Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Κακή ΑΕΚ, «εκτελέστηκε» από το τρίποντο και έχασε 89-78 από το Περιστέρι

Κακή ΑΕΚ, «εκτελέστηκε» από το τρίποντο και έχασε 89-78 από το Περιστέρι

Η τεράστια ευστοχία του Περιστερίου από το τρίποντο και οι κακές επιλογές της ΑΕΚ στην επίθεση, σε συνδυασμό με την απώλεια του Κουζμίνσκας, οδήγησαν την ΑΕΚ Betsson στην ήττα με 89-78

Το άλυτο πρόβλημα που έθεσε από την περιφέρεια το Περιστέρι, «χτυπώντας» από τα 6.75 μέτρα (είχε 43% ευστοχία), σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη (17) δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να διεκδικήσει το ροζ φύλλο αγώνα, χάνοντας τελικά με 11 πόντους διαφορά (89-78) από την ομάδα των Δυτικών Προαστίων. Υποχωρεί στο 5-6 η ΑΕΚ, στο 6-5 πηγαίνει το Περιστέρι. «Πληγωμένη» φεύγει από το «Ανδρέας Παπανδρέου» η «Βασίλισσα», με τον Κουζμίνσκας να αποχωρεί τραυματίας στο 18′ και να μην μπαίνει στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Νταμπλ-νταμπλ ο Καμπενγκέλε, τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ραντλ, δεν αντιμετωπίστηκε ποτέ ο «πονοκέφαλος» Μήτρου-Λονγκ.

Πλέον, απομένει ένα ακόμα παιχνίδι για να δώσει η Βασίλισσα μέσα στο 2023. Κι αυτό διότι ο δεύτερος γύρος της Basket League θα διεξαχθεί μέσα στο τελευταίο Σαββατοκύριακο του τρέχοντος έτους. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής λοιπόν, με την οποία και θα ξεκινήσει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ θα αγωνιστεί με αντίπαλο το Λαύριο, στο κλειστό της Λαυρεωτικής, το προσεχές Σάββατο (30/12, 20:15).

Το ματς

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα, το Περιστέρι πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (7-4), με τον ΜακΡέι να απαντά με εντυπωσιακό poster κάρφωμα (7-6). Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί που έφτασε στο 11-2 και πήρε προβάδισμα. Σε αυτήν την πρώτη περίοδο, δέσποζε η παρουσία του Καμπενγκέλε κάτω από το καλάθι, που μάζευε τα ριμπάουντ, ενώ Κουζμίνσκας και Τίλμαν πρόσφεραν λύσεις στο σκοράρισμα. Η ΑΕΚ έφτασε στο +6 (11-17), ωστόσο λίγο πριν την εκπνοή, 2 διαδοχικά τρίποντα του Περιστερίου που ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή εν πολλοίς άστοχο έξω από τα 6.75μ, έφερε το ματς σε ισορροπία (17-17, σκορ 1ης περιόδου).

Με πολλές κακές επιλογές κυρίως στην επίθεση και με αρκετά λάθη η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το Περιστέρι έβρισκε ρυθμό και λύσεις από τη γραμμή του τριπόντου. Στα μισά της περιόδου, σε ένα σημείο που υποχρέωσε τον Πλάθα να πάρει τάιμ άουτ, το επιμέρους σκορ ήταν στο 13-4 υπέρ των γηπεδούχων, που σημείωσαν τις μεγαλύτερες επιμέρους διαφορές υπέρ τους στο παιχνίδι (αρχικά στο +6 και μετά στο +9, με το σκορ να είναι στο 36-27 στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου).

Η ΑΕΚ σε μια απόπειρα να αντιδράσει, μάζεψε τη διαφορά στους 3 (38-35), όμως πάλι στην εκπνοή, ο Κουζέλογλου κάνει φάουλ στον Μήτρου-Λονγκ σε προσπάθεια του για τρίποντο. Ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν εύστοχος και στις 3 βολές με συνέπεια το σκορ στο ημίχρονο να είναι 41-35 υπέρ του Περιστερίου.

ΜακΡέι (10π.) και Κουζμίνσκας (9π.) οδήγησαν κυρίως την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας μαζί πάνω από τους μισούς της πόντους, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ πέτυχε 11 πόντους για το Περιστέρι στο α’ μέρος, με τον Κασσελάκη να αποτελεί ειδικά στην πρώτη περίοδο το κυριότερο πρόβλημα επιθετικά για την ομάδα του Πλάθα.

Σοβαρό πλήγμα για την ΑΕΚ ο τραυματισμός του Κουζμίνσκας λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς είχε χτυπήσει στο αριστερό του χέρι, με τον Λιθουανό να μην επιστρέφει στο παρκέ στο δεύτερο μέρος.

Με την Ένωση να προσπαθήσει να μαζέψει εκ νέου τη διαφορά ξεκίνησε η 3η περίοδος. Μετά από ένα γρήγορο επιμέρους 7-3 υπέρ της, με το οποίο πλησίασε στους 2, το Περιστέρι βρήκε και πάλι σκορ από το τρίποντο δια χειρός Μήτρου-Λονγκ, που έφτανε αισίως τους 16 πόντους. Με τον έτερο γκαρντ και πρώην  «κιτρινόμαυρο» Ουίλιαμς να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 9 (51-42) στο 24ο λεπτό. Με τα λάθη να συνεχίζουν (13 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ το Περιστέρι είχε 10 σημείο εκείνο, όλα στο πρώτο ημίχρονο) και τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να «χτυπούν» από απόσταση βρίσκοντας ελεύθερα σουτ, το Περιστέρι έφτασε στο +10 (54-44 στο 25′).

