Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Νίκη για την Βασίλισσα στην Λιουμπλιάνα 71-80

Νίκη για την Βασίλισσα στην Λιουμπλιάνα 71-80

Με ένα καλό δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας

Δύο «στροφές» πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League και η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Σλοβενία για ένα καθοριστικό παιχνίδι. Η Ένωση, στον πρώτο από τους δύο… τελικούς, πήρε αυτό που ήθελε, κόντρα στους πρωταθλητές Σλοβενίας, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έφτασε στο 7-6 και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα κόντρα στην Μπαϊρόιτ, την τελευταία αγωνιστική, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Λαρεντζάκης και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Ένωση και μαζί το προβάδισμα (5-10, 3′). Η απάντηση της Ολίμπια ήταν άμεση, χάρη σε Σπαν και Όλιβερ. Οι δύο παίκτες ανέλαβαν δράση και με τον Χρόβατ να συμπληρώνει, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και ανέτρεψε την κατάσταση (16-12, 6′). Η ένταση στην άμυνα αυξήθηκε για την ΑΕΚ και με τους Γκριν και Βασιλόπουλο ανέτρεψε την κατάσταση στο φινάλε της περιόδου, για το 10-20.

Η ΑΕΚ ήταν νευρική και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, δίνοντας το δικαίωμα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας να αλλάξει τα δεδομένα. Τράτνικ και Σάνον έδωσαν λύσεις στην ομάδα από τη Σλοβενία και μαζί το προβάδισμα (25-22, 14′). Μπάντζιμ και Όλιβερ ακολούθησαν επιθετικά και η διαφορά αυξήθηκε (32-24, 17′). Η ΑΕΚ άργησε να αντιδράσει, όμως με την άμυνά της να ανεβάζει… στροφές και με σημείο αναφοράς τον Χάντερ μάζεψε τη διαφορά (34-31, 18′). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την Ολίμπια να προηγείται με 36-33 της ΑΕΚ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ έβγαλε ένταση στο παιχνίδι της και κατάφερε να ισοφαρίσει, χάρη στον Γκριν (40-40, 22′). Ο Καστράτι έδωσε λύσεις στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα του (47-43, 25′). Η ΑΕΡΚ αντέδρασε ξανά και χάρη στον Λαρεντζάκη ανέτρεψε την κατάσταση (47-48, 26′). Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και με Τζέιμς και Καββαδά το προβάδισμα της ΑΕΚ αυξήθηκε (51-57, 29′). Ο Όλιβερ μείωσε για τους γηπεδούχους στο φινάλε του δεκαλέπτου, γράφοντας το 54-57.

Το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (54-62, 32′). Οι παίκτες του Σάκοτα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και χάρη σε Γκριν και Βασιλόπουλο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-69, 34′). Η παρουσία του Χάντερ βοήθησε την ΑΕΚ να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, προσφέροντας λύσεις στην επίθεση (66-78, 38′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να παίρνει την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της στον όμιλο, παραμένοντας… ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 54-57, 71-80.