Αρχική / AEKPASSION / Την καταδίκασε ο Μακ Ρέι, άλλη μια ήττα (87-91) από τον Προμηθέα

Την καταδίκασε ο Μακ Ρέι, άλλη μια ήττα (87-91) από τον Προμηθέα

Επιχειρώντας να ανατρέψει τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό αλλά και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά το λάθος του Μακ Ρέι έκρινε τελικά το παιχνίδι υπέρ του Προμηθέα, που επικράτησε με 87-91

Στο κεκλεισμένων των θυρών Ολυμπιακό Κλειστό των Άνω Λιοσίων, μετά τον αγώνα που κρίθηκε μετά από 3 παρατάσεις, η ΑΕΚ αντιμετώπισε σοβαρά ζητήματα στο πρώτο μέρος ειδικά στον τομέα της δημιουργίας και αδυνατώντας να βρει λύσεις στην σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων, βρέθηκε πίσω με 8 πόντους στο ημίχρονο. Από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, και με την κομβική παρουσία του Μόργκαν, με συμπαραστάτες τους Νιτ, Κουζμίνσκας και Κουζέλογλου, η Ένωση αντέδρασε και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι με αντεπίθεση, που έφερε την Ένωση μπροστά στο σκορ. Το λάθος του Μακ Ρέι σε πολύ κρίσιμο σημείο, όμως, δεν επέτρεψε όμως στην «Βασίλισσα» να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Με αυτήν την ήττα, η ΑΕΚ πάει στο 8-12, ενώ ο Προμηθέας πηγαίνει στο 12-8. Συνεχίζεται η προσπάθεια της Ένωσης να μπει στην εξάδα, για να αγωνιστεί στον επιπρόσθετο γύρο του πρωταθλήματος.

Το φιλμ του αγώνα

Μακ Ρέι και Νάιτ έδωσαν αρχικά σκορ στη «Βασίλισσα», με τους Κόνιαρη και Στέφενς να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών των Πατρινών, που βρέθηκαν μπροστά με 5-8 στο 4′. Οι διεισδύσεις των φιλοξενούμενων δημιούργησαν προβλήματα μέχρι να και τα μισά της περιόδου, με τον Μόργκαν να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους. Σε μια πρώτη περίοδο όπου, πάντως, το θέαμα ήταν κακό, με την Ένωση να υποπίπτει σε σωρεία λαθών (6 έναντι 1 του Προμηθέα), σκοράροντας μόλις 14 πόντους, ευρισκόμενη πίσω με τρεις πόντους στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον Κουζμίνσκας να καρφώνει εντυπωσιακά, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 12′ (18-17), με τον Προμηθέα να απαντά άμεσα με τρίποντο, αλλά ο Μόργκαν και πάλι ήταν εκεί για να ισοφαρίσει (20-20), φτάνοντας πολύ γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Μπαζίνας με τρίποντο έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 5 πόντους (22-27), λίγο πριν συμπληρωθούν 4 λεπτά στη δεύτερη περίοδο.  1.48” πριν τη λήξη του ημιχρόνου και εμτά από 6 άστοχες προσπάθειες, η ΑΕΚ βρήκε το πρώτο της τρίποντο με τον Νάιτ για να μειώσει σε 29-32, με τον Κόνιαρη όμως να απαντά άμεσα με τον ίδιο τρόπο, ενώ και ο Ετσενίγκε βρήκε σκορ για τον Προμηθέα βάζοντας τους Πατρινούς μπροστά με 8 πόντους (29-37), μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Με ένα νέο τρίποντο από τον Ρέινολντς για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 32-40.

Σε ό,τι αφορά το πρώτο ημίχρονο, τα προβλήματα στον “1” και στο “5” είναι σημαντικά και εμφανίζονται πρωτίστως στον τομέα των λαθών (9-1), αλλά και στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ.

