Αρχική / Αρχική Σελίδα / Βόλεϊ Γυναικών: Άνετο πέρασμα από το Μαρκόπουλο για την ΑΕΚ

Βόλεϊ Γυναικών: Άνετο πέρασμα από το Μαρκόπουλο για την ΑΕΚ

Τα κορίτσια του «Δικεφάλου» επικράτησαν με σκορ 3-0 στα σετ της ομάδας του Μαρκόπουλου.

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ είχε εύκολο απόγευμα στο Μαρκόπουλο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Volley league, καθώς η «Ένωση» επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 στα σέτ, πετυχαίνοντας την έκτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και παρέμεινε πρώτη και αήττητη στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ΑΕΚ  μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ της αναμέτρησης και κατάφερε γρήγορα να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (4-10). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν επαναπαύθηκαν αλλά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κα ανέβασαν την διαφορά στο 8-20 και έπειτα στο 11-25 με το οποίο κατέκτησαν το συγκεκριμένο σετ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Γιονούς Οτσάλ  δεν κατάφερε να ξεφύγει από την αρχή διατηρώντας ένα προβάδισμα 3 πόντων(1-4, 3-6, 10-13, όμως στα μέσα του σετ αύξησε την διαφορά με ένα σερί 6-1 στους 7 (11-19), κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο του «Δικεφάλου ώστε να κερδίσει το δεύτερο σετ της αναμέτρησης με σκορ 18-25.

Στο τρίτο και τελευταίο, όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, σετ το Μαρκόπουλο μπήκε δυνατά, προσπαθώντας να ανταγωνιστεί την ΑΕΚ μένοντας κοντά στο σκορ όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ένα μαξιλαράκι τριών πόντων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφερα το παιχνίδι στην ισοπαλία (21-21). Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο έως το 24-24, με την «Ένωση» να είναι πιο ψύχραιμη και να οδηγεί τους γηπεδούχους σε δύο λάθη, ώστε να πάρει το τρίτο σετ και το τρίποντο της νίκης.

Α.Ο. Μαρκοπούλου – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 11-25, 18-25, 24-26

Γεννημένος το 2002 στην περιοχή Τούμπα στην Θεσσαλονίκη. Σπουδάζω στο τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του ΑΠΘ. Σκοπός μου είναι να ασχοληθώ ενεργά με την αθλητική δημοσιογραφία και ευχαριστώ την οικογένεια του AEKPASSION που μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι ένας από τους συντελεστές του. Άλλωστε δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικό για μένα αφού τα γράμματα Α.Ε.Κ. αντιπροσωπεύουν τα πάντα στην ζωή μου.

Η ατζέντα του τριημέρου

Μείνετε συντονισμένοι στο πιο ΑΕΚτζήδικο site, για να μη χάνετε ούτε λεπτό από τους αγώνες …