Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Κυρίευσε την Ιερουσαλήμ η Βασίλισσα, 70-83 τη Χάποελ

Κυρίευσε την Ιερουσαλήμ η Βασίλισσα, 70-83 τη Χάποελ

Με τρομερό μπάσκετ για μεγάλα διαστήματα στο παιχνίδι, με τρομερή Ενωσίτικη ψυχή και με ένα Γκρίφιν απο ….άλλο πλανήτη, η Βασίλισσα πήρε τη σπουδαιότερη νίκη στον όμιλο και ανέβηκε στο θρόνο της πρώτης θέσης.

Αναλυτικά το ματς:

Η Αεκάρα πήρε σπουδαίο διπλό στο Ισραήλ επί της Χάποελ με 70-83 και σκαρφάλωσε μόνη πρώτη στον τρίτο όμιλο του BCL, καλύπτοντας και την διαφορά του -4 από τον πρώτο αγώνα.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχοντας μια εξαιρετική πρώτη περίοδο, που τα έκανε όλα σωστά, είχε σε μεγάλη μέρα τους Σαντ Ρος και Μάλκομ Γκρίφιν που την οδηγούσαν σταθερά στη νίκη, με τους Χάντερ και Σάκοτα να μπαίνουν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και να βάζουν το δικό τους λιθαράκι.

Τι κι αν είχε απουσίες, τι κι αν ο Λαρεντζάκης είχε 3 προσωπικά φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο, τι κι αν η ομάδα έχασε το ρυθμό της στην δεύτερη περίοδο, η ατσάλινη Βασίλισσα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να φύγει με σπουδαίο διπλό από το Ισραήλ. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει καθαρίσει πολύ νωρίτερα το ματς αλλά κάποια λάθη σε 2η και 3η περίοδο κρατούσαν στο παιχνίδι τους Ισραηλινούς

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τους Γκρίφιν, Σαντ Ρος, Σάκοτα, Λαρεντζάκη και Χάντερ, με την Ένωση να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και να παίρνει αέρα επτά πόντων στα πρώτα λεπτά (6-13). Η Ένωση έφτασε με νέο τρίποντο του Σάκοτα στο +10 (6-16), με τον κόουτς της Χάποελ να παίρνει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Μπάνκι με 10/11 σουτ έφτασε στο +11 (11-22), στα μέσα της πρώτης περιόδου. Στο τέλος της περιόδου ο Λαρεντζάκης έκανε το 3ο προσωπικό του φάουλ και η Χάποελ μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα στους δέκα (19-29). Στο τελευταίο σουτ της περιόδου ο Κόβαν Μπράουν βρήκε τρίποντο και έκανε το 22-29.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και έριξαν την διαφορά στους επτά (25-32), στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στην συνέχεια οι μείωσαν κι άλλο (27-32), με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να σκοράρουν με την ΑΕΚ να έχει μόλις ένα καλάθι στη δεύτερη περίοδο και τον Φελντέιν να μειώνει στον πόντο (31-32).

Το μπλάκ άουτ της ΑΕΚ συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο με την Χάποελ να περνάει και μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ προς το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε ξανά την ηρεμία της και με τον Γκρίφιν έφτασε και πάλι στο +6 (39-45) με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με πέντε πόντους διαφορά υπέρ της Ένωσης (43-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε ψύχραιμα έφτασε νωρίς στο +7 (43-50). Η Ένωση κράτησε την Χάποελ χωρίς καλάθι για τα μισά σχεδόν της περιόδου (!) και έφτασε και πάλι στο +13 (43-56). Η Χάποελ βρήκε κάποια καλάθια και μείωσε στους εννέα (49-58). Ο Στουαντμαιρ έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους στο ματς αλλά η ΑΕΚ κατάφερε και διατήρησε μια διαφορά πέντε πόντων (56-61).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έσβησαν γρήγορα τη διαφορά της ΑΕΚ και ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά (61-61) αλλά η Ένωση με τον Ματσιούλις προσπάθησε και αύξησε ξανά τη διαφορά, αλλά όταν μπορούσε να ξεφύγει έκανε λάθη και οι γηπεδούχοι μείωναν συνεχώς. Στο τέλος ο αρχηγός Ντούσαν και ο Λαρεντζάκης έβαλαν την ΑΕΚ στο +9 (63-72).

Στα τελευταία λεπτά ο Χάντερ ήταν πολύ ψύχραιμος και με προσωπικές του ενέργειες διατηρούσε τη διαφορά  στους οκτώ πόντους (68-76) δύο λεπτά πριν από τη λήξη.

Στο τέλος δεν άλλαξε κάτι παρα μόνο το ότι η ΑΕΚ πήρε και μεγαλύτερη διαφορά που της επιτρέπει ακόμα και σε ισοβαθμία να είναι πάνω από την Χάποελ αφού κέρδισε εν τέλει με 70-83  και πήρε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83