Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Πρόκριση στον τελικό της ανόδου με ψυχή τα κορίτσια! (ΑΕΚ – Αιγάλεω 3-1 ΣΕΤ)

Πρόκριση στον τελικό της ανόδου με ψυχή τα κορίτσια! (ΑΕΚ – Αιγάλεω 3-1 ΣΕΤ)

Στον τελικό για την άνοδο στην Α1 το γυναικείο τμήμα του Βόλεϊ.

Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά, επικράτησε στο τρίτο παιχνίδι της σειράς με το Αιγάλεω 3-1 σετ και σημείωσε το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ της ανόδου στην Α1 κατηγορία.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ σχετικά εύκολα έχτισε μία διαφορά πέντε πόντων από τον αντίπαλο για το (10-5), την οποία ανέβασε στο +8 λίγο αργότερα (14-6). Στη συνέχεια, το Αιγάλεω κατάφερε, αν και ήταν πίσω με (18-11), με ένα σερί σε κρίσιμο σημείο να ισοφαρίσει (22-22) και να περάσει μπροστά στο σκορ (22-24), με τα κορίτσια του «Δικεφάλου» να χάνουν το σετ μέσα από τα χέρια τους (22-25). (0-1 σετ)

Η αρχή του δεύτερου σετ βρήκε την ΑΕΚ να μπαίνει με ψυχή για να πάρει το σετ, με την ομάδα του Γιώργου Σαμαρά να βρίσκεται στο +7 από το Αιγάλεω (11-4). Η Ένωση διατήρησε την διαφορά της για το (15-7). Με σοβαρότητα και πειθαρχία οι αθλήτριες της ΑΕΚ δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Αιγάλεω και ξέφυγαν στο σκορ (20-9). Με το τελικό (25-14) η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία. (1-1 σετ)

Στο τρίτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν, αρχικά, με (4-2), με δύο άσσους από την Οικονομίδου. Το Αιγάλεω, ωστόσο, έκανε την δική του αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με (5-8). Η ΑΕΚ κατάφερε να απαντήσει με πέντε σερί πόντους μετά το (8-14) και να ισοφαρίσει. Το Αιγάλεω, όμως, ξέφυγε εκ νέου με (14-16), αλλά και πάλι η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε (16-16) και να πάρει προβάδισμα για το (18-17). Η μάχη συνεχίστηκε με την ομάδα οδηγό του σετ να εναλλάσσεται συνεχώς. Αν και βρέθηκε η ΑΕΚ πίσω σε επικίνδυνο σημείο (19-22), με έξι  σερί πόντους έκανε την ανατροπή (25-22) και διπλασίασε τα σετ της. (2-1 σετ)

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν στα πρώτα λεπτά ισόπαλες (3-3). Η ΑΕΚ στη συνέχεια πήρε τα ηνία του σετ, με την διαφορά να φτάνει στους +7 για το (15-8). Η Ένωση με φόρα αλλά και σιγουριά διατήρησε την διαφορά της από το Αιγάλεω για το (20-16). Με το τελικό (25-23)  τα κορίτσια του «Δικεφάλου» τριπλασίασαν τα σετ τους και πανηγύρισαν την νίκη που τις φέρνει στον τελικό των πλέι οφ της ανόδου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του αγώνα Ηλυσιακός-Πανιώνιος. (3-1 σετ)

Τα σετ του αγώνα: 22-25, 25-14, 25-22, 25-23

ΑΕΚ (Σαμαράς): Γκρέκα, Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Μπίσκου, Ζίγκα / Λύρα (λ), Αντωνιάδη, Μπελιά.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου, Σολωμού, Μανώλικα, Κάστανου, Καραμούντζου, Καββαδία / Αναστασιάδη (λ), Αρβανιτοπούλου Κράνη, Χαριτωνίδη, Γάκη (λ) Κουλοπούλου, Κικιρίκου.