Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Κουτζαβασίλης και ατυχία την κράτησαν στο μηδέν

Κουτζαβασίλης και ατυχία την κράτησαν στο μηδέν

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία, Κέρκυρα και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο νησί των Φαιάκων.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, όμως ο Κουτζαβασίλης κάνοντας το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, αποσόβησε κάθε επιθετική ενέργεια των Κιτρινόμαυρων.

Η Ένωση ξεκίνησε το παιχνίδι με τους:  Τσιντώτας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Λιβάγια, Γιακουμάκης. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά όμως χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή της Κέρκυρας αλλά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν.

Στο 14΄ ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ ο Γιακουμάκης έπιασε ωραία κεφαλιά αλλά ήταν εκτεθειμένος. Στο 28΄ο Γκάλο σούταρε εντός περιοχής η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 29΄ο Λιβάγια σούταρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Η ΑΕΚ είχε σε όλο το ημίχρονο την κατοχή αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον. 41΄Ωραία τρίπλα από τον Σιμόες κακή εκτέλεση όμως στη συνέχεια. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς ουσιαστική φάση με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ σε ρόλο επιτιθέμενης και ο Λόπεζ στο 48΄γύρισε τη μπάλα στην περιοχή και κατέληξε κόρνερ. Στο 54΄ ο Γαλανόπουλος έπιασε ένα ωραίο σουτ που κατέληξε κόρνερ αφού κόντραρε η μπάλα σε πόδια γηπεδούχου. Δύο λεπτά μετά ο Λόπεζ βγήκε τετ α τετ όμως ο βοηθός σταμάτησε τη φάση ως οφ σάιντ. Στο 58΄πολύ σημαντική ευκαιρία για την Κέρκυρα έπειτα από σουτ του Παυλίδη όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 59΄ο Μανόλο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Αϊντάρεβιτς και έριξε στο ματς τον Μπακασέτα. Ο ίδιος στο 63΄σούταρε αλλά δεν ανησύχησε τον Κουτζαβασίλη. Ένα λεπτό μετά ο Γιακουμάκης σούταρε με ένα γυριστό εντός περιοχής η μπάλα σταμάτησε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Στο 66΄ο Μασούντ αποχώρησε και στο ματς μπήκε ο Μιχάλης Μπακάκης. Στο 71΄έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα ο Τζανετόπουλος θεωρήθηκε ορθώς σε θέση οφ σαιντ. Στο 77΄ο αρχηγός Πέτρος Μάνταλος εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο αφού πήρε τη θέση του Γκάλο. Στο 81΄ο Λιβάγια πάτησε περιοχή, γύρισε τη μπάλα κάθετα και ο Μπακασέτας σούταρε όμως ο Κουτζαβασίλης πέτυχε μια σπουδαία επέμβαση.

Τρία λεπτά μετά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας πέτυχε την απόκρουση της αγωνιστικής αφού απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Γιακουμάκη. Ίδιο σκηνικό με σουτ του Μπακασέτα στο 87΄αφού ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.