Αρχική / AEKPASSION / Με κορυφαίους τους Άμπραμπατ και Τσούμπερ η ΑΕΚ καθάρισε εύκολα τον Ιωνικό!

Με κορυφαίους τους Άμπραμπατ και Τσούμπερ η ΑΕΚ καθάρισε εύκολα τον Ιωνικό!

Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τον Ιωνικό και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Super Legue Interwetten.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν και δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με κεφάλια το Λε Ταλέκ. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν ήταν καλή τόσο στο επιθετικό κομμάτι καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις, αλλά έβγαλε και πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι με τον Ιωνικό να χάνει τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ είχε συνεχή κίνηση χωρίς τη μπάλα και με το κάθετο παιχνίδι του Τσούμπερ καθάρισε εύκολα τον αγώνα.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς

Ο Σέρβος τεχνικός της Ένωσης επέλεξε να ξεκινήσει στην σημερινή αναμέτρηση κόντρα στον Ιωνικό με σχηματισμό 4-2-3-1. Αφήνοντας στον πάγκο τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα Στίβεν Τσούμπερ και Ντάρκο Γέβτιτς.

Κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΚ θα είναι ο Στάνκοβιτς, η τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά θα αποτελείται από τους Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλα, Χατζισαφί. Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Λε Ταλέκ και Γαλανόπουλος, με τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, Άμπραμπατ και  Τάνκοβιτς στα άκρα της επίθεση δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και ο  Σέρχιο Αραούχο στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε το παιχνίδι και ο Δημήτρης Σπανός

Ο προπονητής του Ιωνικού Δημήτρης Σπανός  αποφάσισε να ξεκινήσει το παιχνίδι με σύστημα 4-2-3-1. Με τον Χουτεσιώτη στην εστία, τον Τσιγκρίνσκι και τον Σάντσες κεντρικό αμυντικό δίδυμο, στα δύο άκρα της άμυνας τον Μύγα δεξιά και τον Βαλεριάνο αριστερά. Στα χαφ θα είναι ο Γκουτσούλιας με τον Ρομάο και μπροστά τους ο Αοσμαν σε ρόλο δεκαριού, στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Λένις, στο αριστερό ο Καμπράλ και στην κορυφή ο Τουράμ.

Το Ματς

Η ΑΕΚ δε μπήκε καλά στο παιχνίδι και ο Ιωνικός έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό όταν ο Τούραμ βγήκε φάτσα με τον Στάνκοβιτς αλλά το πλάσε που έκανε πέρασε άουτ. Η Ένωση πήρε τον έλεγχο του αγώνα  προσπαθούσε να χτίσει το παιχνίδι από πίσω και στο 6ο λεπτό μετά από φάουλ του Μάνταλου ο Λε Ταλέκ με κεφάλια στο δοκάρι έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ. Μετά το γκολ της Ένωσης ο Χατζισαφί έχασε στο σπρίντ τον Τουράμ μπήκε στην περιοχή  αλλά το πλάσε του έφυγε άουτ. Στο 16ο λεπτό απείλησε ξανά ο Ιωνικός όταν ο Βράνιες υπέπεσε στον Καμπράλ που προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος από τα αριστερά το φάουλ εκτελέστηκε με πάσα έγινε η σέντρα και  η κεφάλια του Τουράμ πέρασε άουτ.  Στο 29ο λεπτό ο Ιωνικός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ρομάο έβγαλε καθετή πάσα στον Τουράμ ο οποίος βγαίνει στην αντεπίθεση ο Στάνκοβιτς διάβασε τη φάση βγήκε πολλά μέτρα έξω από την περιοχή του και με τάκλιν βρίσκει τη μπάλα  στέλνοντας τη μπάλα πλάγια δεξιά ο φορ του Ιωνικού ξανακέρδισε την μπάλα έκανε το σουτ σε δεύτερο χρόνο με την άμυνα της ΑΕΚ να επιστρέφει και το σουτ του Τουράμ να φεύγει άουτ. Στο 33ο λεπτό ο Ρομάο έκανε φάουλ στον Άμπραμπατ δέχτηκε την 2η κίτρινη κάρτα με τον Ιωνικό να συνεχίζει για το υπόλοιπο ματς με 10 παίκτες. Ο Άμπραμπατ στο 42ο λεπτό με διαγώνιο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής απείλησε την εστία του Ιωνικού όμως ο Χουτετσιώτης με ωραία εκτίναξη κράτησε το 1-0.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε πρόβλημα στη δημιουργία καθώς δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού  σε όλο το πρώτο μέρος είχε μια καθαρή φάση σε ροή αγώνα το σουτ του Άμπραμπατ στο 42ο λεπτό και η δεύτερη ουσιαστική φάση ήταν από την στατική φάση που προήλθε το γκολ. Ενώ έβγαλε πολλά θέματα στην αμυντική της λειτουργία καθώς είχε πολλή κακές μεταβάσεις από την επίθεση στην άμυνα με τον Ιωνικό να χάνει τέσσερις ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προχώρησε σε δύο αλλαγές, στις θέσεις των Γαλανόπουλου και Τάνκοβιτς πήραν ο Σιμάνσκι και ο Τσούμπερ. Η ΑΕΚ στο 48ο λεπτό απείλησε την εστία του Ιωνικού αλλά το σουτ του Τσούμπερ μπλοκάρε σταθερά ο Χουτετσιώτης. Τρία λεπτά αργότερα ο Τσιγκρίνσκι έκανε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Ιωνικού,, ο Μάνταλος το εκτέλεσε απευθείας αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χουτετσιώτη. Στο 58ο λεπτό απείλησε ξανά η ΑΕΚ όταν ο Τσούμπερ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που μπλόκαρε ξανά ο Χουτετσιώτης. Ένα λεπτό αργότερα μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη στην κόντρα η ΑΕΚ, η μπάλα πήγε σωστά δεξιά στον Μισελέν, ο οποίος έκανε λάθος κοντρόλ και δεν έβγαλε κάτι αυτή η αντεπίθεση.

