεταλλαγμένη. Πιέζοντας περισσότερο από το σερβίς και με το απροσπέλαστο μπλοκ της ισοφάρισε σε 15-15 και προηγήθηκε με 15-19 τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 9-0. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-24 με την ΑΕΚ να κερδίζει με 21-15 το πρώτο σετ.

Πολύ κακό το δεύτερο σετ για την ΑΕΚ που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βρει λύσεις στην πίεση του Παναθηναϊκού από το σερβίς. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν σημαντικά την υποδοχή τους και παρά το 1-3 της ΑΕΚ στο ξεκίνημα προηγήθηκαν με 7-5 και 10-8. Από εκείνο το σημείο ανέβασαν την διαφορά σε 16-11 και 24-13 για να πάρουν εν τέλει τη νίκη με 25-14.

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ, ανέβασε το μπλοκ της και βελτίωσε τα ποσοστά της στην υποδοχή. Με τις Σίλβα και Νίζετιχ να δίνουν πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 1-6 και 5-10 και 10-15 αντίστοιχα. Σε εκείνο το σημείο κάποια εύκολα λάθη της ΑΕΚ αλλά και η πίεση της αντίπαλης ομάδας στο σερβίς είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά σε δύο πόντους (13-15). Η «Ένωση» έδειχνε να κρατάει το προβάδισμα της κάνοντας με την Σίλβα το 16-18 και 17-19 αντίστοιχα με το ωραίο πλασέ της Κωνσταντινίδου. Οι «κιτρινόμαυρες» ανέβασαν κι άλλο την διαφορά 18-23 για να πάρουν το νίκη με 20-25 και 1-2 σετ.

Πολύ καλά ξεκίνησε η ΑΕΚ και το 4ο σετ δείχνοντας αποφασισμένη για να «τελειώσει» το παιχνίδι. Η «Ένωση» ισοφάρισε σε 5-5 με την Καλντερόν και προηγήθηκε με 5-8  με την φοβερή Νίζετιχ. Οι «κιτρινόμαυρες» συνέχισαν να πιέζουν και να διατηρούν το προβάδισμα τους με 11-15 και 12-16 με πολύ ωραίο καρφί της Σίλβα. Οι  «πράσινες» με δύο γρήγορους πόντους μείωσαν σε 14-16 αλλά και πάλι η ΑΕΚ με την Καλντερόν είχε τη λύση κάνοντας το 14-17. Η ΑΕΚ έδειχνε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς και το έκανε κερδίζοντας με 20-25.

Τα σετ: 21-25, 25-14, 20-25, 20-25