Αρχική / AEKPASSION / H AEK δεν έκανε το break στην Πυλαία και όλα θα κριθούν στον τελικό του ΟΑΚΑ!

H AEK δεν έκανε το break στην Πυλαία και όλα θα κριθούν στον τελικό του ΟΑΚΑ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την με 81-73 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να στέλνει τη σειρά πίσω στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση μετά από μια κακή εμφάνιση γνώρισε τη ήττα με 81-73 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και οδήγησε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι το Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι η ΑΕΚ με τον Λίνο Χρυσικόπουλο μπροστάρη πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-15 στο 5ο λεπτό). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Τσαλμπούρη να δίνει λύσει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεψε ένα σερί 15-5 και πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων (26-20). Με την ΑΕΚ να μειώνει σε (26-22) με ένα buzzer beater του Μέικον στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ διατήρησε το μικρό προβάδισμα που είχε από την πρώτη περίοδο με έναν ακόμη πρώην παίκτη της ΑΕΚ τον Γκρίφιν και στο 14ο λεπτό πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (30-25). Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 7-2 και έφερε το ματς στα ίσα (32-32 στο 16ο λεπτό).  Από το σημείο αυτό η ΑΕΚ υπέπεσε σε πολλά ατομικά λάθη (13 συνολικά)  με τον ΠΑΟΚ να παίρνει  μια διαφορά έξι πόντων (40-34) στο τέλος του πρώτου ημίχρονου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Κακλαμανάκη και Παπαντωνίου να μπαίνουν στη εξίσωση και να δίνουν ένα προβάδισμα επτά πόντων στον ΠΑΟΚ (52-45 στο 25ο λεπτό), με τον Μορέιρα να δίνει λύσεις στη επίθεση για την ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα με την ΑΕΚ το μόνο που μπόρεσε να κάνει να μειώσει τη διαφορά στου τρεις πόντους με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ να έχει μια διαφορά πέντε πόντων (60-55).

Στη τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, μείωσε σε (64-60 στο 32ο λεπτό), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να βγάζει ξανά αντίδραση και με τα τρίποντα των Τέρνερ, Γκρίφιν και Μπιτς έφερναν την απόσταση για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, με την ομάδα τους να δείχνει να ξεφεύγει (74-64 στο 36′). Ο Κατσίβελης ήταν ο μόνος που δεν είχε παραδώσει τα «όπλα» για την Ένωση, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με (81-73) φέρνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι το Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (2), Κονατέ 1, Λοβ 16 (2), Γκρίφιν 13 (2), Τσαλμπούρης 11 (2), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 11, Ρούμογλου, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου 9 (1), Κάρτερ 8 (2), Τέρνερ 3 (1).

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μορέιρα 19, Μέικον 11 (1), Ματσιούλις 2, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης 12 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Ζήσης 3, Γκίκας 7 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Κίνγκσλεϊ 2.