Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / Futsal / Futsal γυναικών: Αποκλείστηκαν παρά την υπερπροσπάθεια οι «κιτρινόμαυρες»

Futsal γυναικών: Αποκλείστηκαν παρά την υπερπροσπάθεια οι «κιτρινόμαυρες»

Ηττήθηκαν από τον Ηνίοχο με 2-4 και έμειναν εκτός του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας γυναικών της Μάνας ΑΕΚ, ηττήθηκε στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος από τον Ηνίοχο με 2-4 στις εγκαταστάσεις «Φυσίαθλον» της Παλλήνης το βράδυ της Τετάρτης. Οι «κιτρινόμαυρες», προέρχονταν από την υπερπροσπάθεια μόλις ένα 24ωρο πριν με τον Αστέρα Τρίπολης στην προηγούμενη φάση του θεσμού και μοιραία γνώρισαν τον αποκλεισμό. Τα γκολ της «Ένωσης», πέτυχε η Νίκα, από ένα σε κάθε ημίχρονο.

Αναλυτικά η ενημέρωση της Ερασιτεχνικής:

«Δεν τα κατάφερε η γυναικεία ομάδα Futsal της ΑΕΚ, που γνώρισε την ήττα με 4-2 από τον Ηνίοχο, στον Ημιτελικό του Women’s Futsal Cup, που διεξήχθη στο «Φυσίαθλον» της Παλλήνης. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν εμφανώς καλύτερες, ωστόσο έπαιξε μεγάλο ρόλο η κούραση, αφού οι περισσότερες αθλήτριες του «Δικεφάλου» αγωνίστηκαν και την Τετάρτη (24/04) στον Προημιτελικό του Ποδοσφαίρου Γυναικών κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ηνίοχος προηγήθηκε στο σκορ, αλλά η Νίκα ισοφάρισε σε 1-1. Όμως, οι φιλοξενούμενες πέτυχαν άλλα δύο τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ στο β’ μέρος βγήκε με στόχο να το γυρίσει. Άντεξε το σκληρό παιχνίδι του Ηνίοχου και πέτυχε ακόμη ένα γκολ με τη Νίκα. Η «Ένωση» από εκεί και πέρα, ήταν συνεχώς σε φάση επίθεσης, δημιουργούσε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με την Κόλλια, αλλά δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ηνίοχος στην τελευταία φάση του παιχνιδιού σκόραρε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να γνωρίσει τον αποκλεισμό. Ωστόσο, ήταν μία χρονιά από την οποία η ΑΕΚ βγήκε ξανά κερδισμένη, καθώς κέρδισε το Πρωτάθλημα Ελλάδας back to back, δείχνοντας πως το παρόν, αλλά και το μέλλον, της ανήκει!
ΑΕΚ – Ηνίοχος 2-4

Σκόρερ: Νίκα (2)».

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

«Έτοιμος για την πρεμιέρα του Euro 2024 ο Τσούμπερ»

Ο επιθετικός της ΑΕΚ διεκδικεί θέση βασικού κόντρα στην Ουγγαρία. Η ελβετική ιστοσελίδα arcinfo.ch αναφέρει …