Αρχική / AEKPASSION / Εμφατική νίκη, δυναμικό ξεκίνημα 0-4 στη Λαμία!

Εμφατική νίκη, δυναμικό ξεκίνημα 0-4 στη Λαμία!

Η ΑΕΚ έκανε μια χαρά τη δουλειά της στο πρώτο ματς της διαδικασίας των playoffs και έφυγε από τη Λαμία με τους 3 πόντους της νίκης, μετά το άνετο 0-4 με σκόρερς τους Κάλλενς, Πόνσε και Γκαρσία(2).

Σε ένα παγωμένο σκηνικό λόγω της απουσίας φιλάθλων, η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία από την αρχή και έψαξε το γκολ απέναντι στην ”ταμπουρωμένη” στην περιοχή της Λαμία.

Έφτασε το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για να κάνει το 0-1, αφού δεν τα κατάφερε παρά τον επιθετικό της μονόλογο να ευστοχήσει σε κάποια από τις καλές ευκαιρίες που είχε μέχρι τότε. Στο 46’ λοιπόν ο Κάλλενς  χρίστηκε σκόρερ, εκμεταλλευόμενος κακή απόκρουση του Κοσέλεφ σε προβολή του Πόνσε ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλο αέρα στο ματς αφού η ΑΕΚ μπήκε στο β’ ημίχρονο για να τελειώσει το ματς, αλλά και η Λαμία φάνηκε να είναι πιο δραστήρια προσπαθώντας δειλά να βγει από τα καρέ της και να παίξει μπάλα.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που ήθελε για να  ”κλειδώσει” τη νίκη, στο 68’ με τον Πόνσε, όταν ο Αργεντίνος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από πλάγιο άουτ του Ρότα και εκτέλεσε με τη μία τον Κοσέλεφ για να κάνει το 0-2 για την ΑΕΚ!

Στο 78’ο Αλμέιδα έβαλε τους Γκαρσία και Λιούμπισιτς αντί των Ρότα και Μάνταλου, τοποθετώντας  για λίγα λεπτά τον Λιβάι στα δεξιά και αφήνοντας στην κορυφή τον Πόνσε, ενώ γύρισε δεξί μπακ τον Πινέδα.

Στο 82΄η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις αλλαγές της με τους Αραούχο, Σιντιμπέ και Χατζισαφί να αντικαθΙστούν τους Πινέδα,Πόνσε, Ελίασον. Ο Γκαρσία παρέμεινε στην άκρη δεξιά και πέρασε σέντερ φορ ο Αραούχο.

Στο 88΄ ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έκανε μία φοβερή προσπάθεια και με δυνατό αριστερό σουτ  έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο ‘’Γ’’ της εστίας της Λαμίας γράφοντας το 0-3 για την ΑΕΚ, προσφέροντας το highlight του αγώνα!

Ο Λιβάι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και λίγο αργότερα, στο 92′ έκανε και το 4-0 με ωραίο πλασέ ύστερα από ασίστ του Λιούμπισιτς.

• Τελικό σκορ 0-4 για την ΑΕΚ που έκανε αυτό που έπρεπε και με τον πλέον εμφατικό τρόπο για να συνεχίσει με ανεβασμένο ηθικό για τα δυσκολότερα.

ΜVP o Λιβάι Γκαρσία που μπήκε στο 78′ και πρόλαβε  να κάνει δύο γκολ, ειδικά το πρώτο (το 0-3) με τρομερή προσοπάθεια και σουτ βολίδα!

• To φιλμ του αγώνα:

1η αγωνιστική Playoffs 2023-24

Γήπεδο: ‘’Αθανάσιος Διάκος’’ ΔΑΚ Λαμίας

ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ 0-4 (46’+ Κάλλενς, 68′ Πόνσε, 88 ‘& 92’ Γκαρσία)

Διαιτητής: Μανούχος (ΕΠΣ Αργολίδας)

Κίτρινες κάρτες: Ρότα

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (78’ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Ελίασον(82΄ Χατζισαφί), Πινέδα (82’ Σιντιμπέ), Μάνταλος(78’ Γκαρσία), Πόνσε(82’ Αραούχο)

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!

Γεμάτη η «Αγιά Σοφιά» την Κυριακή με Λαμία!

Στο τελευταίο ματς της σεζόν, ο λαός της ΑΕΚ αποδεικνύει ξανά το μεγαλείο του! Την …