Αρχική / AEKPASSION / Ξέσπασε με Αράουχο η ΑΕΚ και επέστρεψε στις νίκες!

Ξέσπασε με Αράουχο η ΑΕΚ και επέστρεψε στις νίκες!

Μετά από δύο μήνες η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες στο ΟΑΚΑ, καθώς κέρδισε με (3-0) τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 22η αγωνιστική της Super League Interveteen

Ο Σέρχιο Αράουχο σημείωσε δύο γκολ και ένα ο Στίβεν Τσούμπερ, με τον ΠΠαναγιώτη Τσιντώτα με τις επεμβάσεις του να κρατάει όρθια την Ένωση που για ακόμη ένα παιχνίδι δέχθηκε πολλές φάσεις.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη για ακόμη ένα παιχνίδι δεν ήταν καλή, δέχθηκε αρκετές φάσεις από τον Απόλλωνα και το μόνο θετικό στοιχείο ήταν η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια.

Το παιχνίδι

Ο Αργύρης Γιαννίκης στην ενδεκάδα της ΑΕΚ έκανε πέντε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Τετάρτης λόγω επιστροφών (Μοχαμάντι) και  απουσιών αλλά και για λόγους τακτικής. Έτσι στο αρχικό σχήμα είχε ξανά βασικούς τους Μισελέν, Σβάρνα, Ρότα, Γέβτιτς. Η διάταξη παρέμεινε η ίδια (4-2-3-1), ενώ από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας Σμύρνης είχε τον Φέστα στον πάγκο.

Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια και διάθεση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά πάλι δυσκολευόταν να φτάσει στο γκολ. Στο 6ο λεπτό η ΑΕΚ είχε την πρώτη τελική όταν ένα σουτ του Λιβάι Γκαρσία από τα αριστερά, η μπάλα πήγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ο Τσούμπερ. Στο 11ο λεπτό ο Σβάρνας κέρδισε τις κόντρες και έκανε μια αδύναμη κεφαλιά, την οποία μπλόκαρε ο Βέρχουλστ. Στο 20ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τσιμπσάχ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα. Στο 27ο λεπτό ωραίο σουτ του Σιμάνσκι, ο Βέρχουλστ με ωραία επέμβαση απομάκρυνε στη γωνιά του. Ωραία μεταβίβαση του Γέβτιτς στον Τσούμπερ στο 25ο λεπτό, ο Ελβετός μπήκε στην περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Βέρχουλστ, ενώ στη συνέχεια υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Γέβτιτς. Στο 45ο λεπτό τεραστία ευκαιρία για την ΑΕΚ που έφυγε στην αντεπίθεση ο Γέβτιτς έδωσε στον αφύλαχτο Αραούχο, εκείνος έκανε το σουτ με τον Βέρχουλστ να απομακρύνει με το πόδι.  Ο Αραούχο πήγε να εκτελέσει και δεύτερη φορά, ωστόσο ο Φατιόν τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή και παραχώρησε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μήτογλου βρήκε δίχτυα, ωστόσο νωρίτερα έκανε επιθετικό φάουλ στον Ρόγκνε, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό μετά από σέντρα του Βιτλή, ο Σίγκνεβιτς με ωραία προβολή έστειλε την μπάλα με τη μια προς την εστία, με τον Τσιντώτα να απομακρύνει εντυπωσιακά. Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ βρήκε το γκολ στο 52ο λεπτό όταν ο  Λιβάι Γκαρσία έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Αραούχο βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στα δίχτυα. Μάλιστα ο Αργεντινός επιθετικός πανηγύρισε μαζί με τους συμπαίκτες του με φανέλα που γράφει “μη με χτυπάτε άλλο”, για τον Άλκη. Μετά το πρώτο γκολ της Ένωσης ο Φέστα προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, που ήθελε να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να πιέσει κυρίως με μεγάλες μπαλιές την περιοχή του Τσιντώτα. Στο 68ο λεπτό η ΑΕΚ πέτυχε το 2-0. Ο Αραούχο έκανε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ο Ντεντάκης φάνηκε αρχικά να ελέγχει τη φάση, όμως έκανε λάθος. Ο Τσούμπερ έκλεψε την μπάλα, απέφυγε τον Βέρχουλστ και με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Αραούχο… ξαναχτύπησε. Ο Μισελέν έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα από τα δεξιά στο 71ο λεπτό, έκανε το γύρισμα στον Αραούχο, ο οποίος με τη μια επαφή εκτέλεσε τον Βέρχουλστ και έκανε το 3-0.

Μετά το τρίτο γκολ ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε σε τριπλή αλλαγή για να φρεσκάρει την ομάδα και να δώσει ευκαιρίες. Ανσαριφάρντ, Αμραμπατ και Σάκχοφ μπήκαν στο παιχνίδι. Ο Απόλλωνας αμέσως απείλησε, αλλά ο Τσιντώτας με διπλή σπουδαία επέμβαση κράτησε το μηδέν. Στο 79ο λεπτό η ΑΕΚ δέχτηκε κόκκινη κάρτα.  Ο Μοχαμάντι  έκανε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μαρτίνες μάρκαρε αντικανονικά τον Μαρτίνες, που με αυτή την ενέργεια του θα χάσει τον επαναληπτικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ ο Ιρανός μπακ. Τη θέση του πήρε στον αγώνα ο Χατζισαφί αντί του Λε Ταλέκ για να παίξει στα αριστερά.

Η ΑΕΚ έβγαλε και άλλες φάσεις στη συνεχεία του αγώνα, αλλά το σκορ έμεινε στο 3-0 με την Ένωση να ξεσπάει μετά από καιρό.

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μισελέν, Σβάρνας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (80’ Χατζισαφί), Σιμάνσκι, Γκαρσία (73’ Σάκχοφ), Γέβτιτς (62’ Αμραμπατ), Τσούμπερ (72’ Τάνκοβιτς), Αραούχο (72’ Ανσαριφάρντ)

Απόλλων Σμύρνης (Τ. Φέστα, 4-3-3): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι, Λισγάρας, Ρόγκνε, Βιτλής (72’ Παπαγεωργίου), Φατιόν, Τσιμπσάχ (58’ Σλίβκα), Παμλίδης (58’ Γιαννιώτας), Τσιλούλης (72’ Μαρτίνες), Σίγκνεβιτς (58’ Ιωαννίδης)