Κακή εικόνα δημιουργικά, τρομερή αστοχία από τη γραμμή του τριπόντου και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από την ΑΕΚ, με το Περιστέρι να εκτοξεύει τη διαφορά στο +14 (58-44). Μια «τρίποντη» ανάσα από τον Ραντλ για την ΑΕΚ και 58-47, με τον Νετζήπογλου να πετυχαίνει με έμμεσο τρίποντο το 58-50, με την ΑΕΚ να ρίχνει σε μονοψήφια νούμερα τη διαφορά. Ο Λονγκ, όμως, φτάνει στους 21 με άλλο ένα τρίποντο (61-50), με τον Νετζήπογλου να απαντά με άμεσο τρίποντο (61-53). Νέο τρίποντο ο Ντάγκουμπιτς και 64-53. Ένα μικρό σερί από την ΑΕΚ έφερε τη διαφορά στους 7 υπέρ του Περιστερίου (64-57). Με νέο buzzer beater τρίποντο, αυτή την φορά από τον Κασσελάκη, το Περιστέρι έκλεισε την 3η περίοδο στο +11 (68-57).

12/26 τρίποντα είχε σημειώσει το Περιστέρι στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ με Κανμπενγκέλε και Χολ βρήκε σκορ στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (70-64), με τον θηριώδη σέντερ της Βασίλισσας μάλιστα να ευστοχεί σε τρίποντο. Ο Λαβ φάνηκε να αποτελεί το νέο πρόβλημα για την άμυνα της ΑΕΚ νωρίς στην τελευταία περίοδο, πετυχαίνοντας σερί πόντους. Ένα νέο τρίποντο Κασσελάκη (φτάνει τους 15) πήγε και πάλι τη διαφορά στο +10 (75-65) στο 33′ για το Περιστέρι. Ζώνη και man-to-man φάνηκε να δίνουν κάποιες λύσεις, με τον Ραντλ να ευστοχεί από τη γραμμή του τριπόντου για το 75-70 στο 34′.

Ο Καμπενγκέλε, όμως, υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ λίγο πριν τα μισά της τέταρτης περιόδου, για σπρώξιμο στον Κασσελάκη μετά από προσπάθεια να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ (και αφού έχει ήδη υποδειχθεί αρχικά φάουλ σε βάρος του). Στο τελευταίο 5λεπτο, το Περιστέρι μπήκε με ένα υπέρ του +7, με τον Ράγκλαν να σκοράρει άλλο ένα τρίποντο, στο οποίο πάντως έδωσε γρήγορα απάντηση και πάλι ο Ραντλ. Η ΑΕΚ σε αυτό το σημείο δείχνει σημάδια ζωής, με τον Καμπενγκέλε να καρφώνει για να πλησιάσει η ΑΕΚ στους 5 (82-77, 3:46 πριν το τέλος, με τον Σπανούλη να καλεί τάιμ-άουτ).

Πρωταγωνιστές στο δεύτερο μέρος επιθετικά οι Καμπενγκέλε και Ραντλ, που αποτελούν πλέον τους πρώτους σκόρερ της Βασίλισσας.

Το momentum και τα ριμπάουντ, στα οποία η ΑΕΚ έδειξε σαφή βελτίωση, συμβάλλουν στην προσπάθεια της Ένωσης να μειώσει στο σκορ και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.

Όμως, ένα τρίποντο-μαχαιριά από τον Ντάγκουμπιτς έφερε και πάλι στο +9 το Περιστέρι (87-78). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ΜακΡέι συμπλήρωσε 5 φάουλ 1:31 πριν τη λήξη, με τον Πλάθα να καλεί τάιμ άουτ. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με τον Μήτρου-Λονγκ να ευστοχεί σε λέι απ για το 89-78.

Με 43% ευστοχία στα σουτ των 3π από το Περιστέρι και 17 λάθη από την ΑΕΚ, η Ένωση δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα για να περάσει τα Χριστούγεννα με καλή ψυχολογία

Διαιτητές: Καρπάνος (Αχαΐας και Ηλείας)-Τσιμπούρης (Κεντρικής και Νότιας Πελοποννήσου)-Κατραχούρας (Κρήτης).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-35, 68-57, 89-78.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 23 (4), Ράγκλαντ 11 (2), Ντάνγκουμπιτς 10 (3), Λοβ 10 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Κασελάκης 17 (3), Ρένφρο 6, Ουλίλιαμς 9 (1), Τόμπσον, Χουγκάζ.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Τίλμαν 8, Χολ 2, Ραντλ 13 (3), Καράμπελας 4, Φλιώνης 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 10 (1), Κουζμίνσκας 9 (1), Κουζέλογλου 5, Καμπενγκέλε 14 (1), Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 11.

Είμαι ο Σπύρος Σερμπέτης-Παππάς, γεννηθείς το 1993 και αριστούχος κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στις Διεθνείς Σχέσεις. Παράλληλα με την συνεργασία μου με τα Παραπολιτικά, επιθυμούσα να ασχολούμαι πιο ενεργά με την μεγάλη αγάπη όλων μας, την ΑΕΚ, και έτσι θέλησα να ενταχθώ στην οικογένεια του AEKPASSION. Τους ευχαριστώ όλους για την ευκαιρία και εύχομαι να δούμε όλοι μαζί μεγάλες στιγμές δίπλα στην ομάδα, που είναι παράλληλα και τρόπος ζωής.

Ο Μάκης Αγγελόπουλος απαντάει στις ερωτήσεις του κόσμου (pic)

Η ενημέρωση για τη συνέντευξη Τύπου του διοικητικού ηγέτη της «Βασίλισσας». Για όλους και για …