Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Ξανά ανατροπή και νίκη για τα κορίτσια (Ζηρινείος ΑΟΝ-ΑΕΚ 2-3 ΣΕΤ)

Ξανά ανατροπή και νίκη για τα κορίτσια (Ζηρινείος ΑΟΝ-ΑΕΚ 2-3 ΣΕΤ)

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής για την Preleague γυναικών η ΑΕΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ζηρινείο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 17:30 στο κλειστό του Ζηρινείου. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν χέρι χέρι στο σκορ (2-2). Ο ΖΑΟΝ στη συνέχεια πήρε προβάδισμα ενός πόντου για το 14-13, ωστόσο η ΑΕΚ πέρασε μπροστά ύστερα από πόντο της Μπίσκου και δύο πόντους της Ζίγκα για το 16-17. Έπειτα από λάθος της Μαλουσάρη οι γηπεδούχοι έκαναν το 20-18 σε κρίσιμο σημείο και έφτασαν γρήγορα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.(1-0 σετ)

Στο δεύτερο σετ ύστερα από το 3-3 στα πρώτα λεπτά, η Ένωση πήρε ένα μικρό προβάδισμα για το 6-7.Έπειτα, το σετ πήγε στην ισοπαλία για τις δύο ομάδες (15-15 και 21-21). Τελικά, ξανά σε κρίσιμο σημείο πέρασε μπροστά στο σκορ ο ΖΑΟΝ (24-22) και διπλασίασε τα σετ του με το τελικό 25-22. (2-0 σετ)

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο.Με την Χρυσομάλλη, την Ζίγκα και την Μπελιά να ξεχωρίζουν η Ένωση πήρε το σετ με μεγάλη διαφορά (16-25). Στη συνέχεια ανέβηκαν η Μπίσκου και η Οικονομίδου, με την ομάδα του Δικεφάλου να μειώνει σε (2-1 σετ)

Στο τέταρτο σετ η γηπεδούχος ομάδα βρέθηκε μπροστά για το 2-1. Η ΑΕΚ αντέδρασε και έφερε το σετ στην ισοπαλία (3-3). Στο σημείο που πέρασε μπροστά ο ΖΑΟΝ ήταν για το 15-14,αλλά τα κορίτσια του Γιώργου Σαμαρά γύρισαν το σκορ υπέρ τους σε 22-23.Με μεγάλη ανατροπή και αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, η ΑΕΚ μείωσε στα σετ με πόντο της Ζίγκα για το 25-27. (2-2 σετ)

Στο ται μπρέικ του αγώνα τα κορίτσια του Γιώργου Σαμαρά μπήκαν αποφασισμένα για την νίκη, χωρία να αφήσουν χώρο στην αντίπαλη ομάδα. Έτσι, έκαναν σε ακόμη ένα παιχνίδι την ανατροπή με 13-15. (2-3 σετ)

Αναλυτικά τα σετ του αγώνα: (25-19), (25-22), (16-25), (25-27), (13-15)

ΖΑΟΝ (Λιώσης): Φακοπουλίδου, Γιώτα, Κατσαντώνη, Κόνιαρη, Καπέλου, Καρακάση / Κερασιώτου (λ), Καραμαούνα, Μπαφατάκη, Μολδοβανίδη, Οικονομοπούλου.

ΑΕΚ (Σαμαράς): Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Οικονομίδου, Γκρέκα, Ζίγκα, Μπίσκου / Μπελιά (λ), Αντωνιάδη, Βάθη