Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ / Futsal / Κέρδισε με 5-2 τον Δούκα η ΑΕΚ και κατέκτησε το Super Cup!

Κέρδισε με 5-2 τον Δούκα η ΑΕΚ και κατέκτησε το Super Cup!

Η ΑΕΚ ξεκινάει με κούπα τη σεζόν,όπως και πέρσι,επικρατώντας του Δούκα στο ΔΑΙΣ και ανακηρύχθηκε υπερπρωταθλήτρια Ελλάδος για το 2020.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με Θεοφίλου,Ασημακόπουλο,Θανασάι,Δελαπόρτα,Ταρνανίδη. Η Ένωση, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι σημαδεύοντας δύο φορές το δοκάρι στο 2 με Ασημακόπουλο,Ταρνανίδη.

Στο 10 ο Μανος με ένα μακρινό σουτ από τα δεξιά απείλησε αλλά ο τερματοφύλακας του Δούκα απέκρουσε.Επόμενη φάση στο 13 με δυνατό σουτ του Πάνου από κοντά απέκρουσε ενστικτωδώς ο τερματοφύλακας του Δουκα.
Στη συνέχεια η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 17, με τον Θανασάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει στη δεξιά κάτω γωνία του τερματοφύλακα.Στο τελευταίο λεπτό,η ΑΕΚ κέρδισε και άλλο πέναλτι, αλλά αυτή τη φορά ο Θανασάι αστόχησε.

Στα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ κέρδισε εκ νέου πέναλτι με τον Πάνου να αστοχεί και αυτός.

Συμπερασματικά η ΑΕΚ σε αυτό το 1ο ημίχρονο έκανε πολλές φάσεις για να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ,δείχνοντας ένα επίπεδο πιο πάνω από τον Δούκα.Τα απολύτως δικαιολογημένα πολλά φάουλ υπέρ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έφεραν και τα τόσα πέναλτι,με την ομάδα αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πάει με ένα μεγαλύτερο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 23 με τον Πάνο κάνοντας εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά,περνώντας όποιον βρει μπροστά του, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν εύστοχο καθώς νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Δούκα. Ένα λεπτό μετά ο Θανασάι με προσωπική ενέργεια μπήκε στη μικρή περιοχή του Δούκα αλλά το σούτ πέρασε εκτός εστίας.

Στο 25 λίγο έλειψε μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα η ΑΕΚ να δεχθεί την ισοφάριση,όμως ο Θεοφίλου για άλλη μια φορά δήλωσε παρόν διώχνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο 31 η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 καθώς σε αντεπίθεση ο Πάνου βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα αλλά αστόχησε.
Δύο λεπτά αργότερα, ο Δούκας, ενώ η ΑΕΚ λίγο πριν έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει,ισοφάρισε σε 1-1 στην αντεπίθεση με σούτ του επιθετικού μέσα από τη μικρή περιοχή του Θεοφίλου.
Σαν να μην έφτανε αυτό στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ θα δεχθεί και άλλο γκόλ μένοντας πίσω στο σκόρ με 2-1.

Γενικά η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο είχε ένα ανεξήγητα πολύ κακό πρόσωπο.
Στο 35 ο Ντατής με εξαιρετική προσωπική ενέργεια από τα δεξιά σούταρε στη κλειστή γωνία κάνοντας το 2-2.
Η ΑΕΚ συνέχισε τη πίεση και έφτασε στην ανατροπή με γκόλ του Δελαπόρτα υποδεχόμενος τη μπάλα σε κενή εστία και πλασάροντας από κοντά.
Στο 38 η ΑΕΚ έκανε το 4-2 με σούτ του Μάνου σε κενή εστία από το κέντρο ενώ λίγα δευτερόλεπτα με τον ίδιο τρόπο έγινε το 5-2. Ο Δούκας έπαιζε χωρίς τερματοφύλακα για να πιέσει και με αυτό το τρόπο δέχθηκε δυο εύκολα γκόλ.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΚ να ξεκινά με κούπα τη σεζόν κατακτώντας το σούπερ Καπ Ελλάδος για το 2020,όντας πλέον η υπερπρωταθλήτρια Ελλάδας.

Ζιάβας: Θεοφίλου,Αρτινός,Μάνος,Πάνου,Σκουτέλης,Θανασάι,Δελαπόρτας,Ταρνανίδης,Γούσης,Ασημακόπουλος,Ντατής,Χατζηφωτίου,Καρύδας