Αρχική / ΒΟΛΕΪ / Πρόκριση για την “ΑΕΚ της Καρδιάς” στην επόμενη φάση του Κυπέλλου(ΑΕΚ-Ροδίων Άθλησις 3-1 ΣΕΤ)

Την Ροδίων Άθλησις υποδέχτηκε σήμερα(15:00) η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στα πλαίσια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι αθλητές της ΑΕΚ κέρδισαν με 3-1 σετ την Ροδίων Άθλησις και προκρίθηκαν την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να μπαίνει δυνατά και να παίρνει από νωρίς διαφορά στο σκορ για το 12-5.Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν να μειώσουν σε 19-12.Ωστόσο,η ΑΕΚ χάρη στη διαφορά που είχε δημιουργήσει από τον αντίπαλο και την ενέργεια που έβγαλε στο παιχνίδι της,πήρε το πρώτο σετ με το τελικό 25-15.(1-0 σετ)

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες είχαν αμφότερες από 5 πόντους και λίγο αργότερα η ομάδα που πέρασε μπροστά με +3 ήταν η Ροδίων Άθλησις για το 10-13.Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε από τους φιλοξενούμενους,παρά την προσπάθεια των αθλητών του “Δικεφάλου” να μειώσουν για το 17-20.Η Ένωση μάλιστα δεν τα παράτησε με την διαφορά να φτάνει στο +2 για την φιλοξενούμενη ομάδα.(22-24).Τελικά,η ΑΕΚ δεν κατάφερε την ανατροπή και το δεύτερο σετ πανηγυρίστηκε από την Ροδίων Άθλησις,φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.(1-1 σετ)

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ δυνατή στον αγωνιστικό χώρο,γεγονός που επαληθεύεται από το δείκτη του σκορ,ο οποίος στα πρώτα λεπτά ήταν στο 7-0.Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε,με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου να διατηρεί του προβάδισμά της στο +7 για το 12-5.Με άνεση η Ένωση κέρδισε το τρίτο σετ με το τελικό 25-14,παίρνοντας προβάδισμα και στα σετ.(2-1 σετ)

Η αρχή του τέταρτου σετ βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 7-1 απέναντι στην Ροδίων Άθλησις.Η ομάδα του “Δικεφάλου” όπως και στο προηγούμενο σετ μπήκε δυνατά,δημιουργώντας από νωρίς μία διαφορά στον δείκτη του σκορ από τον αντίπαλο για το 19-10.Χάρη στην πολύ καλή εικόνα των παικτών της,αλλά και στην αποφασιστικότητα να τελειώνουν τις φάσεις,η ΑΕΚ πήρε και αυτό το σετ με το τελικό 25-14,κερδίζοντας το παιχνίδι.(3-1 σετ)

Τα σετ του αγώνα:(25-15), (22-25), (25-14), (25-14)

Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν: Λάππας, Αλεξίου, Κρέτσης, Κανέλλος, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αχιλλεόπουλος, Κουλοχέρης, Σωνάκης, Ανάγνου, Δεληπρίμης και Δραβόπουλος.

Για την ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ αγωνίστηκαν: Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Προδρομίδης Β., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ν., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.