Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Με…ΜΑΓΚΙΑ η ΑΕΚ «έκλεισε» το σπίτι του ΟΣΦΠ!

Με…ΜΑΓΚΙΑ η ΑΕΚ «έκλεισε» το σπίτι του ΟΣΦΠ!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 24-27 του Ολυμπιακού με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπουνέτα και Πλάθα,ενώ και ο Κοσάνοβιτς έκανε κάποιες πολύ σημαντικές αποκρούσεις. Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε στο πρώτο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ακόμα και με 8-5, η ΑΕΚ κατάφερε να γείρει προς τα μέτρα της τον αγώνα και άπαξ και πήρε το προβάδισμα η νίκη ήταν δική της.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στον αγώνα με πέναλτι του Τζηρά σε ένα από τα πολλά που πήρε στο πρώτο ημίχρονο με τον Κεδέρη να ισοφαρίζει γρήγορα σε 1-1. Στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα 2 τερμάτων κάνοντας το 3-1 όμως ο Πλάθα που ήταν από τους διακριθέντες για άλλη μια φορά μείωσε σε 3-2 φέρνοντας τη διαφορά ξανά στο 1 γκολ διαφορά. Η διαφορά πήγε ξανά στα δύο γκόλ με σκόρερ τον Λέμος κάνοντας το 5-3 αλλά ο Μόγια απάντησε γρήγορα στο γκολ του Ολυμπιακού κάνοντας το 5-4. Ο Τζηράς ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου με τα μισά γκολ βέβαια να είναι από το σημείο του πέναλτι εκτελώντας συνολικά 5 πέναλτι ενώ η ΑΕΚ μόλις 2. Επανεμφάνιση και για τον Καφφάτο καθώς μπήκε στο αγωνιστικό χώρο για να σταματήσει τον Τζηρά από το πέναλτι αλλά ενώ βρήκε λίγο τη μπάλα με τα πόδια δεν κατάφερε να βγάλει το πέναλτι. Η ΑΕΚ όμως λόγω της ποιότητας της κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και με τον Μπουνέτα να ανεβαίνει και αυτός σιγά σιγά έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 10-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και με μπροστάρη τον Μπουνέτα στα πρώτα 6 λεπτά του παιχνιδιού προηγήθηκε με 13-16 παίρνοντας αέρα 3 γκολ για πρώτη φορά στον αγώνα.  Στο 9′ λεπτό ο ΟΣΦΠ κέρδισε ξανά πέναλτι το 6ο κατά σειρά με τον Καφφάτο ξανά κάτω από τα γκολπόστ,όμως ο Τζηράς ήταν εύστοχος και πάλι και στη συνέχεια σκοράροντας ξανά μείωσε στο 1 γκολ τη διαφορά κάνοντας το 17-18. Ο Μύλωνας όμως που στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοση του έκανε το 18-20 δίνοντας αέρα ξανά δύο τερμάτων ενώ ο Αραμπατζής βγήκε στη κόντρα πετυχαίνοντας και αυτός γκολ κάνοντας το 18-21. Ο Παπαδιονυσίου έβαλε και αυτός το όνομά του στο πίνακα των σκόρερ και με ωραίο σούτ έκανε το 18-22 αναγκάζοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο (15.35) τον προπονητή του Ολυμπιακού να πάρει time out.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά πέναλτι 7ο συνολικά και ο Τζηράς μείωσε σε 19-23 στο 18ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Μυλωνάς ξαναέδωσε προβάδισμα 4 γκολ κάνοντας το 20-24.Η ΑΕΚ μάλιστα κατάφερε να πάρει και διαφορά 5 γκολ με πολύ ωραίο σουτ του Μόγια από κοντά κάνοντας το 21-26. Οι διαιτητές γενικά έδωσαν πολλές 2λεπτες  και πέναλτι κατά της ΑΕΚ προκαλώντας πολλές φορές τον εκνευρισμό του Δημήτρη Δημητρούλια πολλές φορές δικαιολογημένα. Ο Τζηράς εκτέλεσε και 8ο πέναλτι κάνοντας το 24-27 λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του δεύτερου 30λεπτου. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του μεγάλου αντιπάλους δείχνοντας φέτος πως είναι πολύ δυνατή και αποτελεσματική ακόμα και σε παιχνίδια που ο αντίπαλός της θα εκτελεί 8 πέναλτι συνολικά.

1ο ημίχρονο: 10-12

2ο ημίχρονο: 14-15

Συνολικό σκόρ: 24-27