Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / Έδωσαν και τη ψυχή τους οι Μάγκες, τους λύγισε στο τέλος η διαιτησία!

Έδωσαν και τη ψυχή τους οι Μάγκες, τους λύγισε στο τέλος η διαιτησία!

Προσπάθησε μέχρι τέλους η ΑΕΚ για να πάρει το διπλό, όμως οι αποφάσεις των διαιτητών στο τέλος του αγώνα έδωσαν το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό που πήρε το παιχνίδι με 24-23- «Σύρραξη» στο τέλος του αγώνα, ενώ «έπεσαν ψηλές» μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων!

Οι Μάγκες έδωσαν τα πάντα για να κάνουν εκ νέου το «break», επιστρέφοντας από το -7 (11-4), με τους διαιτητές Κατσίκη και Μιχαηλίδη να μην της επιτρέπουν να ολοκληρώσει την ανατροπή και να σηκώσει την κούπα στο Ρέντη!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού βρέθηκε δις μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (σκορ 2-3), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και πήρε μεγάλο προβάδισμα (13-7, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Νίκου Γραμματικού βρήκε τα πατήματά της και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά στο γκολ (22-21)!  Με τους Μάγκες να έχουν το μομέντουμ του αγώνα και τον Ολυμπιακό σε θέση παρατηρητή, η διαιτητική ομάδα πήρε τη κατάσταση στα χέρια της και βλέποντας τον όμιλο Ξυνή να χάνει το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια του ανέλαβε δράση!

Όλα ξεκίνησαν 4 λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού με την αστεία απόφαση της αποβολής στον Ζαμπούνη (3η δίλεπτη) και τον καταλογισμό του ανύπαρκτου πέναλτι! Με αυτή και μόνο την απόφαση η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, ενώ ο Ολυμπιακός εξασφάλισε τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ που ήθελε! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά οι «διαιτητές» του αγώνα έδειξαν μετά από λίγα δευτερόλεπτα δεύτερη δίλεπτη στον Αργυρού για διαμαρτυρία, χαρίζοντας το πρωτάθλημα στον όμιλο Ξυνή.

Στο τέλος του παιχνιδιού, με την ένταση να είναι στα ύψη υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ενώ δεν έλειψαν και οι «ψηλές», με τον αγώνα να διακόπτεται για περίπου 10 λεπτά. Ο Λάμπης Βαμβακάς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και αναμένεται να τιμωρηθεί από την ομοσπονδία για τη νέα σεζόν. Η ΑΕΚ τελικά ηττήθηκε με 24-23, με τους διαιτητές Κατσίκη και Μιχαηλίδη να δίνουν μόνοι τους τον τίτλο στον Ολυμπιακό και να είναι οι… MVP του αγώνα!