Αρχική / AEKPASSION / Μέτρια η ΑΕΚ, 0-0 με τον Άρη – Όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς στο “Βικελίδης”

Μέτρια η ΑΕΚ, 0-0 με τον Άρη – Όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς στο “Βικελίδης”

Μια μέτρια και μπλοκαρισμένη ΑΕΚ, έδειξε να μην έχει ένταση, πάθος και συγκέντρωση στο κομμάτι της παραγωγής φάσεων, με τον Άρη να παίρνει εύκολα το 0-0.

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι στην Αγιά Σοφιά – OPAP Arena, η ΑΕΚ έμεινε στη λευκή ισοπαλία με τον Άρη, με τους λογαριασμούς να μένουν ανοιχτοί ενόψει του επαναληπτικού την ερχόμενη Τετάρτη (17/1) στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Το «απόλυτο μηδέν» στο πρώτο μέρος

Φτωχό το πρώτο ημίχρονο, με μία λέξη να το χαρακτηρίζει από πλευράς ΑΕΚ: νωθρότητα. Χωρίς ένταση, χωρίς φαντασία στο παιχνίδι και ούσα μπλοκαρισμένη από τον καλά στημένο Άρη, η Ένωση δεν βρήκε διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα. Ενδεικτικά της εικόνας τα στατιστικά του πρώτου μισού του παιχνιδιού, με την Ένωση να έχει μόλις τρεις τελικές (μία στον στόχο) και ο Άρης τέσσερις (όλες εκτός εστίας).

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Μήτογλου, ο οποίος κέρδισε σε 3 προσωπικές φάσεις τον Μορόν, βάζοντας κόντρες στις προσπάθειες του Ισπανού φορ στο 13′ και στο 15′. Στο 17′, μια απόπειρα του προωθημένου Σιντιμπέ να τροφοδοτήσει σε καίρια θέση τον Πόνσε με το κεφάλι κόπηκε την ύστατη στιγμή από τον Τζούρασεκ.

Στο 25′, ένα σουτ του Μορόν φεύγει ψηλά άουτ, ενώ στο 27′ σε μια κόντρα για τον Άρη από τη δεξιά πλευρά έφερε τον Οντουμπάττζο σε θέση να απειλήσει με διαγώνιο σουτ, το οποίο πάντως είχε πορεία μακριά από την εστία του Αθανασιάδη, με τον Σιμάνσκι να κόβει αποτελεσματικά.

Στο 32′, ο Γιουγκ έδειξε κίτρινη κάρτα στον Σουλεϊμάνοφ για ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Πιζάρο, με τον Πήλιο λίγα λεπτά αργότερα να δέχεται και αυτός ένα σκληρό φάουλ από τον Οντουμπάτζο, χωρίς όμως αυτή τη φορά να βγαίνει κίτρινη κάρτα στον παίκτη των Θεσσαλονικέων.

Το μόνο σημείο που ίσως έβγαλε κάποια ένταση η ΑΕΚ είναι το τελευταίο τρίλεπτο (μαζί με το ένα λεπτό καθυστέρηση) του πρώτου 45λεπτου, με τον Πινέδα στο 43′ να πραγματοποιεί την πρώτη τελική προσπάθεια με κατεύθυνση το τέρμα του Κουέστα, χωρίς όμως να υποχρεώνει τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων σε κάποια δύσκολη επέμβαση. Αντίθετα, το σουτ του Τσούμπερ στο επόμενο λεπτό (και αυτό λίγο έξω από την περιοχή, όπως του Μεξικανού) ήταν καλύτερο, όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Μέτρια η εικόνα και στο Β’ μέρος

Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς να αντικαθιστά τον Σιντιμπέ, με τον Πινέδα να πηγαίνει να παίξει δεξί μπακ (σύμφωνα με το ρεπορτάζ της COSMOTE TV, ο Γάλλος δεξιός μπακ ένιωσε ενοχλήσεις).

Καλό τεχνικό πλασέ του Πόνσε στο 48′ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, έξω από το δοκάρι του Κουέστα.

Στο 54′ ο Άρης έκανε αλλαγή, με τον Παναγίδη να αντικαθιστά τον Σαβέριο.

Λίγο πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και συγκεκριμένα στο 59′, η ΑΕΚ έκανε τριπλή αλλαγή, με Αραούχο-Άμραμπατ και Γκαρσία να αντικαθιστούν τους Ελίασον, Τσούμπερ και Πόνσε.

Η Ένωση σε αυτό το σημείο έδειχνε μια διάθεση να πιέσει περισσότερο, χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό.

Στο 68′, αντίθετα, υπήρξε μια σημαντική ευκαιρία για τον Άρη με τον Μορόν να σουτάρει από διαγώνια θέση άουτ.

Νέα αλλαγή στο 69′, με τον Φερνάντες να περνά στη θέση του Πιζάρο.

Καλή στιγμή στο 70′, με τον Γκατσίνοβιτς να βρίσκει κάθετα τον Αραούχο, αλλά το σουτ μετά από γύρισμα κόντραρε στον Οντουμπάτζο.

Αλλαγή για τον Άρη στο 72′, με τον Ντουκουρέ να αντικαθιστά τον Τζούρασεκ.

Πολύ επικίνδυνη στιγμή για τον Άρη στο 74′, με τον Ζιλ να εκτελεί με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού μετά από κόρνερ (σε φάση όπου τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ζαμόρα, ενώ και ο Φετφατζίδης αντικατέστησε τον Μορόν), με τον Αθανασιάδη να απομακρύνει εντυπωσιακά.

Νέα επικίνδυνη στιγμή για τον Άρη στο 79′ από κόρνερ του Νταρίντα, με τον Φαμπιάνο να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα σουτ του Μοντόγια στο 88′ ψηλά άουτ ήταν ουσιαστικά η τελευταία στιγμή του αγώνα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιμάνσκι, Μήτογλου, Πήλιος, Σιντιμπέ (45′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον, Πινέδα, Τσούμπερ (59′ Αραούχο), Ελίασον(59′ Άμραμπατ), Πιζάρο (69΄Φερνάντες), Πόνσε (59′ Γκαρσία)

Άρης: Κουέστα, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Νταρίντα, Τζούρασεκ (72′ Ντουκουρέ), Μβοντό Ζιλ (75′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοβ, Σαβέριο (54′ Παναγίδης), Μορόν (75′ Ζαμόρα)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία) – ΒΟΗΘΟΙ: Ζούνιτς, Βιντάλι – 4ος: Φωτιάς – VAR: Καϊτάζοβιτς Νέιτς – AVAR: Φωτόπουλος

Είμαι ο Σπύρος Σερμπέτης-Παππάς, γεννηθείς το 1993 και αριστούχος κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στις Διεθνείς Σχέσεις. Παράλληλα με την συνεργασία μου με τα Παραπολιτικά, επιθυμούσα να ασχολούμαι πιο ενεργά με την μεγάλη αγάπη όλων μας, την ΑΕΚ, και έτσι θέλησα να ενταχθώ στην οικογένεια του AEKPASSION. Τους ευχαριστώ όλους για την ευκαιρία και εύχομαι να δούμε όλοι μαζί μεγάλες στιγμές δίπλα στην ομάδα, που είναι παράλληλα και τρόπος ζωής.

Στην αποστολή της Κροατίας για το Euro 2024 o Βίντα! (pic)

Ο στόπερ της Ένωσης θα αγωνιστεί σε ένα ακόμη μεγάλο τουρνουά με την Εθνική του …