Αρχική / AEKPASSION / Το πιο ΜΑΓΚΙΚΟ διπλό τίτλου!

Το πιο ΜΑΓΚΙΚΟ διπλό τίτλου!

Η «Ένωση» επικράτησε με 1-3 του ΟΣΦΠ στο Φάληρο και έκανε ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον τίτλο.

Σε ένα από τα πιο κομβικής σημασίας ντέρμπι την φετινή σεζόν, αυτό κόντρα στον ΟΣΦΠ, οι «κιτρινόμαυροι» του Ματίας Αλμέιδα, έφυγαν με το διπλό με σκορ 1-3 από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και παρέμεινε δίπλα στον ΠΑΟ στην κορυφή.

Στο πρώτο μέρος, η «Ένωση» ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό. Μάλιστα, το αφιέρωσε στον μεγάλο απόντα Σέρχιο Αραούχο, ανεμίζοντας μία φανέλα του αρχηγού της ομάδας. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, η ομάδα του Αλμέιδα έχασε και άλλες ευκαιρίες και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να καταστούν απειλητικοί για την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη.

Στο δεύτερο, είδαμε σχεδόν άλλο ματς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μπακαμπού στο 54′, δίνοντας άλλη τροπή. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να είναι καλύτεροι, κάτι που αποδείχτηκε με το πέναλτι που κέρδισε ο Βίντα και μετέτρψε σε γκολ ο Λιβάι Γκαρσία στο 82′, με τον Μάνταλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να κλειδώνει το σκορ και τη νίκη. Στο τέλος μάλιστα, οι διοικούντες του Ολυμπιακού βρίσκονταν στον αγωνιστικό χώρο, διαμαρτυρόμενοι για την διαιτησία του Μάσσα, ενώ και οι οργανωμένοι οπαδοί επιδόθηκαν σε έκνομες ενέργειες που δεν περιποιούν τιμή στην ομάδα τους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Σισέ, Μπα, Ροντινέι (84′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (51′ Βρουσάι), Φορτούνης (84′ Κασάμι), Βαλμπουενά (51′ Μασούρας), Μπακαμπού (77′ Αραμπί).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (71′ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (84′ Φερνάντες), Ελίασον (70′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (84′ Μάνταλος), Γκαρσία.

Γεννήθηκα τον Ιούλιο του 2000. Παρά το γεγονός ότι είμαι μόλις 10 λεπτά από το Στάδιο Καραϊσκάκη με τα πόδια, αγάπησα και συνεχίζω να αγαπώ την ΑΕΚ. Το πάθος μου για το γράψιμο και τον Δικέφαλο Αετό με οδήγησαν σε αυτό το site. Είμαι επίσης απόφοιτος του τμήματος Διεθνών Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου και λάτρης της Ιστορίας. Τιμή μου που συνεργάζομαι με την ομάδα του AEKPASSION, η οποία με αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή.

Πηγή: AEK.gr

Ποδόσφαιρο γυναικών: Ήττα για την ΑΕΚ από τον ΟΦΗ με 0-1 και στροφή στον τελικό του Κυπέλλου

Έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα η ομάδα γυναικείου ποδοσφαίρου της ΑΕΚ, με …