Αρχική / AEKPASSION / Επιτέλους νίκη εντός έδρας για την «Βασίλισσα» η οποία μπήκε με το δεξί στον επιπλέον γύρο (pic)

Η ΑΕΚ επικράτησε με δυσκολία το Μαρούσι με σκορ 88-85 για το πρώτο ματς στον εξτρά γύρο της Basket League στο μονοπάτι των Play-out.

H «Βασίλισσα» κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί στον επιπλέον γύρο από το μονοπάτι των Play-out της Basket League, καθώς επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 88-85, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο σπίτι της για το ημερολογιακό έτος του 2024 μετά από περίπου 4 μήνες με ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η ΑΕΚ μη δείχνοντας ορατά σημάδια βελτίωσης έκανε θρίλερ το αποψινό παιχνίδι που εν τέλει το πήρε, έχοντας τον Κουζμίνσκας πρωταγωνιστή με 21 πόντους.

Το παιχνίδι:

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με την «Βασίλισσα» να ανοίγει το σκορ, χάρις το τρίποντο του Ραντλ, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καλάθι του Χιλ. Ο Χολ με κλέψιμο στην άμυνα και καλάθι στον αιφνιδιασμό επανέφερε την διαφορά, με τον Γιαννόπουλο να φέρνει το ματς αρχικά σε ισορροπία με τρίποντο (5-5) και εν συνεχεία με ένα δεύτερο να δίνει προβάδισμα στο Μαρούσι 5-8. Τα καλάθια των ΜακΡέι και Ραντλ και αυτό του Χιλ ενδιάμεσα έφεραν ακόμη μια ισοπαλία με 10-10 πριν το πρώτο τάιμ άουτ του παιχνιδιού. Με την επανέναρξη ο Νικολαΐδης με νέο τρίποντο, ο Χιλ και ο Τζούστον με δίποντα έδωσαν εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων στο Μαρούσι (10-17). Με καλάθι του Αγραβάνη η ΑΕΚ έβαλε τέλος στο σερί του Αμαρουσίου. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας το κρεσέντο στα τρίποντα εκτέλεσαν ακόμα ένα με τον Τζούστον για το 12-20. Η πρώτη επίσκεψη της ΑΕΚ στην γραμμή της φιλανθρωπίας απέφερε 55 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση 1 πόντο για την συγκομιδή της ομάδας και του Κουζμίνσκας. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε τίποτα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-20

