Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Επιστροφή στις νίκες, 73:62 τον Πανιώνιο

Επιστροφή στις νίκες, 73:62 τον Πανιώνιο

Επέστρεψε στις νίκες η Βασίλισσα επικρατώντας στα πλαίσια της Μπάσκετ Λιγκ του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ και αποχαιρέτησε το μαγικό 2018 όπως έπρεπε.

Αναλυτικά:

Η ΑΕΚ πήρε άλλη μια νίκη με τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ με 73-62. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε σε μεγάλη μέρα τους Χαντερ, Σακοτα και Λαρεντζάκη και κατάφερε να πετύχει άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, επι του μαχητικού Πανιωνίου και να ρεφάρει την ήττα από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική.  Έτσι έκλεισε με επιτυχία μια από τις πιο καλές σεζόν στην ιστορία της για το 2018 που κατέκτησε κύπελλο και Champions League την ίδια χρονια. Ο Πανιώνιος πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος, συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις αλλά η ποιότητα της ΑΕΚ και η συγκέντρωση της μέχρι το τέλος, της έδωσε άλλη μια νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τους Μέις, Σαντ Ρος, Γιαννόπουλος, Ματσιούλις, Χάντερ στην αρχική πεντάδα, που η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά πήρε ένα προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (6-0), ενώ στην συνέχεια ο Πανιώνιος ισοφάρισε και από εκείνο το σημείο και μετά είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα (11-14). Στην συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει (18-18), με την ΑΕΚ να τελειώνει την περίοδο μπροστά με τρίποντο του Λαρεντζάκη (24-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει μπει καλύτερα, έφτασε στο +4 (26-22), ενώ ο Πανιώνιος μπορούσε να βρίσκει τρόπο και να μένει κοντά στην Ένωση. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έφτασε στο +8 (32-24), με τους Χάντερ και Σάκοτα. Η ΑΕΚ έφυγε και με 11 πόντους διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στα 3’ πριν το ημίχρονο (35-26). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος κατάφερε να επανέλθει με συνεχόμενα καλάθια και καλές άμυνες και να μειώσει με την λήξη του ημιχρόνου με τον Ντόρσει στον πόντο (37-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να ξεφύγει μέχρι τα μισά της περιόδου με +8 (46-38), με την ομάδα του Μπάνκι να δημιουργεί πολύ ωραίες φάσεις και τον Τσαλμπούρη να δίνει και αυτός λύσεις. Η ΑΕΚ ξέφυγε κι άλλο στα επόμενα λεπτά (49-38), με τον Ρατάν Μέις στο 26’. Στα επόμενα λεπτά ο Πανιώνιος μείωσε και πάλι στους επτά (49-42), ενώ συνέχισε την καλή του επιθετική λειτουργία για να ισοφαρίσει (49-49), στο 1’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Τελικά η ΑΕΚ απέκτησε ξανά προβάδισμα 5 πόντων με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδο  (54-49).

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε σιγά-σιγά να μεγαλώσει και πάλι την διαφορά (60-54) και με καλές άμυνες μπορούσε και αύξανε κι άλλο την διαφορά για να φτάσει στο +9 (65-56) στα μέσα της περιόδου. Η ΑΕΚ έφτασε και στο +12 (68-56), λίγο πριν το τέλος του ματς. Η Ένωση δεν είχε πρόβλημα πλέον να κρατήσει την διαφορά και τελικά έφτασε σε άλλη μια νίκη (73-62).

Τα δεκάλεπτα:24-21, 37-36, 54-49, 73-62