Αρχική / AEKPASSION / Αδικαιολόγητη ήττα, δυσκολεύει πολύ την υπόθεση πρόκριση

Αδικαιολόγητη ήττα, δυσκολεύει πολύ την υπόθεση πρόκριση

Μία επιπόλαιη ΑΕΚ, χωρίς πάθος, ενέργεια και λύσεις για γκολ, γνώρισε οδυνηρή ήττα στο Σεράγεβο από τη Βελέζ (2-1), παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ. Δυσκολεύει πολύ πλέον η υπόθεση πρόκριση.

Mε 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ στο πρώτο επίσημο ματς ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, που μετατρεπόταν σε 4-4-2 όταν ο Μάνταλος ανέβαινε σαν δεύτερο φορ δίπλα στον Καρίμ.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά καλά, με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 12΄στην πρώτη της ευκαιρία, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Αλμπάνη και ασίστ στον Ανσαριφάρντ που πλάσαρε σωστά. Αμέσως μετά όμως ένα φοβερό σουτ του Πρσες στο 14΄ ξεγέλασε τον Τσιντώτα (εκτός θέσης) και γρήγορα οι γηπεδούχοι έφεραν πάλι το ματς στα ίσια (1-1).

Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πατούσε πιο πολλές φορές στην περιοχή της Βελέζ, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα, ενώ δεν τροφοδοτήθηκε καθόλου ο Γκαρσία και παράλληλα η ανάπτυξη και οι επιστροφές ήταν αργές. Μετά το μισάωρο ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, απείλησαν στο 32’ πάλι με τον σκόρερ Πρσες, αλλά ο Τσιντώτας υποψιασμένος, έβγαλε ένα πολύ δύσκολο σουτ.

• Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ακυρώθηκε κανονικό γκολ της Ένωσης (42’) μετά από σέντρα του Μάνταλου και άγγιγμα της μπάλας από τον Ανσαριφάρντ, για να λήξει ισόπαλο 1-1 το α’ ημίχρονο με την ομάδα να ‘’φωνάζει’’ για αλλαγές.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με μία κεφαλιά του Τζαβέλα να σημαδεύει το δοκάρι(49′) μετά από φάουλ του Μάνταλου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή, αφού η Βελέζ κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 52′ με τον Ζαΐμοβιτς που εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς άργησε να συνέλθει (για την ακρίβεια δεν συνήλθε ποτέ), έπαιζε άναρχα, χωρίς πλάνο, χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς να μπορεί να ανακόψει τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Ούτε η είσοδος του Σέρχιο Αραούχο στο 69′ (στη θέση του Ανσαριφάρντ) άλλαξε κάτι στην δημιουργικότητα της Ένωσης, ενώ οι μοναδικές φορές που απείλησε για την ισοφάριση, ήταν στο 74′ η ΑΕΚ με κεφαλιά του Τζαβέλα από κοντά και στις καθυστερήσεις όταν ο Σιμάνσκι μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 78′ η Βελέζ με τον Γκεοργκίεβιτς παραλίγο να κάνει και 3ο γκολ (ολιγωρία Μιτάϊ) αλλά ο Τσιντώτας αντέδρασε σωστά.

Στο 80′ ο Μιλόγεβιτς προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα, βάζοντας τον Λε Ταλέκ στη θέση του κατάκοπου Σάκχοφ (καθυστερημένη αλλαγή) και κάνοντας το σύστημα 4-1-2-3., χωρίς όμως να πετύχει κάτι.

Μοιραία ήρθε μία οδυνηρή ήττα με 2-1 που σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς αν η ΑΕΚ θέλει να προκριθεί, χρειάζεται την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ νίκη με 2 γκολ διαφορά( 2-0, 3-1…), αφού με 1 πλέον πάει παράταση.

Επιπόλαιη ΑΕΚ, χωρίς πάθος, ενέργεια και λύσεις για γκολ απογοήτευσε στην πρώτη επίσημη του Μιλόγεβιτς, αλλά σίγουρα δεν γίνεται να τα βάψουμε μαύρα από ένα ματς.

Η απουσία πλάγιων μπακ είναι κάτι παραπάνω από εμφανής σε πρώτο πλάνο, ενώ και στο χώρο του κέντρου τα κενά δείχνουν μεγάλα.

• Το φιλμ του αγώνα:

Σεράγεβο, UEFA Europa Conference League

Βελέζ-ΑΕΚ

Σκόρερς: 12′ Aνσαριφάρντ – 14′ Πρσες, 52′ Ζαΐμοβιτς

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας , Μπακάκης, Λόπες(58΄ Μιτάϊ), Τζαβέλας, Σβάρνας, Σάκχοφ (80′ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Αλμπάνης (58′ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ(69′ Αραούχο)

Από μικρός, όταν πρωτοπάτησα το πόδι μου στη Νέα Φιλαδέλφεια στα τέλη του '70, κατάλαβα ότι η ΑΕΚ ήταν, είναι και θα είναι η μεγάλη μου αγάπη.Μια μπάλα ή μια κιτρινόμαυρη φανέλα με το δικέφαλο ήταν διαχρονικά τα καλύτερα δώρα για μένα!Μεγαλώνοντας και αφού ΄΄έφαγα'' τα γόνατά μου στα ξερά γήπεδα των τοπικών πρωταθλημάτων της Αθήνας,προσπάθησα μέσω της αθλητικής δημοσιογραφίας,να παραμείνω κοντά στην ΑΕΚ και στους αγωνιστικούς χώρους.Πλέον έχω αυτή την ευκαιρία μέσα από τη φιλόξενη παρέα του aekpassion και στόχος μου είναι να μεταφέρω στους φίλους της Ένωσης εικόνες,κλίμα και συναισθήματα από την αγωνιστική δράση της ομάδας της καρδιάς μας!