Στο 61ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι ο Τσούμπερ πέρασε καθετή πάσα στον Αραούχο απέφυγε εξαιρετικά τον Μύγα ο Έλληνας μπακ ανέτρεψε τον φορ της Ένωσης και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο πέναλτι. Ό Άμπραμπατ από το σημείο του πέναλτι έστειλε τον Χουτετσιώτη στην αριστερή γωνία και την μπάλα στην δεξιά για να κάνει το 2-0. Η ΑΕΚ στο 65ο λεπτό έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από λάθος του Τσιγκρίνσκι, η ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα επίθεση 3 με 2, ο Τσούμπερ άνοιξε σωστά τη μπάλα στα αριστερά  στον Αραούχο το δυνατό σουτ του Αργεντινού έβγαλε σε κόρνερ με τα πόδια ο Χουτεσιώτης.

Ένα λεπτό αργότερα Η  ΑΕΚ έκανε το 3-0 με τον Τσούμπερ,  Ο Ελβετός εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ στον Μάνταλο, έκανε κίνηση, πάτησε περιοχή από τα  αριστερά, ο αρχηγός του έδωσε την πάσα πάλι πίσω, και με  δυνατό σουτ με το δεξί έγραψε το 3-0. Στο 68ο λεπτό ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε διπλή αλλαγή. Πέρασε έξω τους Μάνταλο και Άμπραμπατ, και έβαλε στη θέση τους τους Γέβτιτς. Έξω και Γκαρσία. Στο 76ο λεπτό βγήκε  ο Αραούχο και μπήκε στη θέση του ο Ανσαριφάρντ. Ο Γέβτιτς  στο 83ο λεπτό έκανε ωραία προσπάθεια αλλά καθυστέρησε να κάνει το σουτ με τους αμυντικούς του Ιωνικού να προλαβαίνουν και να γλιτώνουν το 4-0. Στο 89ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε διπλά από το κάθετο δοκάρι.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε με την είσοδο του Τσούμπερ να τελειώσει το παιχνίδι με τον Ελβετό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα και να δίνει μια ασίστ στον Αραούχο που κέρδισε το πέναλτι και ο Άμπραμπατ έκανε το 2-0. Η Ένωση κρατάει τη νίκη αλλά πρέπει να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία καθώς αντιμετώπισε πολλά αμυντικά προβλήματα στο πρώτο μέρος από τον Ιωνικό. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έβγαλε ωραίες συνεργασίες δημιούργησε πολλές φάσεις και πήρε μια εύκολη νίκη.

Ο διαιτητής Τζοβάρας χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Μάνταλο (55’), Λε Ταλέκ (85’) – Ρομαό (24’), Τσιγκρίνσκι (51’), Μύγα (62’), ενώ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ρομαό στο 33’.

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος (46’ Σιμάνσκι), Αμραμπατ (68’ Γκαρσία), Μάνταλος (68’ Γέβτιτς), Τάνκοβιτς (46’ Τσούμπερ), Αραούχο (76’ Ανσαριφάρντ)

Ιωνικός (Δ. Σπανός, 4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας (90+3 Κωνσταντινίδης), Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεράνιος, Γκοτσούλιας, Ρομαό, Λένις (68’ Ντάλσιο), Αοσμαν (67’ Κιάκος), Καμπράλ (80’ Ματσούκας), Τουράμ (80’ Μάναλης)