Αρχική / ΕΥΡΩΠΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ / Άδικη ήττα 77-73 από τη Μπάμπεργκ

Άδικη ήττα 77-73 από τη Μπάμπεργκ

Δεν τα κατάφερε και λύγισε στο τέλος η Βασίλισσα, αφού ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ στην Γερμανία με 77-73, με σοβαρό διαιτητικό λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι είχε καλή εικόνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όπως και η αντίπαλός της, αλλά οι λεπτομέρειες στο τέλος και ένα σοβαρό λάθος των διαιτητών, στοίχησαν από την Ένωση άλλο ένα σπουδαίο διπλό. Φοβερή προσπάθεια από τους Ματσιούλις, Σάκοτα, Χάντερ, Γκρίφιν και Λαρεντζάκη. Πλέον η ομάδα στρέφεται στο επόμενο εντός έδρας ματς με την Ντιζόν στο ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γκρίφιν, Ξανθόπουλος, Ματσιούλις, Σάκοτα και Τζέιμς. Οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά (4-4). Στην συνέχεια και στα μέσα περίπου της περιόδου η ΑΕΚ έφτασε στο +5 (6-11). Κάπου εκεί η Μπάμπεργκ απάντησε με 9-0 σερί και έφτασε εκείνη στο +4 (15-11). Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε και ανέκτησε την διαφορά με την λήξη της περιόδου και μπήκε μπροστά στο σκορ (19-20), με τον Χάντερ

Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες άλλαζαν συνεχώς προβάδισμα στο σκορ μέχρι και τα μέσα της περιόδου, που πλέον το σκορ ήταν στα ίσια (30-30). Στην συνέχεια η Μπάμπεργκ πήρε και πάλι κεφάλι 5 πόντων (35-30) με τον Ράις. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ με τον Σάκοτα μείωσε στους τρεις (39-36), και στην λήξη της περιόδου ισοφάρισε και πάλι με τον αρχηγό (39-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάμπεργ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (42-41), στην συνέχεια και πάλι οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (50-50), μέχρι και τα μέσα της περιόδου.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε τα επόμενα λεπτά αφού οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι ισόπαλες (55-55) στο 1.30’ πριν τη λήξη της περιόδου. Τελικά η Μπάμπεργκ είχε προβάδισμα ενός πόντου με την λήξη της περιόδου, από βολές του Αλεξάντερ (56-55)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ είχε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στα πρώτα λεπτά (61-58), η Ένωση μείωσε στην συνέχεια στο καλάθι (62-60). Ο Αλεξάντερ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων λίγο αργότερα στην γερμανική ομάδα. Η Μπάμπεργκ στα μέσα της περιόδου έφτασε στο +8 (68-60), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να βρει λύση στο σημείο εκείνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι με καλή άμυνα μείωσε στους τρεις (70-67).

Με τον Χάντερ και τον Σάκοτα να κάνουν πολύ καλό ματς η Ένωση ισοφάρισε την Μπάμπεργκ (71-71). Τελικά με δυο άστοχα σουτ του Λαρεντζάκη στο τέλος και στην συνέχεια με καλάθι και βολές για την Μπάμπεργκ (77-73) χάρισαν την νίκη στους Γερμανούς, με την ΆΕΚ να χάνει και να είναι στο 8-2, με την Μπάμπεργ να είναι στο 7-3 πλέον.

Τα δεκάλεπτα:19-20, 39-39, 56-55, 77-73