Αρχική / AEKPASSION / Φινάλε στην Β’ Φάση με ήττα για την «Βασίλισσα» στην Καρδίτσα
Πηγή Εικόνας: ΚΑΕ ΑΕΚ

Φινάλε στην Β’ Φάση με ήττα για την «Βασίλισσα» στην Καρδίτσα

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομώνυμη ομάδα της πόλης και ηττήθηκε σε ένα βαθμολογία αδιάφορο παιχνίδι με 81-79, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στα Play-off.

Σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον Καρδίτσα και ΑΕΚ τα έδωσαν όλα για την νίκη, μια αναμέτρηση η οποία είχε αρκετή ένταση και δυναμισμό και εν τέλει βρήκε τους γηπεδούχος να επικρατούν με 81-79 για την 5η και τελευταία αγωνιστική των Play-out της Basket League. Η ομάδα του Ζούρου, που αποβλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με δεύτερη τεχνική ποινή, έχασε τον έλεγχο του αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο, πάλεψε για μια ανατροπή από το -8 στο τελευταίο λεπτό όμως αστόχησε στις ευκαιρίες που της δόθηκαν να κλέψει την νίκη και μετά από την ήττα στρέφει την προσοχή της στα Play-off της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Η Καρδίτσα ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με την βολή του Μπιουκάναν (1/2), ενώ το πρώτο καλάθι της ΑΕΚ σημείωσε ο Χατζηδάκης. Η «Ένωση με με τον Χολ να ευστοχεί σε μια βολή σε δύο προσπάθειες και έπειτα το καλάθι του Χατζηδάκη αύξησε σε 1-5. Ο Μακ μείωσε προσωρινά όμως με εύστοχο ζευγάρι βολών ο ΜακΡέι έφερε ξανά την διαφορά στο =4. Μάλιστα ο Ραντλ με νέο δίποντο έκανε το 3-9 όμως απάντησε ο Αβδάλας με αντίστοιχο αξίας καλάθι. Ο Μακ με καλάθι και φάουλ πρόσθεσε τρεις πόντους στο σκορ των γηπεδούχων. Χατζηδάκης και Μακ πέτυχαν από ένα καλάθι για το 10-11. Ο ΜακΡέι με δίποντο από μέση απόσταση στην γωνία αύξησε την διαφορά στο +3. Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη ο ΜακΡέι ήταν εύστοχος σε προσπάθεια τριών πόντων. Με 1/2 ο Αβδάλας  και με καλάθι του Μακάλουμ ακολούθως η Καρδίτσα κατέβασε την διαφορά. Ο ΜακΡέι ευστόχησε σε δίποντο όμως ο Μακόλουμ απάντησε άμεσα με τρίποντο (17-18). Ο Ράντλ με τρίποντο και ο Μπιουκάναν με δίποντο συνέχισαν τον εκατέρωθεν ρυθμό των δύο ομάδων στο σκοράρισμα. Ο Αβδάλας ξανά με 1/2 έριξε την διαφορά στο ελάχιστο της τιμής της 20-21. Στο τελευταίο λεπτό το δίποντο του Νετζήπογλου, και οι πέντε πόντοι του Μακάλουμ άλλαξαν τον οδηγό στο προβάδισμα καθώς η Καρδίτσα πέρασε μπροστά με +2. Ο ΜακΡέι με δίποντο εκτός ισορροπίας στην λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ της περιόδου (25-25).

