Αρχική / AEKPASSION / Με την αύρα του Αραούχο έφτασε σε άνετη νίκη η ΑΕΚ Β’ κόντρα στον Απόλλων Πόντου
Πηγή Εικόνας: ΠΑΕ ΑΕΚ

Με τα τέρματα του Αραούχο στο 37′, του Ραντόνια στο 44′ του Χριστόπουλου στο 83′, και του Σκόνδρα στις καθυστερήσεις, η δεύτερη ομάδα του «Δικέφαλο επιβλήθηκε με 4-0 κόντρα στους Θεσσαλονικείς.

Η ΑΕΚ Β’ είχε ένα πολύ εύκολο μεσημέρι στο «Σεραφείδειο» καθώς επικράτησε εύκολα με σκορ 4-0 του Απόλλων Πόντου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 2.

Το ματς:

Η ομάδα του Νίκου Κούστα έχοντας τον Αραούχο κατόπιν δικής του επιθυμίας στο αρχικό της σχήμα αλλά επίσης και τον Βενάντ Ραντόνια κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό στον αγώνα. Η «Ένωση» στο 37′ πήρε το προβάδισμα με σκόρερ τον Αργεντίνο επιθετικό, ο οποίος τελείωσε με το κεφάλι ιδανικά την φάση, έπειτα από την υπέροχη σέντρα με το εξωτερικό μέρος του ποδιού του Θεοδόση Μαχαίρα. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Βενάντ Ραντόνια να σκοράρει εξίσου με το κεφάλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ Β’ συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι σκοράροντας ακόμα δύο φορές στο τέλος του δεύτερου μισού. Η πρώτη με τον Χριστόπουλο στο 83′ ο οποίος με σουτ ανέβασε στα τρία τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» ενώ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+2′ ο Σκόνδρας διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 4-0. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Νίκου Κούστα σκαρφάλωσε στην 5η θέση του Βόρειου Ομίλου της Superleague 2 κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για το πλασάρισμα στις θέσεις που οδηγού στα Play-off της κατηγορίας, ενώ ο Σέρχιο Αραούχο από την άλλη βρήκε την ευκαιρία να αγωνιστεί σε συνθήκες αγώνα για ένα ολόκληρο 90λεπτο.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ Β (Κούστας): Γκίνης, Ρόκσον, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κανελλόπουλος (77′ Πήλιος), Σαμπανάτζοβιτς, Φοφανά (46′ Ρουκουνάκης), Μαχαίρας (64′ Σκόνδρας), Κάτσικας (46′ Τζούντα Γκαρσία), Αραούχο, Θεοδωρίδης (64′ Χριστόπουλος).

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Ζαπουνίδης (20′ Μαρτίνεζ), Αμαραντίδης, Φλένσμποργκ, Μουμίν, Λαμπίρης, Ακένα (75′ Μπούμπας), Αγκουάδο (20′ Ίννος), Σαχόλλι

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Πίττα αναφέρουν στη Σουηδία!

Σύμφωνα με δημοσίευμα από τη συγκεκριμένη χώρα, η περίπτωση του Κύπριου διεθνή εξετάζεται από την …