Αρχική / AEKPASSION / «Κόλλησε» στην λίμνη της Τρίπολης η ΑΕΚ

«Κόλλησε» στην λίμνη της Τρίπολης η ΑΕΚ

Σε έναν ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ έμεινε στο (0-0) με τον Αστέρα στην Τρίπολη

Ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε να μην ξεκινήσει και με τον Καραντώνη να κάνει ότι μπορεί για να μην κερδίσει η ΑΕΚ. Η Ένωση «κόλλησε» στην λίμνη της Τρίπολης και έμεινε στο (0-0).

Σε ένα γήπεδο «λίμνη» η ΑΕΚ έμεινε στο (0-0) και πέταξε δύο βαθμούς και κινδυνεύει να μείνει στο -8 από την κορυφή αν ο Ολυμπιακός κερδίσει τον Άρη αύριο. Το τερέν ήταν βαρύ από την πολύ βροχή και δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο με τις καλές φάσεις να είναι λίγες μπροστά στις δύο εστίες και τους δύο τερματοφύλακες να είναι οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Ο Αστέρας είχε για καλύτερη φάση το δοκάρι του Χριστόπουλου στο πρώτο ημίχρονο και η ΑΕΚ είχε ένα ακυρωθέν γκολ μέσω VAR του Τζαβέλλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Έτσι ξεκίνησαν ο Γιαννίκης και ο Ράσταβατς

Ο Αργύρης Γιαννίκης επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον Τσούμπερ και τον Τζαβέλλα αντί του Λιβάι Γκαρσία και του Σίμου Μήτογλου. Ο Τσιντώτας, ξεκίνησε φυσικά κάτω από τα δοκάρια με τους Μισελέν και Μοχαμαντί  δεξιά και αριστερά στα άκρα της άμυνας αντίστοιχα, τους Βράνιες και Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας, αντίστοιχα. Σιμόες και Σιμάνσκι ήταν το δίδυμο στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Μάνταλο να διατηρείται ως ελεύθερος μπροστά τους. Τσούμπερ και Άμραμπατ ήταν στα δύο άκρα της επίθεσης και στην κορυφή ο Αραούχο. Ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησε τον Αστέρα Τρίπολης με τους Σονί και Μπαράλες δίδυμο στην επίθεση. Ο Τσιφτσής ήταν στην εστία, Άλβαρες, Καστάνιο, Χριστόπουλος και Γκαρθία από τα αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, στον άξονα το δίδυμο των Βαλιέντε και Μουνάφο και στις πτέρυγες οι Ριέρα και Κρέσπι.

Το παιχνίδι ήταν βέβαιο πως θα πάει στη δύναμη και στις προσωπικές μονομαχίες με ένα αγωνιστικό χώρο βαρύ  λόγω της δυνατής βροχής που έπεφτε ακατάπαυστα και δυσκόλευε αφάνταστα τις προσπάθειες των παικτών. Η μπάλα κυλούσε… πολύ δύσκολα και ό,τι ποιοτικό επιδίωκαν είτε οι παίκτες του Αστέρα  είτε της ΑΕΚ  δεν είχε αποτέλεσμα. Γι’ αυτό και οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες.

Στο 12ο λεπτό σε μια διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ Σιμόες και Βαλιέντε ο Καραντώνης είδε παράβαση και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο, σωστά ο Φωτιάς τον κάλεσε να δει τη φάση στο VAR, με τον Καραντώνη μετά τον έλεγχο του βίντεο να αλλάζει την απόφασή του. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στον Αστέρα, ο οποίος στο 25′ άγγιξε το προβάδισμα, όταν ο προωθημένος Χριστόπουλος, έπειτα από γύρισμα, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, βλέποντας την μπάλα να σταματάει στο κάθετο του Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ με τον Άμραμπατ να είναι ο πιο δραστήριος παίκτης της  μέσα στη «λίμνη» έπαιρνε πολλές μπάλες και με τη δύναμη που τον χαρακτηρίζει πάλευε είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα. Κάπως έτσι βγήκε και η πρώτη καλή της Ένωσης στο παιχνίδι όταν στο 31′ ο Μαροκινός υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από μια μεγάλη μεταβίβαση, βγήκε απέναντι από τον Τσιφτσή με δύο αντιπάλους να τον μαρκάρουν, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα έκανε την έξοδο και πρόλαβε τον Άμραμπατ πριν αυτός πλασάρει. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ απείλησε ξανά με σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε στον Καστάνιο και ανάγκασε τον Τσιφτσή να βγάλει σε κόρνερ. Οι «μάχες» μέσα στη… λίμνη του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» συνεχίζονταν, χωρίς να υπάρχουν ποιοτικές στιγμές, με τον Ριέρα λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, έπειτα από λάθος του Βράνιες να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον Τσιντώτα στο σουτ που επιχείρησε.

Με δεδομένο πως οι  καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες και ο αγωνιστικός χώρος ήταν «λίμνη», όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες και από κάποιο προσωπικό λάθος που θα μπορούσε ή κάποια στατική φάση. Οι μάχες στο νερό ήταν ομηρικές με τον Γιαννίκη μετά από  τη συμπλήρωση μιας ώρας αποφάσισε να φρεσκάρει το κέντρο του περνώντας τον Σάκχοφ αντί του Σιμάνσκι. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να φτάσουμε στο 68′ για την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, η οποία ανήκε στον Αστέρα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Άλβαρες έπιασε ένα διαγώνιο αριστερό σουτ, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά με υπερένταση στη γωνία του σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Στον απέναντι πάγκο ο Ράσταβατς προχώρησε και αυτός με τη σειρά του σε φρεσκάρισμα με τους Ιγκλέσιας και Αλί Μπαμπά να αντικαθιστούν τους Μουνάφο και Ριέρα. Οι στατικές φάσεις  ήταν λογικό να αποτελούν την μονή πηγή κινδύνων και για τις δύο εστίες. Έτσι και η ΑΕΚ στο 71′ πλησίασε το γκολ μετά από συρτή εκτέλεση κόρνερ, με τον Τζαβέλλα να σουτάρει και τον Τσιφτσή να του λέει «όχι». Ο Γιαννίκης θέλοντας να εκμεταλλευτεί κάποια στατική φάση, πέρασε τον Γέβτιτς αντί του Μάνταλου. Η ΑΕΚ είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε με κάποιο τρόπο να βγάλει μια φάση που θα μπορούσε να της δώσει τη νίκη υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Οι στατικές φάσεις δημιουργούσαν προβλήματα και στις δύο εστίες με τον Τσιντώτα στο 81′ να κάνει μια νέα σημαντική επέμβαση και μάλιστα με το κεφάλι έπειτα από γυριστό κοντινό σουτ του Κρέσπι. Έξι λεπτά αργότερα μετά από δική της στατική φάση με τον Γέβτιτς, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Τζαβέλλα αλλά το γκολ δεν μέτρησε μέσω VAR λόγω οφσάιντ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ένα μακρινό σουτ του Γκαρθία πέρασε λίγο άουτ, στην τελευταία φάση του ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Άλβαρες, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Γκαρθία (93′ Τασουλής), Βαλιέντε, Μουνάφο (69′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (69′ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (88′ Καρμόνα), Σονί (88′ Μπενίτο), Μπαράλες

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Σιμόες (88′ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι (61′ Σάκχοφ), Μάνταλος (73′ Γέβτιτς), Τσούμπερ (88′ Τάνκοβιτς), Άμραμπατ, Αραούχο