Ο ΜακΡέι πριν καν ξεκινήσει η δεύτερη περίοδος δέχθηκε τεχνική ποινή διότι ο Αμερικανός γκαρντ έδειξε τον εκνευρισμό του φανερά για ένα σκληρό φάουλ που δέχθηκε από τον Δίπλαρο στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως η βολή πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους γηπεδούχους. Σε αγωνιστικό τέμπο το πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου ξεκίνησε με αμφότερες τις ομάδες να είναι άστοχες. Το ρόδι της αστοχίας έσπασε η Καρδίτσα με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό με Γιάνκοβιτς και Δίπλαρο για το 29-25 αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη η Καρδίτσα βρήκε ξανά σκορ με 1/2 βολές του Μπιουκάναν. Μετά από τρία λεπτά στα οποία η «Ένωση» δεν είχε σκοράρει ο Κουζέλογλου έδωσε λύση επιθετικά για το 30-27. Ο Ηλίας Ζούρος δέχθηκε τεχνική ποινή με τον Δίπλαρο να είναι εύστοχος στην βολή. Οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα δίποντο κα το σκορ ανέβηκε στο 33-29. Ο Γιάνκοβιτς με νέο καλάθι έδωσε αέρα 6 πόντων στην Καρδίτσα. Ο Κουζμίνσκας με εύστοχο ζευγάρι βολών κατέβασε την διαφορά, όμως ο Δίπλαρος με τρίποντο απάντησε άμεσα στο 15′. Με κάρφωμα του ΜακΡέι και δίποντο του ίδιου παίκτη η «Βασίλισσα» μάζεψε την διαφορά (38-35). Μετά το τάιμ άουτ των γηπεδούχων ο Μενέγκα σκόραρε με τον Χατζηδάκη να απαντάει στην άλλη πλευρά του παρκέ. Ο Γιάνκοβιτς πρόσθεσε έναν ακόμα πόντο στο σκορ των γηπεδούχων από την γραμμή της φιλανθρωπίας (1/2). Δύολεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Χατζηδάκης με ζευγάρι βολών και εν συνεχεία με καλάθι του Χολ η ΑΕΚ έφερε το ματς στην ισοπαλία (41-41). Ο ΜακΡέι αστόχησε σε βολή που προέκυψε έπειτα από τεχνική ποινή της ομάδας της Καρδίτσας. Ο Καράμπελας με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το άστοχο σουτ του Αβδάλα και το επιθετικό φάουλ του Κουζέλογλου δεν άλλαξαν τίποτα, με αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος» να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με σκορ 41-43.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ σκόραρε με τον Χατζηδάκη, αλλά ο Χρηστίδης απάντησε ακριβώς με το ίδιο νόμισμα. Ο Μάνος Χατζηδάκης για ακόμα μια φορά έδωσε λύση επιθετικά και ακολούθως ο Ράντλ με τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +7. Με καλάθι του Μακ οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ μετά από 2 λεπτά και με το ίδιο παίκτη λίγες στιγμές αργότερα κατέβασαν την διαφορά στο -3. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ζούρος η ΑΕΚ αστόχησε στην επίθεση της. Από την άλλη ο Μακάλουμ ήταν εύστοχος σε προσπάθεια πίσω από τα 6,75 για το 50-50. Το σερί της Καρδίτσας επεκτάθηκε στο 8-0 με μια εύστοχη βολή του Χρηστίδη. Ο Χατζηδάκης μια αξιόπιστη λύση στην αποψινή αναμέτρηση μείωσε την διαφορά στο ελάχιστο. Ο Δίπλαρος με εύστοχο δίποντο και με το έμμεσο τρίποντο του Μακάλουμ η Καρδίτσα ανέκτησε διαφορά τεσσάρων πόντων και μάλιστα με την δεύτερη τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Αμερικανός της Καρδίτσας ανέβασε την διαφορά στο +5, ενώ ο τεχνικός της «Βασίλισσας» αποχώρησε για τα αποδυτήρια διότι αποβλήθηκε από τους διαιτητές. Ο ΜακΡέι με εύστοχές βολές και ο Νετζήπογλου με τρίποντο εξανέμισαν την μικρή διαφορά των γηπεδούχων (57-57). Ο Χολ με 1/2 βολές έδωσε ισχνό προβάδισμα στην «Ένωση». Μακ και Κουζέλογλου πέτυχαν από ένα καλάθι για τ0 59-60. Ο Δίπλαρος 1,7″ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια ευστόχησε σε μια από τις δυο προσπάθειες του στην γραμμή των 4,5 μέτρων και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 60-60, τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο οι γηπεδούχοι με τον Μενέγκα βρήκαν σκορ, ο Χολ από την άλλη με σουτ για τρείς έφερε ακόμα μια εναλλαγή στην πρωτοκαθεδρία του σκορ (62-63). Ραντλ και Αβδάλας σημείωσαν διαδοχικά από ένα καλάθι δύο πόντων. Ο Αβδάλας εκ νέου με νέο καλάθι ξανά έφερε την Καρδίτσα μπροστά. Ο Κουζέλογλου με 1/2 έκανε το 66-66. Ο Σάιμπερτ ήταν εύστοχος σε δίποντο και έπειτα ο Μενέγκα από κοντά έδωσαν βραχεία κεφαλή με +4 στους γηπεδούχους. Μάλιστα η διαφορά αυξήθηκε κατά έναν ακόμα με 1/2 βολές του Μακάλουμ. Με τρεισήμισι λεπτά να απομένουν ο Μακάλουμ σκόραρε για δύο για να απαντήσει ο Ντετζήπογλου με σουτ τριών πόντων. Ο Γιάνκοβιτς με 1/2 βολές έφερε το σκορ στο 74-69. Με την σειρά του ο ΜακΡέι είχε 1/2 βολές δύο λεπτά πριν το φινάλε.  Με εύστοχες βολές ο Μενέγκα ευστόχησε σε δύο βολές ο Χατζηδάκης πήρε το γκολ-φάουλ όμως ήταν άστοχος στην βολή. Μενέγκα και Μακ σκόραραν εκατέρωθεν για δύο και έστειλα την διαφορά στο +8 υπέρ της Καρδίτσας ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Νετζήπογλου με τρίποντο από την γωνία κατέβασε την διαφορά στο -5. ο Μακ στα τελευταία δευτερόλεπτα ευστόχησε σε βολές αλλά δέχτηκε τεχνική ποινή ε ον Τζόρνταν ΜακΡέι να αξιοποιεί την βολή για το 81-76 2ο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο ΜακΡέι έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά των γηπεδούχων έτρεξε το γήπεδο σε  δευτερόλεπτα πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ για το 81-79. Η ΑΕΚ έκλεψε ξανά την μπάλα όμως ο Καράμπελας ήταν άστοχος ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μακ έχασε τον έλεγχο της μπάλας με 1,5″ να απομένει. Στην τελευταία φάση ο Κουζμίνσκας πέταξε υπό πίεση την μπάλα, μη βρίσκοντας στόχο και με αυτόν τον τόπο η Καρδίτσα επικράτησε με 81-79 της ΑΕΚ.

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Προετοιμασία για ντέρμπι με το χαμόγελο στα χείλη (vid)!

Δείτε βίντεο από τη σημερινή προπόνηση της ΑΕΚ στα Σπάτα ενόψει του ντέρμπι με τον …