Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Πάλεψε αλλά στο τέλος άδειασε από ενέργεια η «Βασιλισσα» απέναντι στον Ολυμπιακό
Πηγή Εικόνας: ΚΑΕ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την ομάδα του Πειραιά στο ΣΕΦ με σκορ 92-75 για το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς των Play-off.

Με το αριστερό ξεκίνησε την προημιτελική σειρά στα Play-off της Basket League η «Βασίλισσα», η οποία ήταν μαχητική αλλά δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια και δύναμη στην ρακέτα για να κάνει την υπέρβαση κόντρα στον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την ήττα στο ΣΕΦ με 92-75. Η ομάδα του Ζούρου έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος αλλά με την επανέναρξη η φθορά των ψηλών και η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού οδήγησαν στο αποτέλεσμα αυτό. Το επόμενο παιχνίδι έχει προγραμματσιτσει για το Σάββατο 18/5 στις 17:15 στο «Olympic Hall» των Άνω Λιοσίων.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στον αγώνα με τον Πίτερς να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ και να τελειώνει από κοντινή απόσταση. Η ΑΕΚ πέτυχε την σειρά της το πρώτο καλάθι της με ανάλογο τρόπο και σκόρερ τον Αγραβάνη. Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε φλοουτερ ενώ αντίστοιχα ο Χολ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δύο προσπάθειες από την γραμμή των βολών. Ο Πίτερς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του αγώνα για το 7-4. Ο Αγραβάνης πέτυχε ένα αρκετά δύσκολο καλάθι έπειτα από ατομική προσπάθεια, αλλά στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Γκος επανέφερε την διαφορά στο +3. Ο ΜακΡέι με 1/2 βολές και ο Γκος με τρίποντο διαμόρφωσαν το 12-7. Ο Χολ με δίποντο από μέση απόσταση αρχικά και εν συνεχεία ο ΜακΡέι με 1/2 βολές έριξαν την διαφορά στο -2 (12-10). Με κάτι παραπάνω από 4 λεπτά να απομένουν ο Παπανικολάου με δύο βολές έκανε το 14-10. Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας δέχθηκε τεχνική ποινή, με τον Κουζμίνσκας να αξιοποιεί την προσπάθεια του από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Εν συνεχεία ο Ραντλ με δίποντο έριξε την διαφορά στο ελάχιστο της τιμής της. Η «Βασίλισσα» προσπέρασε στο σκορ ύστερα από το εύστοχο μπάσιμο του Καράμπελα. Ο Κάναν με τρίποντο έδωσε εκ νέου κεφαλή στους γηπεδούχους (17-15). Ο Μιλουτινοφ με καλάθι έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε όμως στην επίθεση της ΑΕΚ ο Νετζήπογλου απάντησε με το ίδιο νόμισμα κερδίζοντας φάουλ στην προσπάθεια, ευστοχώντας στο ζεύγος βολών που εκτέλεσε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ προσπέρασε ξανά με το πρώτο της εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι που εκτέλεσε ο Νετζήπογλου. Το 19-20 ήταν το σκορ μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση σκόραρε πρώτη με το τρίποντο του Κουζμίνσκας στον αιφνιδιασμό και μάλιστα με το καλάθι του Νάιτ πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Κουζμίνσκας με με καλάθι από κοντά επέκτεινε το σερί στο 7-0. Ο Ολυμπιακός βρήκε την πρώτη λύση επιθετικά με το τρίποντο του Λούντζη (22-27). Μάλιστα ο τελευταίος μείωσε ακόμα περισσότερο, ύστερα από την επίτευξη δύο βολών. Ο Ολυμπιακός πήγε ξανά στην γραμμή με τον Κάναν να ευστοχεί στην μια από τις δύο (25-27). Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με το καλάθι του Λούντζη. Μετά από ώρα η ΑΕΚ συνδέθηκε ξανά με το αντίπαλο καλάθι με τον Κουζμίνσκας να ευστοχεί για τρεις, όπως έκανε και από την άλλη ο Μακίσικ (30-30). Ο Μιλουτίνοφ έδωσε ξανά προβάδισμα 2 πόντων στον Ολυμπιακό με εύστοχες βολές, κάτι που οδήγησε στο Ηλία Ζούρο να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ ο ΜακΡέι σκόραρε για να ισοφαρίσει η ΑΕΚ και να προσπεράσει λίγες στιγμές αργότερα με τον Ραντλ (32-34). Το προβάδισμα όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς Μακίσικ τρία λεπτά πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε, αστόχησε στην βολή, όμως πήρε το ριμπάουντ δίνοντας ασίστ για εύστοχο τρίποντο στον Λούντζη. Η απάντηση ήρθε με τον ΜακΡέι. Κάναν και ΜακΡέι σκόραραν με την σειρά τους για το 39-38. Ο Χατζηδάκης ξανά έφερε την ΑΕΚ μπροστά στον σκορ νικώντας σε μονομαχία τον Φάλ ψηλά, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Στο τελευταίο λεπτό το καλάθι του Μιλουτίνοφ, και το κάρφωμα του Κουζμίνσκας στην λήξη ήταν τα πιο αξιοσημείωτα γεγονότα με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το ημίχρονο βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 41-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκος με δύο εύστοχες βολές άνοιξε το σκορ, με τον Αγραβάνη να απαντά άμεσα. Ο Φαλ με κάρφωμα έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους φηυομως ο Αγραβάνης ήταν ξανά εύστοχος σε σουτ τριών πόντων. Πισω από τα 6,75 ήταν και ο Πίτερς, με τον Παπανικολάου στην συνέχεια να ευστοχεί σε δίποντο δίνοντας ένα προβάδισμα της τάξης των τριών πόντων (50-47). Με νέο τρίποντο ο Πίτερς έστειλε την διαφορά στο +6. Ο Κουζμίνσκας με δύο βολές μείωσε στο -4. Ο Παπανικολάου ξανά με τρίποντο ανέβασε την διαφορά αλλά ο Αγραβάνης πέτυχε νέο καλάθι. Ο Κάναν με ένα δύσκολο καλάθι και εν συνεχεία ο Χολ με τρίποντο ανέβασαν το σκορ στο 58-54. Με δίποντο Γκος έφερε ξανά την διαφορά στους έξι πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος. Με νέες βολές ο Ολυμπιακός και ακολούθως με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή. Μετά την διακοπή από το τάιμ άουτ του Ζούρου και πάλι ο Ολυμπιακός με βολές του Μιλουτίνοφ ανέβασε την διαφορά στο +12. Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Μάλιστα ο λιθουανός πέτυχε στην συνέχεια νέο δίποντο (66-59). Ο Μιλουτίνοφ με βολές και ο Κάναν με δίποντο εκτόξευσαν την διαφορά αφήνοντας την ΑΕΚ στο -11. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμα ένα καλάθι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 72-59.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ΑΕΚ σκόραρε πρώτη με τον Νετζήπογλου ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Μακίσικ. Ο Ραντλ στην συνέχεια σκόραρε εκ νέου, όμως ο Γκος από την άλλη ευστόχησε σε ελεύθερες βολές. Ο Φαλ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 15 για τους γηπεδούχους. Μετά το τάιμ άουτ η « Ένωση» βρέθηκε στο -17 έπειτα από εύστοχη προσπάθεια. Ο Αγραβάνης μείωσε με τρίποντο σε 80-66 όμως με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Γκος. Ο Αγραβάνης πήγε στην γραμμή τον βολών 3:30 λεπτά πριν το τέλος πετυχαίνοντας 1/2 αλλά εν συνεχεία δέχθηκε τεχνική ποινή για απάντηση στις προκλήσεις των φίλων των γηπεδούχων. Ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα και ο Μιλουτίνοφ με καλάθι από κοντά προσέθεσαν από δύο πόντους στις ομάδες τους. Ο Χατζηδάκης δύο λεπτά πριν το φινάλε πέτυχε ένα καλάθι δύο πόντων, όμως και πάλι ο Μιλουτίνοφ είχε απάντηση. Τα συνεχόμενα καλάθια συνεχίστηκαν με Κουζμίνσκας και Γκος για το 89-73. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού το τρίποντο του Πίτερς και το καλάθι του Κουζμίνσκας διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 92-75.

Τα Δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γκος 11, Κάναν 10, Φαλ 4, Παπανικολάου 9, Πίτερς 16, Λούντζης 10, Λαρεντζάκης, Λονγκ 5, Μιλουτίνοφ 18, Τανούλης, Μακίσικ 9, Αμπόσι.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 7, Ραντλ 6, Αγραβάνης 15, Χατζηδάκης 6, ΜακΡέι 6, Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7, Κουζμίνσκας 24, Νάιτ 2, Κουζέλογλου, Νικολάου.

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Η τελική βαθμολογία της Superleague για τη σεζόν 2023-24 (pic)

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η ΑΕΚ με 78 βαθμούς, πρωταθλητής για την φετινή σεζόν ο …