Αρχική / AEKPASSION / Ήττα για την τραγική ΑΕΚ από την Φάλκο Σομπατέλι στην πρεμιέρα του BCL

Ήττα για την τραγική ΑΕΚ από την Φάλκο Σομπατέλι στην πρεμιέρα του BCL

Η Ένωση έκανε μια τραγική εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με (83-78) από την Φάλκο Σομπατέλι στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια τραγική εμφάνιση και γνώρισε την ήττα με (83-78) από την Φάλκο Σομπατέλι για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Από το ξεκίνημα το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό με το σκορ να έχει πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (19-21) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια με τον Νίκο Παππά που επέστρεψε στα παρκέ να… παίρνει την ΑΕΚ στις πλάτες του. Η Φάλκο Σομπατέλι πήρε μια διαφορά έξι πόντων (38-32_ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου, όμως 31χρονος έμπειρος γκαρντ απάντησε με έμμεσο τρίποντο  και έκανε το (38-35) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Σομπατέλι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε μια διαφορά 9 πόντων (49-40) στο 24΄. Η ΑΕΚ στη συνέχεια αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά και το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε πίσω στο σκορ με τρεις πόντους (57-54).Με την έναρξη της 4ης περιόδου η Σομπατέλι πήρε γρήγορα μια διαφορά δέκα πόντων, κάνοντας το σκορ (64-54). Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στα τελευταία λεπτά, έφτασε τη διαφορά στους τρεις (81-78), ωστόσο ο Παππάς δέχθηκε τάπα σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση με την Σομπατέλι να γράφει το τελικό 83-78 με καλάθι στον αιφνιδιασμό..

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78.

Σομπατέλι (Κονάκοφ): Μπένκε 16, Κλαρκ 3, Γκολομάν 9, Κέλερ 8, Βαράντι 8, Μπάρατς 15, Χόρβατ, Περλ 21, Σομόγκι 3, Σοβεγκιαρτο, Τάκακς, Βεράστο.

AEK( Δέδας): Κολόμ 5, Σαξιόνης, Μπόγρης 2, Φλιώνης , Πετρόπουλος , Ανγκόλα 17, Φιλιππάκος , Γέλοβατς 14, Γκρίφιν 16, Μαυροειδής, Βαουλέτ 4, Παππάς 20.