Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον ελλιπή Πανιώνιο

Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον ελλιπή Πανιώνιο

Η ΑΕΚ πέτυχε την 14η συνεχόμενη νίκη στην EKO Basket League, και διεύρυνε το σερί της που είναι το καλύτερο στην ιστορία της και παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η εικόνα της ήταν προβληματική, βγάζοντας στο παρκέ αυτοκτονικές τάσεις. Η ΑΕΚ χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με (96-101), και αν στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης με το Ρέθυμνο υπήρχαν οι σημαντικές απουσίες και η διακοπή του πρωταθλήματος για δέκα ημέρες σήμερα στο παρκέ του «Σοφία Μπεφόν» έβγαλε κακή νοοτροπία.

Η ΑΕΚ τα χρειάστηκε στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Πανιώνιο, αλλά έφτασε στην νίκη που ήταν το ζητούμενο. Υπήρχαν οι επιστροφές του Λάνγκφορντ, και Ρέι αλλά έλλειπε το μυαλό της Κυπελλούχου Ελλάδας ο Νίκος Ζήσης. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπαθεί και πάλι να βρει την αγωνιστική χημεία της με τις επιστροφές και τις απουσίες που την ταλαιπωρούν. Η εικόνα στο σημερινό της ομάδας δεν ήταν καλή, και στο παρκέ δεν έβγαλε το βασικό σημείο που έχει σε όλη τη διάρκεια της σεζόν που είναι η εξαιρετική της άμυνα.

Ωστόσο πήρε το 14ο σερί ροζ φύλλο αγώνα στην παράταση, και παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση της EKO Basket League. Κορυφαίοι για την Κυπελλούχο Ελλάδας ήταν: οι Λάνγκφορντ (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τολιόπουλος (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ έκανε κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 4-0, ωστόσο ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά (9-10 στο 4’) βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια. Με δύο τρίποντα από Βεργίνη και Καμαριανό, οι Νεοσμυρνιώτες ανέκτησαν το προβάδισμά τους (15-10 στο 5’).

Μετά τα δύο σερί τρίποντα που δέχθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σερί 7-0 και πήραν εκ νέου την πρωτοπορία (15-17 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον γκαρντ των γηπεδούχων, Σουίτνι, να εκτελεί για τρεις και να μειώνει σε απόσταση βολής (21-23).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο «Δικέφαλος» μπλόκαρε επιθετικά και έδωσε τη δυνατότητα στους «κυανέρυθρους» να περάσουν μπροστά (24-23 στο 13’). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο, πέτυχαν 8-0 και ξέφυγαν με +7 (24-31 στο 15’).

Οι παίκτες του Πανιώνιου έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους 7-2, πλησίασαν εκ νέου (31-33 στο 18’). Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έκλεισε το πρώτο μέρος με +4 (38-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ξεκίνησε… φουριόζα και απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (44-52 στο 23’), με τον Χρυσικόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση. Με 5 διαδοχικούς πόντους του Σουίτνι, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (49-52 στο 24’).

Σε εκείνο το σημείο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πήρε μπρος ο Τολιόπουλος, ο οποίος με 5 συνεχόμενους πόντους και επανέφερε την ομάδα του στο +8 (49-57 στο 26’). Ο γκαρντ του «Δικέφαλου» συνέχισε το κρεσέντο του και έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (54-63 στο 28’). Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, οι Νεοσμυρνιώτες βρήκαν λύσεις με τον ΜακΓκιλ και μείωσαν σε 60-66.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση-νίκη, αφού ξέφυγε με +11 (63-74 στο 32’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατήρησε διψήφια διαφορά (68-79 στο 35’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο επαναπαύτηκε και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν.

Με τους Ντούρεν και ΜακΓκιλ να πυροβολούν, ο Πανιώνιος έτρεξε ένα ακόμη σερί και ένα 11-0 ισοφάρισε (79-79 στο 37’). Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ήταν δραματικό, με τους «κιτρινόμαυρους» να βασίζονται στον Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε 5 διαδοχικούς πόντους για το +3 (81-84 στο 38’).

Με γκολ-φάουλ του ΜακΓκιλ, η ομάδα του Γαβριήλ ισοφάρισε εκ νέου (84-84 στα 39’’), ενώ στις δύο τελευταίες επιθέσεις αστόχησαν ο Ματσιούλις και ο Ντούρεν, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε το βάθος πάγκου και η ποιότητα των φιλοξενούμενων, που μετέτρεψαν το 86-85 (41’) σε 86-90 (42’). Με καλάθι του Καμαριανού, οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν (90-92 στο 43’), αλλά η ΑΕΚ έτρεξε σερί 6-0 και καθάρισε την υπόθεση-νίκη (90-98 στο 44’).

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, οι παίκτες του Πανιωνίου πίεσαν και επιχείρησαν να μειώσουν, ωστόσο η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στο τελικό 96-101.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101 (παρ).

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ρέι 6, Τσάλμερς 7, Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 13, Τολιόπουλος 12, Λάνγκφορντ 23, Ματσιούλις 10, Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 4, Γκραντ 3.