Αρχική / AEKPASSION / Η ΑΕΚ πήρε μια «καθαρή» νίκη κόντρα στον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του Γιαννίκη!

Η ΑΕΚ πήρε μια «καθαρή» νίκη κόντρα στον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του Γιαννίκη!

Η ΑΕΚ πήρε μια «καθαρή» νίκη με (3-0) επί του Ατρόμητου στην πρεμιέρα του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της Ένωσης.

O Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε με… νίκη στο πάγκο της ΑΕΚ! Ντεμπούτο με νίκη για τον ομογενή τεχνικό στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, η Ένωση επικράτησε με το «καθαρό» 3-0 τον Ατρόμητο και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή.

Πως ξεκίνησε στον πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της ΑΕΚ ο Γιαννίκης

Στο πρώτο του αγώνα στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο ο 41χρονος τεχνικός επιφύλασσε εκπλήξεις στην ενδεκάδα που αφορούσαν την αμυντική γραμμή, δίνοντας φανέλα βασικού στον Ρότα στο δεξί άκρο της άμυνας και στον Μήτογλου διπλά στον Βράνιες στο κέντρο της άμυνας. Ο Στάνκοβιτς ήταν στο τέρμα και ο Μοχαμαντί στο αριστερό άκρο. Σιμόες και Σιμάνσκι ήταν το δίδυμο στη μεσαία γραμμή, με τον Γέβτιτς σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον προωθημένο Αραούχο και τους Τσούμπερ και Λιβάι Γκαρσία στα δύο άκρα στο 4-2-3-1.  Από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε σχηματισμό με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Με τον Πίρτιτς κάτω από τα δοκάρια τους Βασιλαντωνόπουλο και Καστεγιάνο στα δύο άκρα της άμυνας, τους Στρούγγη, Χατζηϊσαΐα και Γκαλβάο να είναι οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί. Οι Ντένιτς και  Σάλομον οι δύο χαφ στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τον Μουνίθ σε ελεύθερο ρόλο και τους Κλωναρίδη και Κουλούρη μπροστά.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεζε ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, έβγαζε ένταση και ασκούσε πρέσινγκ ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργεί φάσεις της έλειπε το συνδυαστικό παιχνίδι και προσωπικές ενέργειες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. όμως δεν επέτρεπε τον Ατρόμητο να την απειλήσει αν και η ομάδα του Παράσχου όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε μέτρα στο στο γήπεδο και βρίσκοντας την πρώτη τελική στο 17ο λεπτό όταν το σουτ του Μουνίθ πέρασε διπλά από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, εκμεταλλευόμενη μια προσωπική ενέργεια που της έλειπε μέχρι εκείνη την ώρα. Και αυτή ήρθε στο 24′ από τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος με την εκρηκτικότητά του πέταξε την μπάλα μπροστά περνώντας τον Καστεγιάνο, έσπασε μέσα στην περιοχή τη μπάλα και εκεί περίμενε ο Αραούχο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ρότα με μια καθοριστική επέμβαση πρόλαβε τον Κουλούρη πριν γίνει απειλητικός προς την εστία των «κιτρινόμαυρων». Πέντε λεπτά αργότερα ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε την πρώτη αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Γέβτιτς αποχώρησε τραυματίας και την θέση του πήρε ο Μάνταλος. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου δεν είχαμε κάποια σημαντική φάση εκτός από δύο σουτ των Ρότα και Μάνταλου που δεν βρήκαν στόχο. Η ΑΕΚ δεν έβγαλε πολλές συνεργασίες και δεν πάτησε πολλή στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με πολλή ένταση και έχασε μέσα σε ένα λεπτό δύο ευκαιρίες  στο 51′ όταν ο Τσούμπερ έβγαλε μια φοβερή κάθετη στον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο του Πίριτς. Στο ίδιο λεπτό μάλιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου μπλόκαρε το σουτ του Λιβάι Γκαρσία. Ο Ατρόμητος έχασε τη σημαντική ευκαιρία για φέρει το παιχνίδι στα ίσα όταν στο 58ο λεπτό ο Μουνίθ με κάθετη πάσα  στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ βρήκε τον Κλωναρίδη  πλάγια απέναντι από τον Στάνκοβιτς, με τον Βράνιες να μην τον προλαβαίνει, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βράνιες δεν μάρκαρε σωστά τον Κουλούρη, το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ έβγαζε μια κούραση είχε νευρικότητα ενώ δεν είχε και σωστές επιλογές και αυτό είχε σαν συνέπεια να μην μπορεί να γίνει δημιουργική. Λίγο πριν το 70ο λεπτό ο Αργύρης Γιαννίκης έκανε τις πρώτες αλλαγές με τους Λε Ταλέκ και Άμπραμπατ να παίρνουν τις θέσεις των Σιμάνσκι και Λιβάι Γκαρσία. Από τη δική του πλευρά ο Γιώργος Παράσχος έριξε τους οι Σπιριντόνοβιτς και Μπεντινέλι στις θέσεις των Κουλούρη και Μουνίθ.  Με το που μπήκε στο παιχνίδιο Σπιριντόνοβιτς στο 71ο λεπτό  δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της περιοχής, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει εύκολα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κλειδώσει το παιχνίδι όταν στο 75ο λεπτό ο Άμπραμπατ μετά από πάσα του Αραούχο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γκαλβάο. Με τον Παπαδόπουλο να μην βλέπι την ανατρόπη και να δίνει κόρνερ, αλλά χρειάστηκε το VAR για να αλλάξει την απόφαση του. Ο Τσούμπερ που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Πίριτς και στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Βράνιες που την έσπρωξε στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Παπαδόπουλος κλήθηκε ξανά στο VAR όπου είδε πως  πριν την εκτέλεση οι παίκτες είχαν μπει ήδη στην περιοχή. Έτσι διέταξε επανεκτέλεση, με τον Τσούμπερ στο 78′ να εκτελεί αυτή τη φορά εύστοχα και να γράφει το 2-0.

Με την συμπλήρωση των 80΄λεπτών η ΑΕΚ έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της με τον Βράνιες αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά  και ο Βράνιες με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στο 88ο λεπτό μια τρομερή μεταβίβαση του Αμραμπατ ο Λε Ταλέκ  δεν κατάφερε να την εκμεταλλευτεί που αστόχησε από κοντά.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Ρότα, Σιμόες (84′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι (67′ Λε Ταλέκ), Γέβτιτς (35′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία (67′ Αμραμπατ), Αραούχο (84′ Ανσαριφάρντ)

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηϊσαΐας, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Μουνίθ (69′ Σπιριντόνοβιτς), Κλωναρίδης (85′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης (69′ Μπεντινέλι)