Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Με «Βασιλιά» τον Ρέι η Βασίλισσα κέρδισε τη Βόννη – και πάει να πάρει την πρόκριση στη Γερμανία!

Η ΑΕΚ πήρε μια σπουδαία νίκη με 92- 85 επί της Βόννης στο ΟΑΚΑ, στην πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Basketball Champions League.

Η Βασίλισσα πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «16» τους Basketball Cham[pions League, νικώντας με 92-85 την Βόννη μπροστά σε 8.000 φίλους της στο ΟΑΚΑ.  Η Ένωση είχε για κορυφαίο τον Κέντρικ Ρέι με 27 πόντους, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα πέτυχε κρίσιμα καλάθια ο Κιθ Λάνγκφορντ (20π.). Εξαιρετική αθόρυβη δουλειά έκαναν οι  Σλότερ και Ματσιούλις.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς είναι την επόμενη Τρίτη (10/03, 21:00), σε περίπτωση ήττας η ΑΕΚ θα έχει ακόμη ένα παιχνίδι ξανά στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ, στο ξεκίνημα του αγώνα είδε να πηγαίνει το παιχνίδι στο ρυθμό που βόλευε τη Βόννη. Οι γρήγορες επιθέσεις και τα πολλά σουτ των Γερμανών έφεραν τους φιλοξενούμενους με ένα 6-0 στο 13-17 αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο «καυτός» Ρέι φτάνοντας γρήγορα τους 12 πόντους οδήγησε την «Ένωση» με ένα 9-0 στο 22-17, αλλά το δεύτερό του φάουλ αποτέλεσε πρόβλημα.

Η Ένωση έχασε την διάφορα των πέντε πόντων, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (28-26) και συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο να ανακτήσει το προβάδισμα (30-34) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Φτάνοντας, δε, τα 6/8 τρίποντα έφτασε στο +6, 37-43, στα μισά του δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ αποφάσισε να σκληρύνει και με οδηγούς τους Τσάλμερς και Ρέι στην επίθεση, αλλά και με τον Σλότερ να κάνει άριστη δουλειά στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξε ένα 12-0 που την έφερε στο 49-43. Το τάιμ άουτ του Βόιτ συνέφερε την Βόννη που απάντησε με ένα 7-0 (49-50) για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Χρυσικόπουλου για το 52-50.

Η Βόννη συνέχισε να είναι εύστοχη, έχοντας 9/15 πίσω από τα 6,75μ. πέρασε ξανά με (56-60). Ο Χρυσικόπουλος πρόσφερε λύσεις στο σκορ (62-60), αλλά η ΑΕΚ εξακολουθούσε να μην έχει απαντήσεις στην επίθεση της Βόννης, που κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 64-70.

Η ΑΕΚ αύξησε την ένταση στην άμυνά της και με πρωταγωνιστές τους Ρέι Ματσιούλις πέρασε μπροστά, 74-71 και λίγο αργότερα με 77-73. Και πάλι όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν αποσπάστηκαν περισσότερο, αλλά απεναντίας είδαν την Βόννη να επανέρχεται και μα κάρφωμα του Μπρόινιγκ να προσπερνά (77-78). Ο Ρέι με δύο «βόμβες» από το ίδιο σημείο πήρε την κατάσταση στα χέρια ρου και η ΑΕΚ με λέι απ του Λάνγκφορντ έφτασε με ένα 8-0 στο 85-78. Ο βετεράνος σούτινγκ γκαρντ με διαδοχικά μεγάλα καλάθια έβαλε τέλος στις όποιες απόπειρες των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7, Γιάνκοβιτς 5 (6 ριμπ.), Ματσιούλις 11 (5 ριμπ.), Ρέι 27 (6), Σλότερ 8 (10 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 10, Γκραντ 2 (5 ριμπ.), Λάνγκφορντ 20 (2), Ζήσης 2 (7 ασίστ).