Αρχική / AEKPASSION / Έπαθε μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε βαριά ήττα από τον Προμηθέα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έπαθε μπλακ άουτ  και γνώρισε βαριά ήττα από τον Προμηθέα με 88-71 στο ημιτελικό του Super Cup.

Η Ένωση για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική έβγαλε ενέργεια μέσα στο παρκέ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε βαριά ήττα από την ομάδα της Πάτρας με 88- 71 με τους γηπεδούχος να έχουν για κορυφαίους δύο πρώην «κιτρινόμαυρους» τους Κέντρικ Ρέι και Νίκο Ρογκαβόπουλο.

To ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με πολλά λάθη, η ομάδα από της Πάτρας πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Προμηθέα να έχει πρωταγωνιστή τον Χαντ που πέτυχε 9 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ο Μάνι Χάρις σημείωσε 13 πόντους. ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-39.

Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα της 3η περιόδου έπαθε μπλακ άουτ και οι Πατρινοί με ένα επιμέρους σκορ 31-18 ξεφύγαν με 73 -57 με τους «κιτρινόμαυρους να χάνουν την επαφή τους με το σκορ και να ψάχνουν ένα θαύμα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Αυτό δεν το καταφέραν και η με τη κόρνα της λήξης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 88-71 και την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια στον τελικό του Super Cup.

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

Προμηθέας Πάτρας (Κασιμίρο): Ρέι 19 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Γκάντι 4, Χαντ 15 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 16 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάιλς 12 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σβαρτζ 4, Γκραντ 9 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 4, Γκίκας, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΕΚ (Δέδας): Χάρις 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουξντ), Ανγκόλα 13 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γέλοβατς 12 (2/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βαουλέτ 6 (4 ριμπάουντ), Κολόμ 5 (5 ασίστ), Μπόγρης 2, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3, Φιλιππάκος.