Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / 18-20 οι Μάγκες την Μπρέγκενζ στην Αυστρία και …..Αουφιρντεζεν!!!

18-20 οι Μάγκες την Μπρέγκενζ στην Αυστρία και …..Αουφιρντεζεν!!!

Με επιβλητικό στυλ η Ένωση πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο (16) του Τσάλεντζ καπ νικώντας και στην Αυστρία την πολύ δυνατή Μπρέγκενζ με σκορ 18-20.

Τσέκαρε το εισιτήριο για τους 16 του θεσμού λοιπόν η ΑΕΚ κερδίζοντας για 2η φορά την Μπρεγκενζ, στην Αυστρία αυτή τη φορά με ρεσιτάλ τακτικής απο τον Γραμματικό και σε μεγάλη μέρα τους Παπαδιονυσίου, Μυλωνά και Παλεβίτσιους.

Αναλυτικά το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και κατάφερε να πετύχει γρήγορα γκολ (2-0). Η Μπρέγκενζ ισοφάρισε εκμεταλλευόμενη κάποια νεκρά διαστήματα των «κιτρινόμαυρων» στην αναμέτρηση (3-3). Η Ένωση, όμως ανέβασε την απόδοσή της και με καλές επιθετικές ενέργειες κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία και στη συνέχεια να ανεβάσει τη διαφορά περισσότερο (4-9). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στα 2 γκολ (7-9). Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μπρέγκενζ κατάφερε να πλησιάσει και να ισοφαρίσει (10-10), ενώ στη συνέχεια πήρε και προβάδισμα με 11-10. Η ΑΕΚ φόρτσαρε και ανέβασε την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί και πάλι μπροστά (11-13). Οι γηπεδούχοι, όμως δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να έχουν επαφή με το σκορ (15-16). Κάπου εκεί η ομάδα του Νίκου Γραμματικού φόρτσαρε και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 4 γκολ (16-20). Παρά το ότι οι Αυστριακοί μείωσαν (17-20), αυτό δεν είχε αντίκρυσμα, καθώς η ΑΕΚ έδειξε ψυχραιμία και καθαρό μυαλό και έφτασε στη νίκη με 20-18, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

ΑΕΚ (Ν. Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Τσάκαλος, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1,  Μυλωνάς, 4, Αργυρού, 1, Παλεβίτσιους 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1.