«Κιτρινόμαυρες» Βαθμολογίες (pics)

Το ΑΕΚPASSION σας παρουσιάζει τις αναλυτικές βαθμολογίες των «κιτρινόμαυρων» τμημάτων μετά την αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου.

Με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα αθλήματα ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις των «κιτρινόμαυρων» τμημάτων για το Σάββατο 17 Απριλίου και την Κυριακή 18 Απριλίου 2021.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η  Ένωση επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 4η αγωνιστική της Superleague Interwetten.

Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ παρουσιάστηκαν πλήρως συνειδητοποιημένοι αναφορικά με την κρισιμότητα του αγώνα και πραγματοποιώντας μια πειστική εμφάνιση στο πρώτο μέρος πήραν προβάδισμα στο 39′ χάρη σε τέρμα του Κώστα Γαλανόπουλου, ωστόσο οι Αρκάδες ισοφάρισαν δυο λεπτά αργότερα με τον Ριέρα. Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι σπατάλησαν ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη, πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 85′ με την κοντινή προβολή του Λόπεζ, έπειτα από την έξοχη μεταβίβαση του Πέτρου Μάνταλου. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Αλμπάνης στις καθυστερήσεις του ματς. Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ (υπερτερούν σε αυτήν οι Θεσσαλονικείς) και απέκτησε μια απόσταση ασφαλείας 5 βαθμών από τον πέμπτο Παναθηναϊκό, τον οποίο υποδέχεται την ερχόμενη Τετάρτη (18/4) και οι παίκτες του Δικεφάλου έχουν την ευκαιρία με νίκη να «κλειδώσουν» την παρουσία τους στο Europa Conference League της επόμενης σεζόν.

ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Επιστροφή στις νίκες για την γυναικεία ομάδα πόλο της ΑΕΚ καθώς οι παίκτριες της Κικής Λιόση επικράτησαν εντός έδρας με 10-9 του ΝΟ Λάρισας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Οι φιλοξενούμενες παρότι διατηρούσαν ένα ισχνό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, εν τέλει «λύγισαν» στο φινάλε από την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων». Το καθοριστικό τέρμα για την Ένωση σημείωσε η Μαστρόκαλου 2:52 πριν την λήξη. Η Ένωση μετά από αυτή τη νίκη, βρίσκεται στην 7η θέση του Πρωταθλήματος.

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλη νίκη για την (νεοφώτιστη) ανδρική ομάδα πόλο ΑΕΚ με 7-6 απέναντι στο ΝΟ Χίου, στο πλαίσιο της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής, για την κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας! Η Ένωση με αυτή τη νίκη έγραψε ιστορία, αφού μπήκε στην πρώτη 8άδα της βαθμολογίας και εξασφάλισε (για πρώτη φορά) τη συμμετοχή της στο F8 του Κυπέλλου Ελλάδος, που θα διεξαχθεί στις 23-25/05.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ

Η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της Futsal Super League, έπειτα από την σημερινή άνετη νίκη επί της Σαλαμίνας με 10-1. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα με 4-0 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ στη συνέχεια δεν άφησαν το…πόδι από το γκάζι και «σφράγισαν» την πρόκριση χάρη στο ευρύ 10-1. Η Ένωση στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ερμής-Παναθηναϊκός σε νοκ-άουτ αγώνα στις 24 Απριλίου.

Γεννημένος στο Περιστέρι, είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου έχοντας μεταπτυχιακό στη Σχολή Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Με οικογενειακές καταβολές από τον Πόντο και παππούδες πρόσφυγες δεν θα μπορούσα να υποστηρίζω άλλη ομάδα πέρα από την προσφυγομάνα ΑΕΚ. Θέλω να συγχαρώ όλα τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθεια που κάνουν στο aekpassion.gr και να τους ευχαριστήσω για την ευκαιρία που μου έδωσαν, ώστε να συμπορευτώ μαζί τους σε αυτό το υπέροχο «κιτρινόμαυρο» ταξίδι.

Βόλεϊ Γυναικών: Κυκλοφόρησαν τα εισιτήρια του ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Η Ερασιτεχνική ΑΕΚ γνωστοποίησε ότι από σήμερα τίθενται σε κυκλοφορία τα εισιτήρια του δεύτερου προημιτελικού …