Αρχική / AEKPASSION / Η ΑΕΚ πήρε μια αγχωτική νίκη επί της Λαμίας!

Η ΑΕΚ πήρε μια αγχωτική νίκη επί της Λαμίας!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία κόντρα στο ΟΦΗ, περνώντας μια αγχωτική νίκη επί της Λαμίας με 1-0.

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα σε μια δυσκολοκατάβλητη ομάδα με ένα γκολ του Σέρχιο Αραούχο στο 65ο λεπτό. Με τον Αργεντινό φορ να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Ένωση πήρε ένα αγχωτικό τρίποντο κόντρα στη Λαμία και πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Έτσι ξεκίνησαν Μιλόγεβιτς και Γρηγορίου

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν αναμενόταν να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ. Η μοναδική αλλαγή είναι ο Ντάρκο Γέβτιτς να αγωνίζεται πίσω από τον Αραούχο που θα είναι στην κορυφή της επίθεσης. Στα δύο άκρα της επίθεσης θα είναι ο Τσούμπερ αριστερά και ο Άμπραμπατ δεξιά, η τετράδα της άμυνας θα είναι ο Στάνκοβιτς  κάτω από τα δοκάρια, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλα, Χατζισαφί, στον άξονα πλάι στον Λε Ταλέκ τον Γαλανόπουλο θα είναι ο Γέβτιτς σε ελεύθερο ρόλο, μπροστά τους Άμπραμπατ και Τσούμπερ στα άκρα της επίθεσης και ο Αραούχο στην κορυφή. Με τον ίδιο σχηματισμό ξεκίνησε τον αγώνα και ο Μίχαλης Γρηγορίου. Με τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, τους Μαζουλουξή, Αντέτζο, Βύντρα και Σαραμαντά να είναι η τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά, Τζανδάρης, Νούνιεζ, Ελευθεριάδης να είναι στον άξονα, με τους Μανουσάκη και  Ρόμανιτς να είναι στα δύο άκρα με  τον Μανούσο που είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Μπλοκαρισμένη από τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο

Η Λαμία μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά  με πολύ καλή καλή ανασταλτική λειτουργία και η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες πραγματικές. Στο 6ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ρόμανιτς αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα 16 μέτρα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς. Όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ έπαιρνε το πάνω χέρι στον αγώνα, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν έδινε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι για να μπορέσει να διασπάσει την δυσκολοκατάβλητη άμυνα των φιλοξενούμενων. Από την ομάδα του Μιλόγεβιτς έλειπε η ενέργεια και το καθαρό μυαλό στην τελική μεταβίβαση ώστε να μπορέσει να βρει το γκολ.

Η  μοναδική πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήταν στο 8ο λεπτό  με την κεφαλιά του Τζαβέλλα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γέβτιτς, όπου ο Γκαραβέλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 31′ ο Σιμάνσκι δεν έπιασε καλά το σουτ μετά το στρώσιμο του Τσούμπερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αραούχο μετά από κάθετη του Σιμάνσκι πέρασε και τον Γκαραβέλη, αλλά ήταν σε πολύ πλάγια θέση για να καταφέρει να βρει εστία από εκεί.

Ξεμπλόκαρε την Λαμία ο Αραούχο

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς με την έναρξη του δεύτερου ημίχρονου πέρασε στο παιχνίδι τον Τάνκοβιτς στη θέση του Άμπραμπατ με την ΑΕΚ να βγάζει ενέργεια και να ψάχνει το γκολ, η Λαμία όμως απείλησε πρώτη στο 51ο λεπτό όταν ο Ελευθεριάδης κτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Βράνιες δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Μανουσάκης εξ επαφής αστόχησε! Τέσσερα λεπτά αργοτέρα οι φιλοξενούμενοι πάλι με τον Ελευθεριάδη μπήκαν απειλητικά στην περιοχή της Ένωσης, όμως ο Χατζισαφί με καθοριστικό τάκλιν πρόλαβε το επιθετικό της Λαμίας πριν προλάβει να πλασάρει.

Η Λαμία είχε μπλοκάρει την ΑΕΚ και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προχώρησε σε δύο αλλαγές έριξε στο παιχνίδι τους Σάκχοφ και Ανσαριφάρντ στις θέσεις των Σιμάνσκι και Γέβτιτς γυρνώντας τον σχηματισμό σε 4-4-2 γεμίζοντας την αντίπαλη περιοχή για να βρει το γκολ της νίκης. Από την αλλή πλευρά ο Γρηγορίου απάντησε με τρεις αλλαγές για να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του περνώντας τους Καραμάνο, Τιρόνε και Προβυδάκη αντί των Τζανδάρη, Μανουσάκη και Μανούσου. Η Λαμία απείλησε στο 63ο λεπτό όταν ο  Στάνκοβιτς έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Τζανδάρη σε κόρνερ. Τελικά ο… γόρδιος δεσμός για την ΑΕΚ λύθηκε στο 67′. Ο Χατζισαφί πέρασε την κάθετα στον Τάνκοβιτς, αυτός προσπάθησε να φέρει μπροστά την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Αραούχο που με δυνατό σουτ και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Μετά το γκολ ο Βλάνταν Μιλόγεβτις προχώρησε σε μια ακόμη αλλαγή στο 73ο λεπτό βγάζοντας τον σκόρερ Αραούχο περνώντας τον Μάνταλο στη θέση γυρίζοντας ξανά τον σχηματισμό σε 4-2-3-1. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αρχηγός της Ένωσης στο 85ο  και 86ο λεπτό είδε τον Γκαραβέλη να αποκρούει τα δύο σουτ που επιχείρησε προς την εστία του, ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Λε Ταλέκ εξ επαφής στο πίσω δοκάρι είδε την προβολή του να σταματάει στο κάθετο, στην τελευταία ουσιαστική στιγμή του παιχνιδιού.

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν (90’+ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (64’ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ, Αμραμπατ (46’ Τάνκοβιτς), Γέβτιτς (64’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (73’ Μάνταλος)