Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Δεν κατάφεραν το 2 στα 2 τα κορίτσια (Αιγάλεω-ΑΕΚ 3-1 ΣΕΤ)

Δεν κατάφεραν το 2 στα 2 τα κορίτσια (Αιγάλεω-ΑΕΚ 3-1 ΣΕΤ)

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο κλειστό «Στ. Βενέτης» από το Αιγάλεω και έχασε την ευκαιρία να  κάνει το 2-0 στη σειρά των αγώνων ώστε να περάσει στον τελικό για την άνοδο στην Α1. (19:00)

Πλέον, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει το Αιγάλεω σε τρίτο παιχνίδι το Σάββατο(14/4), προκειμένου να εξασφαλίσει τις δυο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στον τελικό.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες, στην αρχή του παιχνιδιού, βρέθηκαν χέρι χέρι στο σκορ (1-1), με τις γηπεδούχες να παίρνουν ένα προβάδισμα για το (4-1). Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί τεσσάρων πόντων πέρασε μπροστά (4-5). Το Αιγάλεω ισοφάρισε στη συνέχεια σε (7-7), με την ΑΕΚ να προσπερνάει με (7-8). Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και στην διάρκεια του σετ δεν ήταν λίγες οι φορές που βρέθηκαν ισόπαλες. Το Αιγάλεω όμως, ήταν τελικά η ομάδα που ξέφυγε στο +3 (18-15) και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι το τέλος (25-20). (1-0 σετ)

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω συνέχισε να κρατά τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε για το (4-2). Η διαφορά αυξήθηκε στο +5 για το (8-3), με τα κορίτσια του Δικεφάλου να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε τρόπο να περιορίσει τον αντίπαλο και έτσι η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε στο σκορ (13-7). Η διαφορά έπειτα αυξήθηκε κι άλλο στο +7 με τις κιτρινόμαυρες να μειώνουν στους τέσσερις (20-16). Τα κορίτσια της Ένωσης στο τέλος του σετ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (23-22) και τελικά να κάνουν την ανατροπή (23-25) και να πάρουν το σετ. (1-1 σετ)

Η αρχή του τρίτου σετ βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (2-2), με το Αιγάλεω στη συνέχεια να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (5-3). Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σύγκριση με τα δύο προηγούμενα σετ και μείωσε στον πόντο για το 6-5. Αν και η γηπεδούχες ήταν μπροστά, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε (10-10). Και πάλι το Αιγάλεω πήρε κεφάλι στο σκορ (14-12), αλλά οι παίκτριες του Γιώργου Σαμαρά αφού αρχικά ισοφάρισαν σε (14-14), πέρασαν μπροστά με (14-16). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτήν την μικρή διαφορά και το Αιγάλεω πέρασε ξανά μπροστά (20-19). Η μάχη συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να προηγείται εκείνη με 21-22 και το Αιγάλεω να ισοφαρίζει σε 22-22. Σε κρίσιμο σημείο η γηπεδούχες με δύο σερί πόντους (25-23)  διπλασίασαν τα σετ τους. (2-1 σετ)

Στο τέταρτο σετ το Αιγάλεω προηγήθηκε με (7-5), με την διαφορά να φτάνει στο +6 για το (13-7). Το Αιγάλεω ανέβασε την διαφορά στο +13 (22-10), με την ΑΕΚ να μην έχει βρει καθόλου ρυθμό. Με το τελικό (25-13) η ΑΕΚ έχασε το σετ και το παιχνίδι, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τις νίκες της απέναντι στο Αιγάλεω. (3-1 σετ)

Τα σετ του αγώνα: 25-20, 23-25, 25-23, 25-13