Αρχική / ΧΑΝΤΜΠΟΛ / «Κατάπιαν» τον ΠΑΟΚ και πέρασαν στον Τελικό οι Μάγκες!

«Κατάπιαν» τον ΠΑΟΚ και πέρασαν στον Τελικό οι Μάγκες!

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει και τον δεύτερο στη σειρά ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ με σκορ 23-22 και βρίσκεται στον Τελικό του πρωταθλήματος!

Η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-1 του «Δικεφάλου του Βορρά», όμως άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων που μέσα σε λίγα λεπτά κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να περάσουν μπροστά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να περάσει μέχρι και με 4 γκολ διαφορά (5-9), με τους Μάγκες να καταφέρνουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με σερί 5-1 να ισοφαρίζουν σε 10-10! Πολύ σημαντική ήταν η παρουσία του Ραντούλοβιτς που «κατέβασε ρολά» και πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 11-12 και τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μπήκε νωθρά και άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ (12-15), ωστόσο και εδώ οι Μάγκες είχαν απάντηση και πάλι με σερί 5-1 πέρασαν μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 17-16! Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται δίπλα στο σκορ και καμία να μην καταφέρνει να πάρει διαφορά! Η ΑΕΚ δεν έχασε το προβάδισμά της από εκείνο το σημείο και μετά και με το τελικό 23-22 είναι η ομάδα που πέρασε στον Τελικό της Handball Premier και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα (κατά πάσα πιθανότητα) στον Ολυμπιακό-ΙΕΚ Ξυνή!

Τα πεντάλεπτα:

Α΄ ημίχρονο: (0΄-5΄) 2-1, (5΄-10΄) 4-4, (10΄-15΄) 5-7, (15΄-20΄) 6-9, (20΄-25΄) 8-10, (25΄-30΄) 11-12

Β΄ ημίχρονο: (0΄-5΄) 13-15, (5΄-10΄) 15-16, (10΄-15΄) 17-16, (15΄-20΄) 19-19, (20΄-25΄) 21-20, (25΄-30΄) 23-22

Σκόρερ της ΑΕΚ: Μυλωνάς 5, Ζαμπούνης 4, Χόγκας 4, Βραζάλιτσα 3, Δομπρής 3, Πέρρος 2, Λόκεν 2