Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Νίκη για την ΑΕΚ(ΑΕΚ-Γ.Σ Πετρούπολης 3-1 ΣΕΤ)

Νίκη για την ΑΕΚ(ΑΕΚ-Γ.Σ Πετρούπολης 3-1 ΣΕΤ)

Στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας(18:45) η ΑΕΚ υποδέχτηκε την Πετρούπολη για την 10η αγωνιστική της Pre League.

Στο πρώτο σετ η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με 2 πόντους διαφορά(14-12),μετά την ισοπαλία των δυο ομάδων στα πρώτα λεπτά.(4-4)Με ένα σερί πόντων η φιλοξενούμενες κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ για το 15-17.Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε αμέσως για να μειώσει αρχικά σε 18-19 και να προηγηθεί στη συνέχεια με 22-21.Στο τέλος του σετ η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά πέτυχε τους κρίσιμους πόντους που απαιτούνταν και πανηγύρισε το πρώτο σετ με το τελικό 25-23.(1-0 σετ)

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ έχτισε διαφορά από την αντίπαλό της στην αρχή με το 7-4 και λίγο αργότερα ανέβασε την διαφορά της στους +6(12-6).Τα κορίτσια του “Δικεφάλου” ανέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να φτάσει στο 22-13 και με άνεση να σημειώσουν το 25-14,εξασφαλίζοντας το δεύτερο σετ του ματς.(2-0 σετ)

Η αρχή του τρίτου σετ βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 4-7,ενώ στην συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο 8-15 υπέρ των φιλοξενούμενων.Με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει,η ομάδα της Πετρούπολης το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στα σετ με το τελικό 16-25.(2-1 σετ)

Στο τέταρτο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι στο σκορ(2-2).Στη συνέχεια τα κορίτσια του “Δικεφάλου” πήραν διαφορά ενός πόντου στο σκορ για το 7-6.Η ΑΕΚ στην πορεία αύξησε την διαφορά και έβγαλε αποφασιστικότητα στο γήπεδο.Έτσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 11-8.Στο τέλος του παιχνιδιού η ΑΕΚ ήταν αυτή που πανηγύρισε την νίκη με το τελικό 25-16.(3-1 σετ)

Τα σετ του αγώνα: 25-23, 25-14, 16-25, 25-16

Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν: Μπίσκου, Ζίγκα, Οικονομίδου, Γκρέκα, Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη / Λύρα (λ), Μπελιά, Βυζαντινού, Αντωνιάδη, Ματιάδη.

Για τον Γ.Σ Πετρούπολης αγωνίστηκαν: Κατσιμπούλα, Πανοπούλου, Φωκιανού, Εικοσπεντίδου, Μασούρα, Καράτερζη / Πολίτη (λ), Καπνιά, Σκλιβανίτη.

Επόμενος πλέον αγώνας για την ΑΕΚ είναι προγραμματισμένος την Τετάρτη(20/12) στην Θεσσαλονίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ για την 11η αγωνιστική της Preleague(τελευταία της χρονιάς).