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άλει ουπ συνεργασία Καράμπελα-Κουζέλογλου απέφερε σκορ και θέαμα, ενώ ο Καράμπελας με τρίποντο μείωσε στο -2 (18-20). η ΑΕΚ με το γκολ φάουλ του Νετζήπογλου ανέβασε το σερί της στο 9-0 ανακτώντας το προβάδισμα. Όμως ο Γιαννόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-23 και ο Ραντούλιτσα ανέβασε την διαφορά στους 4. Με νέο καλάθι του Νετζήπογλου και του ΜακΡέι έπειτα η ΑΕΚ έφερε το σκορ στο 27-27. 2:43 πριν το τέλος ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε με τρίποντο για το 33-33.Ο Ραντούλιτσα και ο Κουζέλογλου πέτυχαν από ένα καλάθι ο καθένας. Ο Αγραβάνης με 4 προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα με 4 πόντους στην «Ένωση» (39-35). Τζούστον και Ραντλ πρόσθεσαν δύο πόντους ο καθένας στο σκορ των ομάδων τους. Το καλάθι του Μπρίσκοου ήταν το τελευταίο αξιοσημείωτο στιγμιότυπο στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να μπαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αγραβάνη να έχει 1/2 βολές, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο. 8 λεπτά πριν το τέλος ο ΜακΡέι με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων για το 46-42.  Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα με νέο σου πίσω από τα 6,75 ο Ραντλ ανέβασε την διαφορά στο +6 για τον «Δικέφαλο». Ο Κουζμίνσκας με συνεχόμενους πόντους έφερε το σκορ στο 56-49. Κόζι και ΜακΡέι πέτυχαν από ένα καλάθι ο καθένας. 4 λεπτά πριν το τέλος ο Ραντούλιτσα με μια βολή μείωσε ξανά στους 6, αλλά ο ΜακΡέι στην αμέσως επόμενη φάση έφερε την διαφορά στην μέγιστη μονοψήφια τιμή της (61-52). Με 5-0 σερί το Μαρούσι έφερε την διαφορά ξανά στο -4. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου ο Αγραβάνης με τρίποντο διεύρυνε εκ νέου την διαφορά στο +6 για το 66-60.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το Μαρούσι βρήκε ένα τρίποντο με τον Γούνταρτ, αλλά ο Αγραβάνης απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Ο Μπρίσκοου με δίποντο και ο Νικολαΐδης με τρίποντο κατέβασαν την διαφορά στο ελάχιστο της τιμής (69-68). &;30 πριν το τέλος η ομάδα το Αμαρουσίου ισοφάρισε και μάλιστα στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Κόζι (69-72). Μετά το τάιμ άουτ του Ζούρου η ΑΕΚ μείωσε με την εύστοχή βολή του Κουζμίνσκας που αξιοποίησε την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Κόζι,. Ο Ραντλ με τρίποντο από την γωνία σκόραρε για το 73-73. Ο Μπρίσκοου έβαλε ένα καλάθι όμως ο Κουζμίνσκας έδωσε την απάντηση του. 3:30 πριν την λήξη ο Γούνταρντ και ο ΜακΡέι με απανωτά καλάθια ανέβασαν το σκορ στο 79-79. Στα 2:54 η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τις δύο εύστοχες βολέ του Ραντλ (81-79). Ο Κουζμίνσκας με 4 πόντους με 120 δευτερόλεπτα να απομένουν έδωσε ένα αβαντάζ 6 πόντων (85-79). Μάλιστα η «Ένωση» με συνεχόμενες καλές άμυνες στο τέλος ανέβασε περαιτέρω την διαφορά στο +8. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και ο Κόζι με δίποντο έφεραν την αναμέτρηση στο 87-84 με 37″ να απομένουν στο ρολόι. Έπειτα από το τάιμ άουτ του Ζούρου ο Καράμπελας αστόχησε σε λέι απ όμως ο Κουζμίνσκας πήρε ένα καθοριστικό ριμπάουντ, όμως ο Αγραβάνης σπατάλησε δύο βολές. Με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν η ΑΕΚ έκανε φάουλ δίνοντας δύο βολές στους φιλοξενούμενους, με τον Τζούστον να βάζει μόνο την μία (87-85). Ο ΜακΡέι με την σειρά του ήταν εύστοχος σε μία βολή με τον Γούνταρντ να αστοχεί για το Μαρούσι στο τελευταίο σουτ, και έτσι η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 88-85.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 2, Ραντλ 16, Καράμπελας 10, Πιλάβιος, Χόλινς , Νετζήπογλου 7, Αγραβάνης 13, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 21, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 15.

Μαρούσι (Βετούλας): Κόζι 12, Χιλ 10, Στασινός, Τζούστον 11, Μπόγρης, Μπρίσκοου 13, Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 9, Νικολαΐδης 9, Ιορδάνου 9, Γουντάρτ 5, Γιαννόπουλος 15

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85

Ο MVP:

Ο Μιντάουσκας Κουζμίνσκας αποτελεί το σημείο αναφοράς στην φετινή ΑΕΚ. Σήμερα πραγματοποίησε double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ έχοντας ακόμα 2 κλεψίματα και +26 στο σύστημα αξιολόγησης.

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Τα εγκαίνια του Μουσείου μέσα από το ΑΕΚ TV (vid)

Δείτε το σχετικό βίντεο. Το Μουσείο Ιστορίας της ΑΕΚ στην OPAP ARENA εγκαινιάστηκε χθες ενώπιον …