Με ένα όμορφο καλάθι από τον Κουζμίνσκας (με το οποίο και έφτασε τους 8 πόντους), η ΑΕΚ μείωσε στους 6 πόντους (38-44), με το παιχνίδι λίγο πριν συμπληρωθούν 4 λεπτά στην τρίτη περίοδο να χαρακτηρίζεται από την επίτευξη εκατέρωθεν διαδοχικών τριπόντων: 2 για τον Προμηθέα (Χέιλ και Χρυσικόπουλος) και 1 για την Ένωση (Νάιτ), με το σκορ να γίνεται 41-50 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η «Βασίλισσα» δείχνει σε αυτό το σημείο να μην πατά καθόλου καλά στο γήπεδο, ενώ τα προβλήματα που δημιουργεί ο Ετσενίγκε στη ρακέτα (κερδίζοντας γκολ-φάουλ στα 5.23” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου) οδήγησαν τον Προμηθέα στο +11, το οποίο και έγινε μάλιστα +14 (41-55), με τρίποντο του Ρέινολντς. Το σκληρό παιχνίδι των Πατρινών – που οδήγησε μεταξύ άλλων και σε αντιαθλητικό φάουλ τον Ετσενίγκε σε βάρος του Μόργκαν – επέτρεψε στην ΑΕΚ ένα μίνι σερί από τη γραμμή των βολών, μειώνοντας και πάλι στους 8 (47-55). Το σερί για τη Βασίλισσα, πριν οδηγήσει τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ, έφτασε στο 10-0, με το σκορ να γίνεται μετά από εξ επαφής προσπάθεια του Μόργκαν 51-55 στα 2.44” πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ βρήκε το τρίτο της τρίποντο (σε 11 προσπάθειες) με τον Μακ Ρέι για να μειώσει πλέον στο καλάθι (56-58) στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο του Καράμπελα, με το οποίο η Ένωση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (61-61). Με μια σημαντική προσπάθεια με μπροστάρη τον Μόργκαν και με σαφώς βελτιωμένη εικόνα αμυντικά μετά τα μισά του δεκαλέπτου, η Ένωση βρέθηκε από το -14 στο ισόπαλο σκορ, υπερκαλύπτοντας διαφορά 14 πόντων σε περίπου 5.30” αγωνιστικά λεπτά.

Με Κουζμίνσκας και Κουζέλογλου από τη μία και Χέιλ από την άλλη, ΑΕΚ και Προμηθέας ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ, με τον ψηλό της Ένωσης να σημειώνει τρίποντο, για να βάλει την Ένωση μπροστά με 3 πόντους (68-65). Με τον Μακ Ρέι να μπαίνει και πάλι στην εξίσωση, η Ένωση πήρε βραχεία κεφαλή (72-70), με τον Προμηθέα να απαντά 6 λεπτά πριν τη λήξη σε 72-72, για να πάρει πάλι το προβάδισμα με τον Ρέινολντς (72-74). Ένα μεγάλο τρίποντο του Χόλινς βάζει και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 2 πόντους (79-77) λίγο πριν μπει ο αγώνας στα τελευταία 3 λεπτά του. Ο Νάιτ πήρε το σκοράρισμα πάνω του φτάνοντας στους 15 πόντους ενώ ο αγώνας συνεχίζει να είναι ματς για «γερά νεύρα» (83-83, στο 1.46” πριν τη λήξη).

Ένα κρίσιμο φάουλ που έκανε ο Κουζέλογλου στον Κάουαν (που ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές) επέτρεψε στον Προμηθέα να πάρει το προβάδισμα με 83-86 42.7″ πριν το φινάλε. Ο Κουζέλογλου κάρφωσε στα 39″ πριν τη λήξη, για να μειώσει σε 85-86. Ο Χέιλ ευστοχώντας σε 2 βολές κρατά τους Πατρινούς μπροστά με 3 πόντους (85-88), ενώ το χρονόμετρο έδειχνε πλέον 18″ για να ηχήσει η κόρνα. Το καταδικαστικό λάθος του Μακ Ρέι θα κρίνει τον αγώνα, επιτρέποντας στον Ρέινολντς με 1/2 βολές να κάνει το 85-89. Ο Κουζέλογλου μείωσε σε 87-89, με τον Χέιλ να ευστοχεί στις βολές και να διαμορφώνει το τελικό 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-61, 87-91

Η 12άδα της ΑΕΚ: Ραντλ, Καράμπελας, Νικολάου, Χόλινς, Νετζήπογλου, Αγραβάνης, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας, Νάιτ, Κουζέλογλου, Μόργκαν, ΜακΡέι.

Η 12άδα του Προμηθέα: Ρέινολντς, Κάουαν, Πλώτας, Κόνιαρης, Μπαζίνας, Πάπας, Λάγιος, Χρυσικόπουλος, Κόφεϊ, Στέφενς, Ετσενίκε, Χέιλ

Η αρχική 5άδα της ΑΕΚ: Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνης και Χατζηδάκης

Η αρχική 5άδα του Προμηθέα: Κόνιαρης, Χέιλ, Ρέινολντς, Χρυσικόπουλος, Στέφενς

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Τσολάκος-Μπακάλης

Είμαι ο Σπύρος Σερμπέτης-Παππάς, γεννηθείς το 1993 και αριστούχος κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στις Διεθνείς Σχέσεις. Παράλληλα με την συνεργασία μου με τα Παραπολιτικά, επιθυμούσα να ασχολούμαι πιο ενεργά με την μεγάλη αγάπη όλων μας, την ΑΕΚ, και έτσι θέλησα να ενταχθώ στην οικογένεια του AEKPASSION. Τους ευχαριστώ όλους για την ευκαιρία και εύχομαι να δούμε όλοι μαζί μεγάλες στιγμές δίπλα στην ομάδα, που είναι παράλληλα και τρόπος ζωής.

Προετοιμασία για ντέρμπι με το χαμόγελο στα χείλη (vid)!

Δείτε βίντεο από τη σημερινή προπόνηση της ΑΕΚ στα Σπάτα ενόψει του ντέρμπι με τον …