Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Ήττα στη Πυλαία για τη Βασίλισσα

Ήττα στη Πυλαία για τη Βασίλισσα

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην έδρα του ΠΑΟΚ όπου ηττήθηκε με 78-74. Η σειρά πλέον μεταφέρετε στο ΟΑΚΑ όπου η Βασίλισσα θέλει πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Καλή στο πρώτο ημίχρονο η Βασίλισσα, στην επανάληψη όμως και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο παρουσίασε άσχημη εικόνα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί. Το Σάββατο (19/5, 16:00, Cosmote Sport 4) στο ΟΑΚΑ το παιχνίδι χωρίς αύριο για την ΑΕΚ που θα πρέπει να ισοφαρίσει τη σειρά για να πάει στο τελευταίο παιχνίδι τη Δευτέρα (21/5, 18:00, ΕΡΤ1) με νέο ματς στο “PAOK Sports Arena”.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 4-0 και έφτασαν στο +5 (14-9), αλλά το πρώτο 10άλεπτο τελείωσε με 20-17 υπέρ της ΑΕΚ, χάρη στους Μάνι Χάρις, Ντούσαν Σάκοτα και Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Σε σχεδόν ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ η Βασίλισσα. Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα έφθασε και στο +10 (34-24), αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 41-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Φοβερός στο διάστημα αυτό ο Ντελρόι Τζέιμς που έφτασε τους 10 πόντους.

Η ΑΕΚ έχασε το ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που οφείλεται και στη πίεση των γηπεδούχων στα γκαρντ της. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 11-2 σερί και μπήκαν μπροστά στο σκορ με 58-56. Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με δικό της σερί 6-0 κρατήθηκε μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 62-58. Η ΑΕΚ έχασε τον Χάντερ (αποβλήθηκε με 5 φάουλ), αλλά ο Καββαδάς έκανε πολύ καλό παιχνίδι όσο αγωνίστηκε, καλύπτοντας το κενό του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ τα θαλάσσωσε όλα. Ο ΠΑΟΚ πίεζε και οι παίκτες του Σάκοτα δεν έβρισκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 βρέθηκαν στο +6 (68-62) και ενώ απέμεναν μόλις έξι λεπτά για το τέλος. Η διαφορά έφτασε και τους 10, αλλή η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε στους 2, αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν ευστόχησε στα σουτ που βρήκε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί εκ νέου από τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.