Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Βόλεϊ γυναικών: Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν οι «κιτρινόμαυρες»!

Βόλεϊ γυναικών: Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν οι «κιτρινόμαυρες»!

Η «Ένωση» και ο Ολυμπιακός έδωσαν μια καταπλητκτική μάχη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον δεύτερο να αναδιεκνύεται νικητής με 0-3 σετ, στερώντας από τις «κιτρινόμαυρες» το back-to-back.

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ γυναικών, που διεξήχθη στο Λουτράκι, επεφύλασσε υπέροχο θέαμα και από τις δύο ομάδες, που βρέθηκαν σε αυτόν, την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να τον κατακτούν με 0-3 σετ. Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της αδικοχαμένης Ρούξι Ντουμιτρέσκου.

Το πρώτο σετ, είχε εκπληκτική εξέλιξη σε όλη τη διάρκειά του. Οι πρώτοι πόντοι έρχονταν με καταιγιστικό ρυθμό (4-4, 5-5, 6-6), ωστόσο, ο Ολυμπιακός έφτασε δύο φορές σε διαφορά πέντε και έξι πόντων, με τις «κιτρινόμαυρες» να φτάνουν κοντά στο να τις ανατρέψουν, αλλά να μην το επιτυγχάνουν, λόγω των πολλών άουτ που κατέληγαν οι προσπάθειές τους. Έτσι, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι κατέκτησε το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, φτάνοντας γρήγορα σε μεγάλη διαφορά πόντων (1-6). Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ από την πλευρά της, συνέχισε να είναι σε μια διαρκή αναζήτηση ρυθμού, κάτι που δεν της επέτρεπε ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος τα λάθη στα οποία υπέπιπτε, παρά το γεγονός ότι πήγε να ανατρέψει μια διαφορά πέντε πόντων (9-14, το οποίο είχε κάνει 15-16) και γενικώς ήταν ανταγωνιστική καθ’όλη τη διάρκεια του σετ, φτάνοντας πολλές φορές στον πόντο (19-20). Πάντως, το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ στο τέλος, με τις Πειραιώτισσες να το παίρνουν και αυτό με 23-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η «Ένωση» έδειχνε να αφυπνίζεται και πήρε στην αρχή το προβάδισμα (3-1,4-2). Παρότι το είχε διατηρήσει για μεγάλη διάρκεια (14-10), ο Ολυμπιακός πέτυχε να το ανατρέψει, με πέντε συνεχόμενους πόντους (14-15). Από αυτό το σημείο και ύστερα και αυτό το σετ παιζόταν στο όριο, φτάνοντας δύο φορές στην ισοπαλία (19-19, 21-21), αλλά τελικά οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν στο τέλος, φτάνοντας στο 22-25 και στο 0-3, με το οποίο κατακτούν το Κύπελλο Ελλάδος για φέτος.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Η στιγμή που ο Θωμάς Μαύρος κόβει την κορδέλα του Μουσείου (vid)

Η ανάρτηση της ΠΑΕ ΑΕΚ με την ιστορική αυτή στιγμή. Ο αιώνιος πρεσβευτής της Ένωσης, …