Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Κ19: Νίκησε με 2-1 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Κ19: Νίκησε με 2-1 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Για το αντίστοιχο πρωτάθλημα της Super League.

Κάτι παραπάνω από 24 ώρες έμειναν για το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Πριν αυτό γίνει, οι Κ19 ομάδες των δύο «μονομάχων» βρέθηκαν στο Φίλυρο για την 26η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Super League, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 2-1.

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έχασε καλές ευκαιρίες, με πιο χαρακτηριστική αυτή του Κοντορουχά στο 24′, όμως στο 40′ ο Άρης προηγήθηκε με γκολ του Καραμανλή σε μία από τις λίγες ευκαιρίες του, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως, στο 44′, με γκολ του Τάσου Κοντορουχά από ασίστ του Αντώνη Γεωργέα και ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 71′ μετά από συνεργασία των Σβίγκου και Ανδρικόπουλου και ασίστ του τελευταίου. Στο 85′ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χριστακόπουλου με δεύτερη κίτρινη. Ένα λεπτό μετά, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Γιάννης Μαρίνης κράτησε το σκορ στο 1-2 με δύσκολη επέμβαση στην τελευταία σοβαρή απειλή που δέχτηκε η εστία του.

Η σύνθεση της ΑΕΚ:

Μαρίνης, Σβίγκος, Αντωνόπουλος, Κοσίδης, Γιαννούλης, Κρουσελνίτσκι (53′ Χριστακόπουλος), Μαρούτσης, Κολιμάτσης (46′ Μούτσα) Ανδρικόπουλος, Γεωργέας (69′ Βασίλας) Κοντορουχάς (80′ Δημητριάδης).

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Χάντμπολ: Οριστική αναβολή στο ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Η ΟΧΕ ενημέρωσε πως δεν θα διεξαχθεί η σημερινή αναμέτρηση λόγω ομαδικής δηλητηρίασης των φιλοξενούμενων. …