Αρχική / AEKPASSION / Έσωσε την παρτίδα στο 89′ η ΑΕΚ Β’

Έσωσε την παρτίδα στο 89′ η ΑΕΚ Β’

Η ΑΕΚ Β’ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ με 1-1 εκτός έδρας με τα Χανιά για την 22η αγωνιστική της Superlague 2.

Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ, παρόλο τις πολλές απουσίες που είχε, κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1 κόντρα στα Χανιά σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Δημοτικό Στάδιο Περιβολίων», στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του νοτίου ομίλου της Superleague 2.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, απείλησε με τον Χριστόπουλο στο 3′ και τον Κορομηλά στο 8′, αλλά στο 14′ κόντρα στην ροή του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ, στην πρώτη τελική των γηπεδούχων οι οποίοι προηγήθηκαν με σουτ του Τσέλιου από τος ύψος της περιοχής. Στο 21′ ο Πανερά με σουτ ανάγκασε τον Καλογεράκη να επέμβει. Τα Χανιά προσπάθησαν να απειλήσουν από στημένες φάσεις στο 31’με τον Γκίνη να αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, όπως και στο 38′ όταν ο ίδιος εκτελεστής δεν βρήκε τον στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν το αποτέλεσμα γυρνώντας πίσω τις γραμμές και προσπαθώντας να χαμηλώσουν τον ρυθμό στην αναμέτρηση. Ο Καλογεράκης χρειάστηκε να επέμβει σε άλλες δύο περιπτώσεις, ύστερα από προσπάθειες του Γκολφίνου και  του Πάπα στο 57′ και το 59 αντίστοιχα. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε για περίπου 20 λεπτά. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Κρητικοί είχαν δοκάρι στο 83′ με τον Μανουσάκη αλλά η «Ένωση» κατάφερε στο 89′ να σπάσει το ρόδι και με καρφωτή κεφαλιά του Γεωργεά να ισοφαρίσει σε 1-1. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ Β’ έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Λάτσι αντίκρισε, με δύο κίτρινες, την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε. Το 1-1 παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΚ να φεύγει από την Κρήτη προσθέτοντας ακόμα έναν βαθμό στην συνολική της συγκομιδή.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Γιαμπερέ (71’ Σέχου), Τσέλιος (71’ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης, Κόλα (59’ Ιατρούδης), Ζέκχοφ (46’ Μανουσάκης), Μάναλης

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Σταμούλης, Κορομηλάς (83′ Πιτιλάκος), Πάπα (70’ Λέλεκας), Πανεράς (90+2’Ντάικο), Σκόνδρας, Γκολφίνος (70’ Σταμούλης), Χριστόπουλος

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

ΠΑΕ ΑΕΚ: «Υπενθυμίζουμε πως η είσοδος στην OPAP Arena θα γίνει αποκλειστικά μέσω της εφαρμογής gov.gr wallet»

Διαβάστε την νέα ανακοίνωση της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ προς τους φιλάθλους, που προμηθεύτηκαν εισιτήριο, σχετικά με …