Αρχική / ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ / ΑΕΚ – ΠΑΟΚ a day after (Part A’)

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ a day after (Part A’)

Ένα άρθρο με αφορμή το χθεσινό ντέρμπι που παρομοιό του είχαμε να δούμε χρόνια.

Το χθεσινό ντέρμπι αποτελούσε ένα ματς “κλειδί” και για τις 2 ομάδες, σε χρονικό επίπεδο περίπου ένα μήνα μετά από την έναρξη του πρωταθλήματος. Η κάθε ομάδα το έβλεπε με διαφορετικό μάτι. Η ΑΕΚ ήθελε ουσιαστικά να πάρει μία εκδίκηση για όλα τα περσινά αποτελέσματα, και κυρίως του χαμένου τελικού κυπέλλου (ενός ακόμα) και να αποδείξει ότι είναι μία ομάδα αντάξιά του, και ο ΠΑΟΚ να πάει στο ΟΑΚΑ και να παίξει σαν πρωταθλητής. Ένα ντέρμπι που τα τελευταία χρόνια πραγματικά έχει πρωταγωνιστήσει στην Ελλάδα με τόσους τελικούς κυπέλλων (από τους οποίους δυστυχώς η ΑΕΚ δεν κέρδισε ούτε έναν,πράγμα που για τα δεδομένα της ομάδος μας δεν “χωνεύεται” και ούτε πιστεύω πως θα χωνευτεί ποτέ ), αλλά και με το προπέρσινο “σήριαλ” με τον νικητή του πρωταθλήματος για την σεζόν 2017-2018. Αυτά τα 2 ήρθε να τα συμπληρώσει και το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδος πέρυσι έχοντας και το καλύτερο ποδοσφαιρικό σύνολο στην Ελλάδα, μία χρονιά αφού κατέκτησε το πρωτάθλημα η ΑΕΚ. Οπότε η κατάσταση και οι σχέσεις των 2 ομάδων τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι σε άλλα επίπεδα. Όπως επίσης είναι σε άλλα επίπεδα και σε αγωνιστικό κομμάτι. Εξηγούμαι παρακάτω.

Η εικόνα που είδαμε στο χθεσινό παιχνίδι μας αφήνει με ανάμεικτα συναισθήματα. Από την μία ικανοποιήση λόγω του σκορ το οποίο “έγραψε” 2-2. Αν κάποιος ρωτούνταν για το αν θα τον ικανοποιούσε το 2-2 πριν την έναρξη του αγώνα, προφανώς και θα απάνταγε αρνητικά. Η ΑΕΚ ήθελε την νίκη περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Την είχε ανάγκη περισσότερο, διότι φαίνεται πως τα 2 τελευταία χρόνια ο ΠΑΟΚ της “έχει πάρει τον άερα”. Σε αυτό το παιχνίδι λοιπόν η Ένωση καλούνταν να απαντήσει. Ο ΠΑΟΚ αντιθέτως καλούνταν με τις απουσίες του να αποδείξει πως είναι άξιος πρωταθλητής παίρνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα από το ΟΑΚΑ, μέσα στο οποίο ήταν και το Χ. Πριν από τον αγώνα αυτά ήταν τα δεδομένα, και τα προγνωστικά για τις 2 ομάδες. Με λίγα λόγια δηλαδή, φαβορί για νίκη την ΑΕΚ. Αν κάποιος το άκουγε αυτό μετά την λήξη του 1ου ημιχρόνου ή στα γέλια θα έσκαγε, ή τα κλάμματα θα έβαζε επειδή θα είχε ακούσει τους bookers, και θα το είχε παίξει 1.  Η εικόνα της ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, ήταν λες και την έβλεπες να παίζει εναντίον της Μπάγερν όπως έγινε πέρυσι στο ίδιο γήπεδο. Μην σας πώ ότι με την Μπάγερν κιόλας, είχε καταφέρει να “πατήσει” και 2-3 φορές στην περιοχή του Neuer στο 1ο ημίχρονο. Η εικόνα ήταν πραγματικά αποκαρδιωτική,και θα μπορούσε να βρίσκεται πίσω στο σκορ μέχρι και με 0-3! Άμυνα παιδική χαρά, κέντρο ανύπαρκτο, με τα μπακ του ΠΑΟΚ να ανεβαίνουν συνεχώς και να προωθούν με κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνα, και τα εξτρέμ τους αλλά και τα σέντερ φορ. Αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να έχει κάνει ένα σωρό τελικές για γκολ, έχοντας πετύχει 1 αντί για 3, και με χαμένο πέναλτι( να ναι καλά ο Μπίσεσβαρ που αστόχησε).  Η ΑΕΚ σε επιθετικό κομμάτι επίσης, δίχως ιδέες, δίχως φαντασία, και με τον ΠΑΟΚ να μαρκάρει και να κλείνεται καλά πίσω. Φταίει φυσικά και το αποτυχημένο εξ αρχής σύστημα του Κωστένογλου (3-5-2), όπου κατά την διάρκεια του ημιχρόνου το άλλαξε σε 4-4-2 και έτσι η ΑΕΚ “πάτησε” κάπως περιοχή, με μοναδική ωστόσο τελική, ένα σουτ του Αλμπάνη που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Απολογισμός 1ου ημιχρόνου, ήταν στο να λέμε πως κάτι έπρεπε να αλλάξει επειγόντως. Δεν είναι δυνατόν να έχεις μία τόσο κακή εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ, που είχε και πόσες απουσίες, σε ένα ματς κιόλας που εσύ ο ίδιος είχες μπει θέλοντας περισσότερο την νίκη.