Αρχική / AEKPASSION / Έγκλημα, τιμωρία και ευρωπαϊκό «αντίο» για την ΑΕΚ

Έγκλημα, τιμωρία και ευρωπαϊκό «αντίο» για την ΑΕΚ

Η Ένωση παρά το προβάδισμα της στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου, εν τέλει ηττήθηκε με 25-24 από την Γκρούντφος στην Ουγγαρία για την 7η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EHF European League.

Πικρό βράδυ για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στην Ουγγαρία, καθώς ηττήθηκε με 25-24 από την Γκρούντφος Ταταμπάνια χάνοντας με τον τρόπο αυτό τις λιγοστές ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενα φάση του EHF European League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το σκορ σε ισορροπημένα επίπεδα (9-9 στο 25′) και τους τερματοφύλακες των δυο ομάδων να έχουν ρόλο πρωταγωνιστή με συνολικά 11 αποκρούσεις. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν βρήκαν τον απαιτούμενο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα οι Ούγγροι βασιζόμενοι στην δυναμική τους άμυνα να μην επιτρέπουν στο σκορ να ξεφύγει. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους δυο συλλόγους στο ισόπαλο 12-12.

Διαφορετικό σκηνικό στην επανάληψη με τους Μυλωνά-Λέμος-Ουγκάλντε να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με τον πορτιέρε Μπουκοβίνα που κρατούσε ανέπαφη την εστία του, να δίνουν στο σύνολο του Δημητρούλια προβάδισμα πέντε τερμάτων (13-18). Την κατάσταση κατάφεραν να ανατρέψουν οι Μαγυάροι, οι οποίοι χάρη στους Αντσίν και Ούρμπαν «ψαλίδισαν» τη διαφορά στα δυο γκολ (20-22).

Εν συνεχεία, το ματς πήρε οριακή τροπή και οι Ούγγροι στα σημεία ήταν πιο προσεκτικοί από τους φιλοξενούμενους μένοντας διαρκώς κοντά στη  νίκη (24-24, 1’20” πριν τη λήξη). Μοιραίος για τον «Δικέφαλο» ήταν ο Δημήτρης Τζηράς, ο οποίος έχασε πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γκιόρι για την Γκρούντφος διαμορφώνοντας το 25-24.

Ο Αραμπατζής στην τελευταία απόπειρα για να στείλει το ματς στην παράταση, νικήθηκε από τον Μπαρτούζ σε τετ-α-τετ, με τον γκολκίπερ -και MVP- του αγώνα να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-3, 6-4, 7-7, 8-9, 12-12 (ημιχρ.), 12-14, 16-18, 18-21, 22-22, 23-23, 25-24.

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ : Τοτ, Γιούχαζ, Φερένι, Χόρνιακ , Στόϊνιτς, Μπαρτούζ, Σινάϊκο, Μπάλογκ, Γκιόρι, Ούρμπαν, Αντσιν , Ζντόλικ, Ούσαλ, Φότατς, Φέκετε, Μπόντορ.

ΑΕΚ : Μπουκοβίνας, Παπαδιονυσίου, Νικολαϊδης, Ουγκάλντε, Πλάθα , Λέμος, Αραμπατζής, Τζηράς, Μπριάτκα, Σεβέλεφ, Στεφάνοβιτς , Αντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μόγια, Καλόμοιρος.

Γεννημένος στο Περιστέρι, είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχοντας μεταπτυχιακό στη Σχολή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Με οικογενειακές καταβολές από τον Πόντο και παππούδες πρόσφυγες δεν θα μπορούσα να υποστηρίζω άλλη ομάδα πέρα από την προσφυγομάνα ΑΕΚ. Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνουν στο aekpassion.gr και να τους ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μου έδωσαν, ώστε να συμπορευτώ μαζί τους σε αυτό το υπέροχο «κιτρινόμαυρο» ταξίδι.