Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Πω πω μια Βασίλισσα, 96-70 το Περιστέρι

Πω πω μια Βασίλισσα, 96-70 το Περιστέρι

Σε τρομερή κατάσταση η ΑΕΚ με ένα Θίοντορ από άλλο πλανήτη, πάτησε το Περιστέρι κανοντας πραγματικά ότι ήθελε στο Β’ ημίχρονο.

Τρένο η ΑΕΚαρα του Μπάνκι που ισοπέδωσε το Περιστέρι και κέρδισε με 96-70. Παρά τα πολλά λάθη των διαιτητών που έβαζαν το Περιστέρι και πάλι μέσα στο παιχνίδι όταν η ΑΕΚ έπαιρνε διαφορά, η Ένωση δεν το έβαζε κάτω και με τους Θίοντορ, Χάντερ και Σάκοτα να είναι εκεί όταν χρειάζεται η Ένωση πήγε προηγούμενη στο πρώτο ημίχρονο (49-44).

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν σαρωτική με τους Θίοντορ και Ματσιούλις να της δίνουν από την αρχή ένα καλό προβάδισμα. Στο δεκάλεπτο αυτό η Ένωση ισοπέδωσε το Περιστέρι με τον Γκρίφιν να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση  με τρίποντα και καρφώματα και την ομάδα να φτάνει σε πολύ καλές άμυνες και να σκοράρει συνεχώς.

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να είναι μόνη της στο παρκέ και τους Θίοντορ, Σάκοτα και Λαρεντζάκη να κάνουν σπουδαία πράγματα, σκόρπισε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Φανταστική ατμόσφαιρα από 5000 φίλους της ΑΕΚ που δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στην αρχική της πεντάδα τους Θίοντορ, Λαρεντζάκη, Ματσιούλις, Σαντ Ρος και Χάντερ. Η Ένωση ξεκίνησε με ένα πολύ γρήγορο 5-0 στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ συνέχισε να πάιζει ωραίες άμυνες και να σκοράρει και έκανε γρήγορα το 11-1 που ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ.

Στην συνέχεια το Περιστέρι έκανε ένα δικό του μικρό σερί και μείωσε (11-7). Στην συνέχεια και λίγο μετά τα μέσα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο καλάθι την διαφορά (13-11). Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα σχετικά εύκολα, όμως με λάθος απόφαση των διαιτητών στο τέλος ο Βασιλόπουλος ευστόχησε και το Περιστέρι πέρασε μπροστά (21-23), με την λήξη της περιόδου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με δικό της σερί πέρασε μπροστά στο σκορ εκ νέου (30-24), όμως λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να μειώσουν την διαφορά (30-28). Στα μέσα της περιόδου το Περιστέρι πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (30-34), με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί ταιμ αουτ.

Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ, με την Ένωση να παίρνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (49-44), δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα πολύ γρήγορο 8-0 όπως και στις αρχές του ματς και ξέφυγε με 13  (57-44). Η Ένωση διατηρούσε την διαφορά πάνω από τους δέκα και στα επόμενα λεπτά (61-48). Η ΑΕΚ τα επόμενα λεπτά έφτασε με τον Γκρίφιν για πρώτη φορά στο +20 (68-48), στα μέσα της περιόδου. Η ΑΕΚ διατήρησε την διαφορά μέχρι και το τέλος της περιόδου (76-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι με τον Σκορδίλη μείωσε στους 16 (76-60), όμως με τους Ματσιούλις και Θίοντορ σε μεγάλη μέρα η ΑΕΚ έφτασε ξανά στο +22 (82-60). Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχιζε να σκοράρει και να βγάζει πολύ καλές άμυνες και στην τελευταία περίοδο και τελικά έφτασε σε μια επιβλητική νίκη επί του Περιστερίου (96-70)

Τα δεκάλεπτα:21-23, 49-44, 76-56, 96-70

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 4, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 13(3), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 13(3), Λαρεντζάκης 15(2), Γκρίφιν 7(1), Θίοντορ 22(1), Σαντ Ρος 4, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6(2), Χάντερ 12

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 15, Βησσαρίου, Μουράτος 6, Αγραβάνης, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 6, Καράμπελας 8(2), Βασιλόπουλος 6(1), Κάλαχαν 3(1), Σίρκο 10(1), Γκρέι 12(2), Μπέντιλ 4(1)